bij het 175-jarig bestaan van de wilhelminapolder 175 Altijd maar draaien: consequentie van de garantie voor het vrije scheepvaartverkeer tussen 's morgens 6 uur en 's avonds 1 O uur. (foto W. Helm, 1 975) meentelijke herindeling is een struc tuurplan hiervoor goedgekeurd door de gemeenteraad van Kattendijke, die hiervoor toen toestemming moest ge ven. Het is nooit tot uitvoering geko men. De oude, inderdaad tot op de draad ver sleten sluis, is een zwakke schakel in de waterkering aan de Oosterschelde. le dereen is het daar over eens. Een nieu we sluis, oostelijk van de oude gelegen, is nu in aanbouw en zal volgens de plan ning in oktober 1985 operationeel moeten zijn. In het kader van de delta werken heeft de Rijksoverheid hiervoor een bijdrage van 25 miljoen gulden be schikbaar gesteld, terwijl de totale kos ten op 29 miljoen gulden zijn geraamd. De plannen die Goes heeft gehad met de nieuwe sluis, aansluitend op een nieuw, breder kanaal zijn drastisch ge wijzigd. Hiervoor zou 22 hectare land bouwgrond van de polder opgeofferd moeten worden; het is uiteindelijk bij 6 hectare gebleven. Het oude kanaalge deelte zal dan een recreatieve bestem ming kunnen krijgen. Voor de beschei den negotie aan het sas en in het dorp zou dit een oppepper betekenen. Maar zover is het nog niet. Het punt wat tussen de gemeente Goes en de polder al lang het moeilijkste ligt, is de brug over het kanaal. De polder heeft wel altijd de verplichting gehad een vrije scheepvaart op het kanaal te garanderen, maar met het verkeer over de brug is het anders. Het is van het be gin af een „recht" geweest van de pol der deze brug te hebben en niet een „plicht". Strijdvraag is lang geweest het al of niet openbare karakter van de brug. Onder tussen is ook daar overeenstemming over: het openbare karakter van de brug is erkend. Op basis hiervan ligt er nu een overeenkomst. De overname van de brug door de gemeente Goes moet vóór 1 januari 1986 zijn beslag krijgen. Zo niet, dan zal een arbitraire uitspraak opheldering moeten brengen. Met twee brugwachters op de loonlijst - het vrije scheepvaartverkeer moet tussen 's morgens 6 uur en 's avonds 10 uur gegarandeerd zijn - is het recht van het hebben van de brug ondertussen duidelijk omgeslagen in een welhaast loden last. Begrijpelijk dat de Wilhelmi napolder daar nu eindelijk eens van ver lost wil zijn. Slotbeschouwing „Het oude is voorbijgegaan, zie het is al les nieuw geworden". Voor sommigen is het wellicht een tik keltje profanerend om deze bijbeltekst hier te gebruiken.51) Niettemin lijkt het ons een bijzonder zinvolle spreuk, die ook op het gebeuren in de Wilhelmina polder volledig van toepassing is. Het oude is voorbijgegaan: blikken we nog eens even terug naar 1959; het jaar van de festiviteiten rondom het 1 50-ja- rig bestaan, met als hoogtepunten het genereuze gebaar van de aanbieding Vertier voor de jeugd achter de sluis bij het Goese Sas op een hoog zomerse dag in 1 964.

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 15