Attentie startende bedrijven in midden- en noord-zeeland 214 Het Handelsregister van de Kamer van Koophandel: de „burgerlijke stand" van het bedrijfsleven. ven blijven de meeste (zeer) klein; enke le weten het echterte maken en groeien uit tot grotere ondernemingen met meer dan 50 werknemers. Een andere uitkomst van het onderzoek is dat de van oorsprong niet-Zeeuwse bedrijven uit werkgelegenheidsoog- punt van bijzonder belang zijn voor Zee land: bijna éénderde deel van de nieuwe arbeidsplaatsen van starters is door de ze bedrijven gerealiseerd. Vergelijking van dit aandeel met dat in andere gebie den in Nederland toont aan dat Midden- en Noord-Zeeland op dit punt erg hoog scoort. Het is de middenstand die de meeste nieuwe arbeidsplaatsen heeft opgele verd: ruim 800. De bedrijven in de dien stensector zijn goed voor 730 arbeids plaatsen, waarvan wellicht een groot deel part-time banen betreft. Nieuwe bedrijven in de industrie en het am bacht hebben ruim 450 arbeidsplaat sen tot stand gebracht. 5. Conclusies Door het jaargangen-onderzoek is een schat aan informatie beschikbaar geko men over de levenskansen van nieuwe bedrijven in Midden- en Noord-Zee land. In dit artikel zijn slechts enkele re sultaten aan bod gekomen. Voor een meer uitvoerige rapportage wordt ver wezen naar de nota „Nieuwe bedrijven in Midden- en Noord-Zeeland", die door de Kamer van Koophandel te Mid delburg is gepubliceerd. Van ongeveer 1300 startende bedrijven uit 1970, 1 975 en 1 980 is het wel en wee geregi streerd. Daarbij valt vooral het volgen de op: a. na 1 970 zijn steeds meer bedrijven gestart: het aantal nieuwe bedrijven is in de beschouwde periode ver dubbeld. Veel bedrijven haken na korte tijd al weer af. Zo is zeven jaar na de start minder dan de helft van de bedrijven nog aanwezig. Er zijn geen gegevens beschikbaar die in zicht geven in de redenen van be drijfsbeëindiging. b. het aantal arbeidsplaatsen op nieu we bedrijven is gering (gemiddelde omvang bedraagt circa twee werk nemers), temeer daar een belangrijk deel van de nieuwe arbeidsplaatsen gerealiseerd is door reeds bestaan de, van elders afkomstige bedrijven. c. veel starters behoren tot de dienst verlening of de middenstand. Het aantal nieuwe bedrijven in de in dustrie, het ambacht en de bouw was in de onderzochte jaargangen gering. Gelet op deze bevindingen kan men zich de vraag stellen of de enorme be langstelling voor de jonge ondernemer wel terecht is. De hoge verwachtingen ten aanzien van de bijdrage van de „starter" aan de werkgelegenheid en de economische vernieuwing, zoals die mede op grond van in het buitenland verricht onderzoek gewekt zijn, worden zeker niet door feitelijke informatie in Midden- en Noord-Zeeland onder steund. Op grond hiervan is een meer genuanceerde en nuchtere kijk op de starter alleszins op zijn plaats. Mijns inziens is de ondernemer-in-spé meer gebaat met een deskundige en eerlijke voorlichting en advisering over zijn plannen (en de levensvatbaarheid daarvan) dan het uitzicht op ingrijpende financiële ondersteuning door de over heid, zoals regelmatig vanuit diverse zijden wordt geopperd. Met dank aan ir. A. J. Maljaars voor zijn com mentaar op een eerdere versie van dit artikel. In verband met prijsverhogingen moest ook de abonnementsprijs van het tijd schrift met een klein percentage om hoog. Zie hiervoor de binnenzijde van de omslag tegenover pag. 240, boven de inhoud.

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 14