J. STAMPERIUSt bij het 175-jarig bestaan van de wilhelminapolder 169 Schrijver en opvoedkundige van grooten naam. In den ouderdom van 77 jaren is te Zeist overleden de heer J. Stamperius, opvoedkun dige en schrijver van jongensboeken. Hij was geboren te Wilhelmlnadorp, en op zijn veer tiende jaar stond hij reeds als „kweekeling" voor de klas, hetgeen in die dagen nog moge lijk was. Intusschen bezocht hij de burger avondschool te Goes, en op Woensdag- en Zaterdagmiddag de „Oefenschool", een soort van Normaalschool. In 1874 ging hij naar de kweekschool te Haarlem, vier jaar later slaagde hjj voor zijn onderwijzersexamen, en na te Aalsmeer, Haarlem en Alkmaar als klasse-onderwijzer te hebben gewerkt, werd hij in 1893 hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam. In 1903 moest hjj om gezond heidsredenen dezen werkkring opgeven, en aanvankelijk in Tirol herstel zoeken; in 1906 is hij tot schoolopziener benoemd, en als zoodanig heeft hij in het arrondissement R'henen en later in het arrondissement Amers foort gewerkt. H\j heeft dus het onderwijs in de practyk in vele qualiteiten gediend. Even wel, z\jn groote reputatie dankte hjj aan zijn tijdschrift-artikelen en vooral aan zijn boeken. Naar hem is dan ook de serie jongensboe ken genoemd, die wij kennen als de Stam- perius-bibliotheek, met 161 deelen, waarvan hij zelf er ongeveer zestig geschreven heeft, over het algemeen de bekendste en de beste. Wij denken het eerst aan „Frans Naerebout", het ten bate van het Dorus Rijkersfonds ge schreven werk over den VHssdngschen loods, die wel negentig menschen; uit de zee heeft gered; voorts ook aan de „Japen-boeken" en het werk over Prins Willem van Oranje ter gelegenheid van Willem de Zwijgers* herden king. Gedebuteerd heeft de heer Stamperius/ met „Het veerhuis aan de Oosten-Schelde", dat ongeveer een halve eeuw geleden voor het eerst verschenen moet zijn. Zelden heeft een schrijver, op welk gebied dan ook, te ge lijkertijd zoovele en zoo goede boeken gepubliceerd. Natuurlijk zijn verscheiden er van meermalen herdrukt. genheid van het feit dat hij er vijftig jaar eerder zijn intrede deed, een gelegen- heidspreek. Deze preek is, voorzien van een aantal zeer interessante aanteke ningen, in druk uitgegeven.33) Jaap van de bakker.34) Eén van de mensen waardoor de Wil helminapolder en het Wilhelminadorp tegen het einde van de vorige eeuw meer algemene bekendheid kregen, was J. Stamperius. Stamperius was één van de „drie Ja pen", drie knapen die omstreeks 1870 als kwajongens van rond de twaalf jaar door de polder trokken en dagelijks de weg langs het kanaal naar Goes afleg den om daar naar school te gaan.35) Langs die weg, in het dorp en in de stad beleefden de Japen hun grote avontu ren, leverden zij slag met jongens van andere scholen, plaagden zij de oude vrachtrijder en vlogen ze als hazen naar allerlei windrichtingen als de veldwach ter zich liet zien. Hier, in deze omgeving spelen zich de sterk autobiografische „drie-Japenboeken" af van J. Stampe rius, zoon van bakker en ouderling Stamperius van Wilhelminadorp. De aanleiding tot het schrijven van deze avonturen was het grote gebrek aan goede jeugdlectuur tegen het einde van de vorige eeuw. De stijl waarin de jeugdboeken uit die tijd geschreven waren, was ronduit bedroevend en in onderwijskringen werd hierover dik wijls geklaagd. Ook toen sprak men over onderwijsvernieuwing en in die dagen ging het er om, los te komen van de dreunende en hoogdravende stijl uit de eeuw der predikanten-dichters, waarvan het kind nauwelijks iets kon bevatten. In de leesboekjes, die in die jaren gebruikt werden, zegt bijvoor beeld de vader tot zijn zoontje: „Ge moet goed opletten, Cornelis, opdat Ge wijs en bekwaam wordet „Geef ons iets anders!", was de kreet van de jonge onderwijzersgarde om streeks 1 890 en één van deze jonge on derwijzers was J. Stamperius, toen schoolhoofd in Amsterdam. Omdat er nauwelijks iets verscheen dat bruikbaar was, besloot hij om het zelf eens te pro beren. In de toen normale spreektaal, ondertussen alweer sterk verouderd, schreef Stamperius enkele jongens boeken. De stof voor deze boeken ont leende hij aan zijn jeugdherinneringen: de avonturen met zijn twee vrienden. Bij de verschijning waren deze boekjes zeer modern en ze hadden een groot succes. STAMPERIUS. De nieuwe Stamperius-school; herinnering aan „Jaap van de bakker", (foto M. de Goffau, 1984)

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 9