DE VESTING VEERE IN DE FRANSE TIJD H. Verwey arte historische schets In de jaren 1 793 en 1 794 werd de Re publiek der Verenigde Nederlanden aangevallen door franse troepen. In het '-erste jaar was het vooral de vesting Willemstad, die ondanks heftige be schietingen weerstand wist te bieden, in het daaropvolgende jaar werden de vestingsteden in Staats-Brabant en laats-Vlaanderen snel veroverd, met als uitzondering Grave, dat pas na een beleg van meer dan een maand zich op 30 december overgaf. In januari 1 795 vluchtte stadhouder Willem V naar En geland. De patriotten maakten van de gelegenheid gebruik en riepen de Ba taafse Republiek uit. Dit werd gedoogd door de Fransen, maar als voorwaarde bleef hier een troepenmacht gestatio neerd van 25.000 soldaten'). In 1799 probeerde een gecombineerd engels- russisch leger te landen op de kop van Noord-Holland; deze invasie mislukte. Keizer Napoleon maakte in 1806 een einde aan de Bataafse Republiek, vooral om meer controle te verkrijgen op de naleving van de economische blokkade tegen de Engelsen. Hij stond toe dat zijn broer Lodewijk op de troon kwam van het Koninkrijk Holland. Enige mate van zelfstandigheid, zij het nog weer min der dan tijdens de Bataafse Republiek, was daardoor voor Nederland wel ver zekerd. In 1809 voerden de Engelsen een tweede en ditmaal geslaagde lan ding uit op het eiland Walcheren, maar het doel van de expeditie, de marineba sis Antwerpen, werd niet bereikt. Hierop nam keizer Napoleon in 1 810 de maatregel dat Nederland onder frans bestuur werd geplaatst. Deze situatie duurde voort tot eind 1813, toen de Fransen het nederlandse grondgebied verlieten bij de nadering van pruisische en russische legers. De zoon van Wil lem V, Willem Frederik, was in novem ber van dat jaar uit Engeland terugge keerd en vanaf 1 6 maart 1815 regeert hij als Koning Willem I over Noord- en Zuid-Nederland. De engelse invasie in 1809 en het bombardement op Veere Kapitein Eerstaanwezend Ingenieur F. A. van Pt/laanen geeft in 1 851 een histo rische schets van Veere. Hij vermeldt dat het engelse invasieleger bestond uit 49.970 manschappen, die vervoerd werden op 1500 transportschepen, vergezeld door 69 fregatten en 84 lich tere vaartuigen2). Een kort bombarde ment op Veere leidde tot overgave, maar het beleg en bombardement van Vlissingen duurde 17 dagen, waarbij aanzienlijk meer schade werd aange richt. Na de bezetting van Walcheren volgde snel Zuid-Beveland en zelfs het fort Bath, maar daarna kwam de actie tot stilstand en hielden de Engelsen zich vooral bezig met het doen van peilingen op de zeeuwse wateren. De Engelsen vertrokken van Walcheren op 26 de cember 1 809. In het voorjaar van 1810, vlak voor de inlijving bij Frankrijk, doet kol. J. G. Si- derius verslag aan koning Lodewijk Na poleon en zijn minister van oorlog om trent de aanval op de vesting Veere en geeft daarbij een uittreksel uit het rap port van Int.-kol. Bogaert, die belast was met de verdediging van Veere3). Bogaert schrijft dat zowel generaal Bru ce, die de landing van de Engelsen op 30 juli om 7 uur 's avonds vanuit fort Den Haak gadesloeg, alsook kol. Osse- waarde, die het commando voerde over een esquadrille voor de kust van Veere, beide met hun manschappen retireer den naar het Sloe. De vesting werd toen verdedigd door vijf compagnieën infan terie en één compagnie artillerie. Diezelfde avond werd opdracht gege ven de houtopstand rond de vesting te rooien en enkele gebouwen buiten de poorten in brand te steken. Om 1 0 uur 's avonds werden engelse soldaten ge signaleerd op de noordelijke zeedijk en werd een poging om de stad bij verras sing in te nemen afgeweerd vanaf de batterij op de Kat. Daarna volgde een offensief bij de Warwijkse poort dat ruim een uur duurde. De volgende mor gen bleek dat twee van de mensen die bomen moesten rooien waren gebles seerd en dertig werden er vermist. Bij de aanval van de vorige avond, die door 3000 man was ingezet, waren aan en gelse zijde veel doden en gewonden ge vallen, die 's ochtends vroeg binnen de vesting werden gebracht. Op diezelfde ochtend van de 31e juli naderde de engelse zeemacht de ves ting. Een tachtigtal schepen nam deel aan het bombardement, dat duurde van half vijf tot zeven uur, waarna een voor stel tot capitulatie werd gedaan. Hier 1Kartografische opname van Veere met omgeving in 1811.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 15