albertha petronella (bertha) ogterop (1860-1936) Bertha Ogterop, Domburg zomer 1935. me maaltijden te voorzien24). De slech te voedingstoestand van de kinderen gaf n.l. aanleiding tot grote bezorgd heid en daarom werd hen tussen 1 2 en 1 uur een gemeenschappelijke maaltijd verschaft. Men verkreeg op deze wijze de zekerheid, dat het verstrekte voedsel aan de kinderen zelf ten goede kwam. Een der helpsters bij de uitreiking van deze maaltijden was onze Bertha Og terop. Wat de „Bibliotheek voorde Jeugd" be treft, behoorde Bertha Ogterop tot de kring van oprichters en bestuursleden. De doelstelling was de jeugd goede boeken in handen te geven, waaronder levensbeschrijvingen van vooraan staande personen, „bevattelijke mede delingen op allerlei gebied, populaire werkjes over plant- en dierkunde, enz." Van 1 893 tot aan haar dood toe is Ber tha Ogterop betrokken geweest bij het bibliotheekwerk in Middelburg, in late re jaren als bestuurslid van de Openbare leeszaal en bibliotheek. Deze biblio theek was gevestigd Molstraat 1 3, zo dat zij naast de bibliotheek woonde (vgl. noot 5)25). Zelf leverde Bertha Ogterop een niet onaanzienlijke bijdrage om de doelstel ling der „Bibliotheek voor de Jeugd" te verwezenlijken. Omstreeks 1900 ver scheen het populaire boekje „Uit de na tuur. Twee wandelingen met Max en zijn vrienden, door M. E. Pijnappel, met illustraties van A. Ogterop". Het werkje verscheen zonder een jaartal bij Nijgh Van Ditmar te Rotterdam, is 1 34 pagi na's dik en bevat vele illustraties van Bertha Ogterop. Het is een verhaal van Max, die een verzameling bezit van in de natuur gevonden voorwerpen, in de tweede klas zit van het gymnasium, en die er met Oom Frits en enkele klasge noten erop uit trekt om de natuur van zee en duin, bos en heide te ontdekken. Doel van het boekje is „liefde te wekken voor de natuur en voor het rijke buiten leven, eene liefde die zeker gewekt wordt, wanneer hun de oogen voorveel wat zij niet kennen, opengaan"26). De dames Pijnappel en Ogterop werk ten bovendien nog samen bij de publi catie van een ander voor kinderen be stemd boekje, n.l. „Duifjes en Bokjes". Dit werkje verscheen eveneens zonder een jaartal bij Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam en beleefde zelfs twee druk ken en bevat 139 pags. Vermoedelijk verscheen het eveneens rond de eeuw wisseling. Het is een boekje met kinder verhalen „met 1 6 Penteekeningen door A. Ogterop"27). Inmiddels werd in 1895 de afdeling Middelburg van de SDAP opgericht; tot 1 906 zou zij de enige afdeling in Zee land blijven. Aanvankelijk bestond de afdeling uit 1 6 arbeiders, waarbij vooral de arbeiders van bovengenoemde meelfabriek goed vertegenwoordigd waren. Van grote betekenis voor de ver dere ontwikkeling van deze afdeling was de toetreding van Wibaut in 1 897. Hij legde een grote activiteit aan de dag en stimuleerde vele ontwikkelingen, niet alleen in Middelburg, doch ook el ders in Zeeland. Middels de brochure „Arm Middelburg. Hoe het woont! Hoe het leeft!" vestigde de Middelburgse Bestuurdersbond in 1904 de aandacht op de ellendige woontoestanden onder de arbeidersbe volking in Middelburg. De brochure is geïllustreerd „met teekeningen van Mej. A. O.,Lid van de Vrouwenvere niging „Samen Sterk". De brochure ver scheen n.a.v. het feit dat de „Woning wet" was aangenomen, waardoor de ei genaar verplicht kon worden tot onder houd van de woning en de gemeente het recht kreeg woningen onbewoon baar te verklaren. De Bestuurdersbond nam het initiatief een 79-tal woningen te inspecteren met de bedoeling tot een soort leidraad te komen voor de ge meente om aan de hand daarvan tot voorschriften te komen. Bertha Ogte rop legde daartoe de uit- en inwendige situatie bij een aantal van deze wonin gen in pentekeningen vast28). In 1905 kwam Bertha Ogterop, teza men met Betsy Sannes in het bestuur van de Afdeling Middelburg der SDAP. Dat was een belangrijk moment, niet al leen voor haarzelf, maar ook voor de Af deling, want hiermee kwamen voor het eerst vertegenwoordigers uit de sociale bovenlaag der intelligentia in het be stuur. Het jaar 1905 markeert blijkbaar een belangrijk moment in het leven van Ber tha Ogterop: zij kwam in het bestuur van de Afdeling Middelburg der SDAP en nam afscheid van het lidmaatschap der Nederlandsche Botanische Veree niging, twee gebeurtenissen die waar-

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 12