startende bedrijven in midden- en noord-zeeland 212 gebeurd met deze bedrijven. Van elk bedrijf is onder andere de vestigings plaats, het jaar van oprichting, het aan tal werknemers en de aard van de be drijfsactiviteiten vastgelegd. Om prak tische redenen (de benodigde informa tie moest handmatig verzameld wor den) is het onderzoek beperkt tot het „wel en wee" van nieuwe bedrijven uit 1970, 1975 en 1980. 4. Enkele resultaten a. Steeds meer startende bedrijven In deze drie jaargangen zijn in totaal 1293 bedrijven ingeschreven in het Handelsregister. Tussen 1 970 en 1 980 is het aantal inschrijvingen verdubbeld van (bijna) 300 tot (bijna) 600 per jaar, zodat geconcludeerd kan worden dat in Midden- en Noord-Zeeland het aantal starters na 1 970 aanzienlijk istoegeno- men. Het zijn natuurlijk niet alleen Zeeuwen die in Midden- en Noord-Zeeland een bedrijf beginnen. Uit het onderzoek valt op dat zich hier steeds meer niet- zeeuwse bedrijven hebben gevestigd. Het gaat dan om de vestiging van filiaal bedrijven en van al bestaande onderne mingen die van elders afkomstig zijn. In 1980 kwam niet minder dan 20% van de (voor Zeeland) nieuwe bedrijven van elders, waarvan ongeveer de helft uit Zuid-Holland. Het ligt voor de hand dat de verbeterde ontsluiting van Zeeland aan deze ontwikkeling belangrijk heeft bijgedragen. Omdat op Walcheren de meeste men sen wonen is het niet verwonderlijk dat daar voortdurend meer nieuwe bedrij ven zijn gestart dan op de overige eilan den. Houden we rekening met de bevol kingsomvang dan scoort Schouwen- Duiveland in elk jaar het hoogst. Per 10.000 inwoners kwamen in 1980 in dit gebied 25 starters tot stand, tegen bijna 20 op de Bevelanden. Walcheren telde niet meer dan 1 8 nieuwe bedrij ven, terwijl Tholen/St.-Philipsland hek kensluiter was met amper 1 5 startende bedrijven. Deze volgorde tussen de ei landen gold ook in 1970 en 1975. b. Veel starters in de dienstverlening en in de detailhandel Het ene bedrijf is het andere niet. Het is wel aardig dat er steeds meer bedrijven worden gestart, maar belangrijk is ook de soort van nieuwe bedrijven. Het is bekend dat in het algemeen meerwaar de wordt toegekend aan een industrieel bedrijf, dat een nieuw produkt voor een buitenlandse afzetmarkt vervaardigt, dan aan een kappers- of cafébedrijf, al thans uit economisch oogpunt. Niet minder dan 36% van het totaal aantal nieuwe bedrijven in de drie be schouwde jaren kan gerekend worden tot de dienstensector. Er zijn veel star ters in de volgende branches geregi streerd: pedicures en schoonheidsinsti tuten (60), schoonmaakbedrijven (41), autorijscholen (24), adviesbureaus (94) en zogenaamde houdstermaatschap pijen (78). Ook in de middenstand zijn veel nieuwe bedrijven opgericht. In de drie jaargan gen werden in totaal 295 winkels inge schreven. In de horeca, waaronder ca- fé's, restaurants en kampeerbedrijven, kwamen bijna 150 initiatieven tot stand. Het aantal starters in de industrie, het ambacht en de bouw, belangrijke „trek paarden" van onze economie, was ge ring. In totaal zijn iets meer dan hon derd bedrijven van industriële, maar vooral van ambachtelijke aard gestart. Ook de bouw was slechts karig bedeeld met amper 75 nieuwe bedrijven. c. Veel bedrijven haken na korte tijd af Men mag verwachten dat de onderne- mer-in-spé niet over één nacht ijs gaat wanneer hij besluit voor zichzelf te be ginnen. Niet alleen zal hij vaak een „vei lige" baan (en inkomen) moeten opge ven, maar een eigen bedrijf vergt ge woonlijk fikse investeringen in huisves ting, inventaris, machines enz. Daarbij komt dat nog maar afgewacht moet worden of een voldoende klantenkring verworven kan worden. Het is daarom op zijn zachtst gezegd verwonderlijk dat een groot aantal, soms met veel elan en energie opgezet te, bedrijven al vrij snel er weer mee ophoudt. De indruk bestaat dat aan dit aspect van het ondernemen, in tegen stelling tot de start, nauwelijks rucht baarheid wordt gegeven. In die geval len waarin sprake is van een faillisse ment heeft dit vaak een diepe weerslag op de levenssituatie van de ondernemer en zijn gezin. Op grond van onze maat schappelijke normen wordt het failliet gaan van een bedrijf nog vaak be schouwd als een persoonlijke misluk king van de ondernemer. Dat het ook in Midden- en Noord-Zee land niet om kleine aantallen gaat, to nen de gegevens uit het Handelsregis ter overduidelijk aan. Op 1 januari 1983 waren circa 540 van de in 1 970, 1 975

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 12