uit de geschiedenis van het middelburgse gasthuis; het ziekenhuispersoneel tijdens de overgangsperiode van een 1 9e-eeuws gasthuis naar een 20e-eeuws ziekenhuis 227 Tabel 3 Het verplegend personeel in 1915 Functie Jaarsalaris (p.p., excl. kost en inw.) 1 directrice f 1000,- 1 hoofdverpleegster chirurgische afdeling f 550,- 1 hoofdverpleegster interne afdeling f 450,- 1 gediplomeerd verpleegster klasse afdeling f 250,- 18 leerlingverpleegsters f 1 60,- resp. f 1 20,- en f 1 00,- treffen van sociale voorzieningen. In 1 907 is er in dit opzicht nog niets ge regeld. Op een desbetreffende vraag van de Nederlandse Bond voorZieken- huisverpleging antwoordt het bestuur dat het Gasthuis in geval van ziekte, ou derdom en invaliditeit geen eigen regel kent en dat in dergelijke gevallen de re gels gevolgd worden die gelden voor het gemeentepersoneel, er aan toevoe gend dat het gasthuispersoneel géén pensioenrechten heeft. In 1914 doet het bestuur een eerste po ging om voor de directrice en de twee hoofdverpleegsters een collectieve pensioenverzekering af te sluiten. We gens de relatief hoge leeftijd van de da mes en de daaruit resulterende premie druk is het bestuur niet in staat deze jaarlijks terugkerende extra last te dra gen. Pas in 1919 komt er voor het per soneel een verplichte ouderdomsverze- kering, de kosten van de te plakken ze gels worden door het bestuur betaald. In oktober 1916 herdenkt het bestuur der Godshuizen het vijftigjarig bestaan van het ziekenhuisgebouw. Na de offi ciële toespraken en de erudiete lezing van Schoute over de geschiedenis van het Gasthuis is er 's avonds voor het personeel een gezellig samenzijn dat opgeluisterd wordt met het optreden van de beroemde cabaretzanger Pisuis- se. Reeds de volgende morgen is het bestuur in het bezit van een schrijven van de directrice waarin „de Heeren" bedankt worden voor al het genotene waaronder alle verpleegsters hun (ver plichte) handtekening hebben ge plaatst. Een onbelangrijk detail maar dat wel illustratief is voor de strenge hiërarchische regels waaraan het ver plegend personeel anno 1916 onder worpen is. In 1918 doet de eerste gespecialiseer de verpleegkundige haar intree in het Gasthuis. In tegenstelling tot de meeste toenmalige ziekenhuizen, waarde huis artsen van de betrokken patiënten de narcose geven, is dit in Middelburg niet het geval. Onder het regiem van Schou te worden alle narcoses door een ver pleegster gegeven, in 1 91 8 is het aan tal ingrepen kennelijk groot genoeg om hiervoor een speciale zuster aan te trek ken. De salariëring van het personeel is nog steeds een post waarop het eerst wordt bezuinigd. Schoute, die na de oorlog op zijn expansief groeiende chirurgische afdeling dringend behoefte heeft aan een tweede gediplomeerde verpleeg ster, moet het bestuur er op wijzen dat er in heel Nederland geen gediplo meerd verpleegster nog bereid is om voor het, door het bestuur geboden, sa laris van f 300,- te komen werken. Hij adviseert het bestuur dringend het sala ris van de afdelingshoofden van f 450,- tot f 750,- op te trekken want voor minder, zo schrijft hij, zijn er geen goede meer te krijgen. Op 1 juni 1919, de voorgestelde sala risverbetering is dan nog niet inge voerd, is de samenstelling van het Gast- Tabel 4 Het gasthuispersoneel in 1919 Functie 1 directrice 3 gediplomeerde verpleegsters 24 leerlingverpleegsters 1 administrateur 1 huishoudster 1 portier 2 huisknechten 1 2 dienstboden huispersoneel zoals in tabel 4 aangege ven. Nog steeds is al het personeel, van hoog tot laag, verplicht inwonend. De rönt- genzuster die in 1 922, als tweede ge specialiseerde verpleegkundige, wordt aangesteld wordt het eerste perso neelslid dat het recht krijgt om buiten de gestichtsmuren te gaan wonen. De eerste die zich officieel tegen deze in- woningsplicht verzet is de portier, de laagst betaalde gasthuisemployé. Hij schrijft een brief aan het bestuur met de vraag om salarisverbetering en tevens met de vraag om zijn werktijden terug te brengen van 8 tot 1 2, van 1 3.30 tot 1 6 en van 1 7.30 tot 20 uur. (Gezien de 7-daagse werkweek zijn dit overigens nog 63 uur per week). Bovendien ver zoekt hij het bestuur om uitwonend te worden, mocht dit absoluut niet moge lijk zijn dan wil hij in elk geval het recht krijgen zijn vrije uren naar eigen goed dunken buiten het gesticht door te brengen. De directrice om advies ge vraagd antwoordt dat dit onmogelijke eisen zijn die alleen uitvoerbaar zijn als het bestuur bereid is een tweede portier aan te stellen. De portier, die mogelijk wel trouwplannen heeft, krijgt zodoen de nul op zijn rekest en verlaat teleurge steld het Gasthuis. De ontwikkeling tot een modern zie kenhuis Tot het begin van de twintiger jaren blijft het Middelburgs ziekenhuis een medisch tweemansbedrijf met Schoute aan het hoofd van een bloeiende heel kundige afdeling en met Kindermann aan het hoofd van een stagnerende ge neeskundige afdeling. De in 1908 ge vestigde KNO-arts Henkes en de in Jaarsalaris (p.p., excl. kost/inw.) f 1000,- f 450,- f 1 20,-tot f 180,- f 300,- f 300,- f 120,- f 170,- f 180,-

Zeeuws Tijdschrift | 1984 | | pagina 27