bij het 1 75-jarig bestaan van de wilhelminapolder 163 Fransen getroffen door de inbeslagna me en verlies van belangrijke vermo gensbestanddelen. Lodewijk Napoleon was immers door de weigering van de keizer om de kosten van de hofhouding ten laste van de Franse schatkist te brengen, er toe overgegaan die kosten teverhalen op de Flollanders. Een aantal welgestelde ingezetenen - wier namen door over het algemeen Fransgezinde notarissen aan de belastingdienst wa ren verraden - werd forfaitair aangesla gen. De overlevering wil dat de bewuste groep Rotterdammers een geslaagde poging heeft gewaagd voor hun afge nomen bezit iets terug te krijgen. FHier toe zullen waarschijnlijk argumenten zijn gehanteerd, gebaseerd op bepaal de wetsartikelen uit de Code Civil, die op hun beurt ontleend waren aan het beroemde Romeins rechtelijke leerstuk van de actio legis Aquilae, inhoudende een algemene schadeloosstellingsre geling voor misdaad tegen goederen en personen.10) De inmiddels in Nederland vigerende wetten brachten mede de instelling van een dienst voor het Kroondomein, spe ciaal om datgene wat tot het bezit van de koning zou worden verklaard, te be heren. Omdat de wet voorschreef dat Kroondomein slechts per veiling aan een ander kon worden overgedragen, is de transactie op deze wijze tot stand gekomen. Mede van invloed kan geweest zijn dat de verwervers niet bepaald op publici teit gesteld waren en de veiling hebben opgetuigd om de door hen ongewenste schijn van pro-Frans te zijn, te ontlopen. Tot zover de overlevering. FH et uitgangspunt van alle reeds ver schenen publicaties is de veiling, van gouvernementswege op 6 en 1 3 april 1809 in het Oude-Zijds Fleerenloge- ment te Amsterdam gehouden. Reali teit of opgetuigde fictie, blijvend on doordringbaar als de mist, die in de herfst over de Zeeuwse eilanden hangt? Ontstaan van het dorp. Aanvankelijk heeft het er even naar uit gezien dat het dorp in de polder zou ontstaan aan het einde van de Goese haven bij het sas, waar in het begin de meeste werklieden gevestigd waren.

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 3