uit de geschiedenis van het middelburgse gasthuis; het ziekenhuispersoneel tijdens de overgangsperiode van een 1 9e-eeuws gasthuis naar een 20e-eeuws ziekenhuis 222 Een van de klachten die naar voren wor den gebracht is het feit dat de zusters niet langer hun bier in de kelder mogen bewaren. Na een kennelijk al te sugges tieve vraag waarom hun bier toch zo gauw op was had de directrice de zus ters de toegang tot de kelder verboden. Een andere klacht van gelijke importan tie had betrekking op de gewoonte van de directrice om zonder kloppen de slaapkamers van de wijkzusters binnen te lopen om te kijken of de dames hun bedden wel behoorlijk hadden afge haald. Als korte tijd later de wijkzusters op een mooie zomeravond waarop de ramen naar de straat wijd openstaan, zoveel plezier en lawaai maken dat er op het Noordpoortplein een volksoploop ont staat, gaat de directrice tot de tegen aanval over en schrijft op haarbeurt een brief vol klachten over de wijkzusters aan het gasthuisbestuur. Aan al deze strubbelingen komt pas een eind als de wijkzusters per 1 september 1898 hun nieuwe tehuis in de Lange Viele betrekken. Dat ook anderen problemen ondervin den in hun verkeer met zr. de Wilde blijkt uit de correspondentie tussen het bestuur en de inwonend apothekers assistente mej. Bliek. Gezien de grote onmin tussen haar en de directrice, aan wier tafel zij verplicht is te eten, vraagt en verkrijgt zij de toestemming van het bestuur om haar maaltijden voortaan ten huize van haar in Middelburg wo nende ouders te nuttigen. Deenigediezr. DeWildein haar tienja rig directoraat onvoorwaardelijk ge steund heeft isdeheelkundigedr. Bolle. In tegenstelling tot de voorafgaande periode staat de verpleegkundige ont wikkeling gedurende het tienjarig di rectriceschap van zr. de Wilde groten deels stil. Slechts twee verbeteringen zijn het signaleren waard. In 1 897, ne gen jaar na de aanstelling van de eerste gediplomeerde verpleegster, wordt een tweede gediplomeerde verpleegster aangesteld. Deze krijgt de functie van waarnemend directrice, haar salaris exclusief kost en inwoning is met f 200,- per jaar bepaald niet royaal. De tweede verbetering is de instelling van een nachtdienst. Tot 1899 ontbe ren de patiënten 's nachts elke vorm van controle of toezicht; in dit jaar wordt het aantal vrouwelijke verpleegkrachten tot vijf uitgebreid, een van hen verricht voortaan bij toerbeurt de nachtdienst. Het begin van de verpleegsters opleiding De man die in de nu komende jaren in het Gasthuis een hoofdrol gaat spelen is de oog en oorspecialist dr. Riemer Bijls- ma. Hij heeft zich in 1 891 als zodanig in Middelburg gevestigd en is tot 1 902 de enige specialist gebleven die Zeeland rijk is. Omdat hij in de afgelopen jaren een niet onaanzienlijk aantal betalende patiënten, afkomstig uit de hele provin cie, in het hoofdstedelijke ziekenhuis heeft opgenomen heeft hij bij het gas thuisbestuur een uitstekende pers. In 1900 legt Bijlsma een plan op tafel om in het Gasthuis met een verpleegsters opleiding te beginnen. Hoewel huiverig voor de kosten, die op f 600,- per jaar worden beraamd, begrijpt het bestuur dat een dergelijke opleiding essentieel is om het verpleegpeil in het Gasthuis blijvend op een hoger plan te brengen. Het bestuursfiat wordt dan ook vlot ge geven, in het najaar van 1901 kan de eerste cursus van start gaan. Bijlsma wordt tot cursusleider benoemd, één van de ziekenzalen wordt tot cursuslo kaal ingericht, de directrice gaat de ver pleegkundige lessen en de gasthuis doktoren gaan de medische lessen ge ven. In 1901, het jaar waarin de verpleeg stersopleiding van start gaat heeft het gasthuispersoneel de samenstelling zoals in tabel II staat aangegeven. De arbeidsvoorwaarden van het perso neel, die de rest van de 19e-eeuw on- Tabel 2 Het gasthuispersoneel in 1901. Functie 1 directrice 1 gediplomeerd verpleegster 6 assistent verpleegsters 2 ziekenoppassers 1 administrateur 1 huishoudster 1 huisknecht 1 keukenmeid 3 dienstboden 1 portier verminderd slecht zijn gebleven, wor den na de eeuwwisseling geleidelijk be ter. In 1901 krijgen de leerlingver pleegsters nu ook de zogenaamde be tere voeding terwijl hun salaris tot f 100,- per jaar wordt opgetrokken. Bij de dringend nodige verbouwing die in 1904 wordt gerealiseerd wordt een nieuwe personeelsvleuge! gebouwd bestemd voor het verplegend perso neel. Het huishoudelijk personeel krijgt in 1907 de beschikking over tweeper soonskamers, die op de ruime zolder van het hoofdgebouw voor hen worden ingericht. Als tegenprestatie werkt het verple gend personeel nog elke dag van 's morgens half zeven tot 's avonds acht uur. Vanaf 1903 hebben ze recht op één vrije dag per twee weken en op drie weken vakantie per jaar. Omdat één verpleeghulp nachtdienst heeft en één om de twee weken met een vrije dag uitvalt wordt al het dagelijks werk ten behoeve van ongeveer 60 patiënten door niet meer dan 5 a 6 verpleegsters gedaan. Het ontslag van zr. de Wilde Directrice de Wilde, die in de ogen van het bestuur nooit goed heeft gefunctio neerd, begint de laatste jaren steeds meer met haar gezondheid te sukkelen. Door een chronisch slijtageproces aan beide knieën wordt het relatief grote gebouw, met zijn lange gangen en hoge trappen, een steeds moeilijker werkter rein voor haar. Dit heeft tot gevolg dat de verpleegkundige lessen steeds vaker uitvallen en dat de dienst in het gasthuis steeds minder verloopt zoals het be- Jaarsalaris (p.p., excl. kost/inw.) f 600,- f 250,- f 100,- f 100,- resp. f 52,-

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 22