startende bedrijven in midden- en noord-zeeland 213 en 1980 gestarte bedrijven al weer beëindigd of uit Midden- en Noord- Zeeland vertrokken, ofwel 42°/ovan het totaal aantal bedrijven dat in deze drie jaren is ingeschreven. Twee jaren na de start is gemiddeld reeds een kwart van de bedrijven opgeheven, na zeven jaren is minder dan de helft nog aanwezig. Het is natuurlijk niet zo dat alle opgehe ven bedrijven failliet zijn gegaan. Slechts een gering deel heeft vanwege een faillissement de poorten moeten sluiten. In alle sectoren zijn bedrijven verdwe nen. In de bouw (55%) en in de groot handel (53%) zijn intussen relatief veel ondernemingen afgehaakt. De publieke opinie dat het vooral in de detailhandel een komen en gaan van bedrijfjes is. wordt door de cijfers niet gestaafd: 45 %van de winkels is inmiddels geslo ten. Industrieel/ambachtelijke bedrij ven blijken enigszins levensvatbaarder te zijn: begin vorig jaar was 39 %van de in de drie onderzochte jaargangen inge schreven bedrijven er mee opgehou den. d. Twee arbeidsplaatsen per nieuw bedrijf Uit cijfers blijkt dat in de Verenigde Sta ten startende bedrijven veel nieuwe ar beidsplaatsen opleveren. De resultaten van een onderzoek van de Nederland- sche Middenstandsbank wijzen voor Nederland in dezelfde richting: jaarlijks zouden in ons land circa 1 5.000 nieuwe bedrijven met gemiddeld vier arbeids plaatsen gestart worden. Het jaargangen-onderzoek komt op een minder rooskleurig rendement van nieuwe bedrijven in Midden- en Noord- Zeeland. De starters uit 1 970, 1 975 en 1 980 boden begin 1 983 in totaal aan 2.655 mensen werk, zodat de gemid delde omvang niet meer dan twee ar beidsplaatsen bedroeg. Ook de Nij meegse geograaf prof. Wever stelde onlangs vast dat de werkgelegenheids creatie van nieuwe bedrijven niet in drukwekkend is: landelijk kwam hij tot een gemiddelde van 2 a 2,5 arbeids plaatsen. Achter deze gemiddelde cijfers gaat een zeerdivers beeld schuil: van devele oprichtingen verdwijnt een groot aantal na korte tijd. Van de resterende bedrij- De aanleg van autosnelwegen heeft ertoe geleid dat de bereikbaarheid van Zeeland sterk is verbeterd.

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 13