de vesting veere in de franse tijd 10 De schrijver hechtte weinig belang aan een uitbreiding van de wallen rondom Veere en stelde voor een retranchement aan de zuidwestkant van de stad aan te leggen tussen dit nieuwe kanaal en de stenen weg naar Zanddijk. Bovendien raadde hij aan de zeedijk te verbreden en hierop twee kustbatterijen aan te brengen ter weerszijden van Veere. Voorts diende de vaart van Middelburg naar Vlissingen verbreed te worden van 1 V2 naar 4 a 5 roeden en met de vrijko kens, Vlissingen en Veere en voorts b Den Helder en op Texel. Daarnaast zijn ook de vestingen die bij de belangrijk ste linies in ons land hoorden in die tij uitgebreid, getuige de vele tekeninge die hiervan in het Algemeen Rijksar chief bewaard worden. De situatie van Veere in 1810 Toen franse genie-officieren medio 1810 in Veere aankwamen, troffen zij daar een situatie aan die in twee eeu wen nagenoeg niet veranderd was ge weest. Het voorstel van Siderius om voor de aanleg van nieuwe vestingwer ken eerst een nauwkeurige kartering van het terrein te maken was in het fran se leger een bekende procedure. De grote serie franse kaarten, waarvan een deel hier ter sprake komt, begint met een opmeting van de stad met de oude vestingwerken uit de 16e eeuw en de strook (rondom) waar de uitbreiding gepland was. (afb. 1De kaart is onder tekend door kapt. P. Bergère. Het bij zondere van deze kaart is in de eerste plaats dat dezelfde situatie, zoals die weergegeven wordt op de plattegron den van Guicciardini, Blaeu en Hattin- ga, nu veel nauwkeuriger is opgete kend. Daarnaast is van belang dat de percelen, die vergraven zouden worden voor de nieuwe omwalling, zorgvuldig 2. Documentatie van drie panden die in 1812 afgebroken werden. ging Veere niet op in; het bombarde ment ging door tot 's avonds zes uur. Aan de landzijde werden batterijen op geworpen en opnieuw werd de vesting omsingeld, maar een aanval bleef ach terwege. Vanaf een batterij achter de Goenendijk werd Veere met „raquet- ten" beschoten. Er ontstond brand, maar deze bleef beperkt. Die avond was de verdedigingskracht van de vesting uitgeput en werd tot capitulatie overge gaan. Van het garnizoen hadden vier manschappen het leven verloren en vijf waren zwaar gewond. Tot zover Bo- gaert. Siderius had juist twee maanden voor de Engelse invasie een onderzoek inge steld naar de verdediging van Veere4). Hij doet daarbij aan de koning het voor stel om de verdediging van Veere, Mid delburg en Vlissingen te koppelen. Het reeds bestaande plan voor een nieuw kanaal van Middelburg naar het Veerse Gat zou in deze opzet een belangrijke rol gaan spelen. Het tracé van het ka naal begon, volgens zijn voorstel, in Middelburg bij de Stenen Beer, liep daarna aan de noordwestkant evenwij dig aan de Steenweg om tenslotte aan te sluiten op de haven van Veere, wat ter plaatse een verbreding van de Veer se Watergang inhield. mende grond konden langs dit nieuwe kanaal batterijen opgeworpen worden. Behalve deze linie Veere-Middelburg- Vlissingen hechtte hij grote waarde aan een linie in de duinen met „redouten" op regelmatige afstanden vanaf fort Den Haak tot Deurloo bij Zoutelande. Ten slotte gaf hij als advies dat voor beide linies eerst een nauwkeurige opmeting van het terrein gemaakt zou worden. Deze plannen konden niet geëffec tueerd worden, want vanaf juli 1810 werden nieuwe plannen voorbereid vanuit Parijs. Napoleon besliste in ver band met de engelse invasie, dat bij zondere aandacht gegeven moest wor den aan de versterking van Antwerpen en aan het beveiligen van zowel de Scheldemonden als de toegang tot de Zuiderzee. Na 181 1 zijn dan ook nieu we versterkingen aangebracht bij Bres- 3. Ontwerp voor de nieuwe vestingwerken in 1812.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 16