een doorbraak naar nieuwe verhoudingen: de metselaarsstaking van 1899 te vlissingen 184 sociale afstand tussen patroon en ar beider was vaak niet erg groot. Ze zonk in het niet bij dietussen de directie en arbeiders van „de Schelde". Van dat grote aantal bouwpatroons hadden de Vlissingse bouwvakkers profijt kunnen hebben, ware het niet dat er eind 1894/begin 1895 een pa troonsvereniging „Bouwkring" was op gericht3). Deze probeerde concurrentie in lonen en in aannemingssommen te beteugelen. Het nut van die vereniging bleek toen in 1895 de bouwvakkers een poging deden hun inkomsten te vergro ten. Timmerlieden en metselaars kre gen op dat moment 1 6 cent per uur en het „bescheiden verzoek" (aldus het adres aan de patroons) was daar wat verhoging in aan te brengen. Om zoveel mogelijk arbeiders mee te krijgen en de patroons zo weinig mogelijk af te schrikken, werd nog benadrukt dat men ordelijke wegen wilde bewandelen. Maar het adres werd afgewezen, zon der dat er een reden opgegeven werd. Tekenend voor hun mentaliteit zijn de reacties die de arbeiders op dit adres gaven. De adressanten vroegen zich in een tweede brief af „wat verkeerds wij toch doen met een behoorlijk bestaan te vragen als mensch"? „Mogen wij dan met allen eerbied u vragen of gij het ook kunt verantwoorden voor uw geweten en voor God dat de arbeiders, die onder uwe hoede en opzicht staan, door te lage loonen met hunne gezinnen ver- keeren in druk en kommer?" Maar enkelen ging dit veel te ver, „om dat de gezellen, de patroons op hunne plichten wijzende, hunne eigen plichten vergaten, door hunne patroons - in welke zij de gestelde overheid hebben te eerbiedigen - te beleedigen." Deze dissidenten hoopten op de instel ling van een kamer van de arbeid4), een idee dat Abraham Kuyper in de tachti ger jaren had uitgedragen. Het was op 22 oktober 1 889 door de „Middelburg- sche Courant" heel positief besproken. In sommige steden werden dergelijke kamers na 1 895 ook opgericht, maar in Vlissingen schonk men verder geen aandacht aan dit idee. De „Vlissingsche Courant", die meende dat een wettelijk geregeld arbeidscontract onrust in de economie kon voorkomen5), pleitte pas op 22 augustus 1 898 voor de instelling van kamers van de arbeid. Voor een goed begrip moet erbij gezegd worden dat de krant arbeidscontract en kamers wilde aangevuld zien dooreen soort van socialistenwet, waarbij allerlei socia listische activiteiten verboden konden worden. Dat in 1 895 gezagsgetrouwe arbeiders als die dissidenten in eerste instantie toch meededen met een verzoek om hoger loon bewijst wel dat wie naar ver betering wilde streven voorlopig voor uit kon. Een hoog tempo bereikte die verbetering niet. Vier jaar na dat eerste verzoekschrift was het hoogste loon pas op 17 cent gekomen, een enkele kreeg 1 8 cent. De kosten van levens onderhoud stegen sneller, vooral de huren. Die waren in tien jaar tijds van f 1,-af 1,25 naarf 2,-af 2,25 per week gestegen. Vandaar dat „Wij streven

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 24