BEKENDMAKING. VERBOD dat samenscholingen van meer dan 5 PERSONEN op de openbare straat VERBODEN ZIJN. een doorbraak naar nieuwe verhoudingen: de metselaarsstaking van 1899 te vlissingen 187 varenheid, dat Steveninck en de zijnen niet waren aangesloten bij de metaal bewerkersvakbond die er op „de Schel de" bestond, en dat men bepaalde met selaars die het gevraagde loon al ver dienden had laten doorwerken. Daar door was de mogelijkheid nog vergroot stakers tegen niet-stakers uit te spelen. Maar nu was er meer eenheid en vanaf Gemeentearchief Vlissingen, inventarisno. 472. die woensdagavond gingen er geen sta kers meer aan het werk. Tevens kon voorkomen worden dat hun werk door anderen overgenomen werd, al ging dat niet zonder hulp. Zo moest er de vol gende donderdag al opgetreden wor den toen P. A. van Beers wat van zijn metselaars (waarschijnlijk werkten die buiten de stad), had uitgeleend aan J. Loois. In hun schafttijd trokken „de Schelde"-arbeiders op „om de onder kruipers te zien werken" met als gevolg dat die vrijdag niet meer aan het werk durfden. Zo raakte de staking goed op gang. De hele stad was ermee bezig. Daarom achtte de burgemeester, jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, het waar schijnlijk wijs om te zien of de partijen bij elkaar te brengen waren. Vrijdag 21 april ontving hij een delegatie van de patroons en maar één staker, waar schijnlijk de secretaris van de metse laarsvereniging, M. A. Bil. Wat de bur gemeester precies gezegd heeft is niet bekend. Misschien heeft hij medege deeld dat hij na de demonstratie van de „de Schelde"-arbeiders politieverster- king had aangevraagd. Het zinderde in ieder geval van de geruchten, dat de in fanterie in staat van paraatheid was ge bracht enz. Hoe dan ook, gevolg van de conferentie was dat Van Zomeren die zelfde avond in de „Vlissingsche Cou rant" de patroons opriep tot een ge sprek op dinsdag 25 april. Intussen ging het met de staking uitste kend. De steunbeweging verliep zo goed 10), dat de stakers aan het eind van de eerste week op een gulden na hun weekloon konden afhalen. Maar daar naast werkte de staking ook aansteke lijk op andere groepen arbeiders. Zo gingen de meisjes van de wasserij „De Volharding" in staking, omdat de nieu we directrice hen niet aanstond. Die staking mislukte overigens. Daarnaast waren er voortdurend berichten dat de „de Schelde"-arbeiders zouden gaan staken"). Op dinsdag 25 april gingen de dokwerkers van de Electro-Tin- fabriek in staking om hoger loon. Direct werd door de directie naar Westkapelle geseind om werkvolk en 24 kwamen er naar Vlissingen. Maar zodra de West- kappelaars vernamen waarvoor ze naar de stad waren gekomen, eisten ze het loon dat de dokwerkers vroegen. Zo liep deze korte actie goed af, want de direc tie kon moeilijk anders dan toegeven aan de Westkappelaars. Dezen lieten zich daarop door hun Vlissingse colle ga's afkopen voor hun zes-urige voet reis op en neer naar Vlissingen. Naast deze stakingen richtte Van Zomeren op zaterdag 22 april nog een vakbond van klinkers van „de Schelde" op, die met- Samenscholingen. De l{UlUiKl>li:i;S I I^IV van Vlissingen; OVKRWEGtëiNDtë, dat in den avond van den 2(>slen April jl. in deze Gemeente OXdlVITilLDIII-DIA plaats gehad hebben en de OltDE door een deel der Hui-gerij VIKSTOOKD is; GI\I,I,T op artikel 187 der Gemeentewet; MAAKT BEKEND HERINNERT DE INGEZETENEN Ell M Y. tlal overtreding van dit verbod ingevolge artikel 443 Wetboek van Strafrecht gestraft wordt niet hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van teil hoogste rijf en twintig gulden en noodigt de welgezinde ingezetenen uit zooveel mogelijk tot handhaving der orde mede te werken. Vlissingen, 27 April 1899. De llurgenieestcr voornoemd, V A DOOli.Y V A A KOIIHkliKHIk

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 27