de vesting veere in de franse tijd door middel van een stenen beer. De noordelijke stenen beer is bewaard ge bleven, maar de zuidelijke, die een veel ingewikkelder verloop had, is bij de aanleg van het Kanaal door Walcheren verdwenen. Een belangrijk verschil met de oude omwalling is dat de toegangs- bruggen nu midden op een courtine uit komen, terwijl de oude bruggen in de flank van een bastion lagen. Bij nadere beschouwing blijkt dat het handhaven van de oude omwalling een omstreden punt was. Op deze tekening is met dunne lijnen een vergroting van zowel het Zanddijkse- als het Warwijk- se bastion ingetekend en tussen deze twee in is een geheel nieuw bastion geprojecteerd. Dit heeft te maken met een al twee euwen oude discussie, dat de courtine tussen de beide genoemde bastions veel te lang was voor een ef fectieve verdediging. In december van het jaar 1812 is de nieuwe wal inclusief de hoofdgracht voltooid. Met de aanleg van de ravelij nen moet nog begonnen worden. Dit beeld is weergegeven op de grootste kaart die van de vesting Veere bewaard is gebleven, (afb. 4). Hier valt direct de bijzondere aandacht voor het buitenge bied op en daarin schuilt ook de grote waarde van deze kaart. Richten we eerst onze aandacht op de vesting, dan zien we dat een aantal elementen die eerst tot het buitengebied behoorden, zoals het Smidspad en de bebouwing buiten de Zandijksepoort, binnen de omwalling zijn komen te liggen. Op de kaart uit 1811 (afb. 1) werden in het stadje twee gebouwen aangegeven, die ten dienste stonden van de vesting: het Arsenaal aan de haven en het Hospitaal, de voormalige Grote Kerk, die door de Engelsen in 1809 was gevorderd. In 1812 zijn daar een aantal gebouwen bij gekomen: het nieuwe buskruitmaga zijn, dat geflankeerd wordt door een verhoogde courtine en een viertal ka zernes, achtereenvolgens gelegen aan de Mijnsherenstraat, aan de Baljuw straat en aan de Nieuwstraatter plaatse van het latere Oranjeplein en tenslotte de vleugels ter weerszijden van de Campveersetoren. De Montfoortsetoren, die bij hoogwater door de zee omspoeld werd, staat er nog. Op dit moment is ook de bebou wing op het Oranjeplein nog niet ge sloopt en hetzelfde geldt voor de hui zenrij langs de Korte- en Lange Noordzijde, zoals de kade werd ge noemd links en rechts van het Arsenaal. Deze bebouwing verdwijnt tussen 1813 en 1840. Uit de vergelijking met de kaart uit 1 811 blijkt ook dat de Wijngaardstraat aanvankelijk vlak langs de toren van de Grote Kerk doorliep. Een heel blok is gesloopt en in 1 81 2 ontstond de grote binnenhof met de hoge ringmuur. Op de kaart wordt duidelijk onderscheid gemaakt tussen schip en transept ener zijds en het oudere koor anderzijds. Dit laatste werd in 1809 afgescheiden door het dichtmetselen van de bestaan de opening. Sindsdien kon de Hervorm de eredienst hier voortgang vinden. Op de franse plannen voor het Hospitaal is dit oudere koor gemakshalve weggel. - ten. De Grote Kerk onderging een metamo - fose. Allereerst betekende de invulling met vijf vloeren in het schip en het tran sept een gigantische ingreep voor het interieur (afb. 5), maar ook de nieuwe invulling in de gevel met ramen die co - respondeerden met deze verdiepinge betekende een forse wijziging in het stedebouwkundige beeld van de omge ving. Voorts blijkt in 1 81 2 de torenbe kroning zoals deze is toegevoegd na de brand van 1 686, halverwege te zijn a gezaagd om plaats te maken voor het nieuwe franse seinsysteem. Verrassend is wel dat de onderste geleding, waarde luidklok heeft gehangen, hier nog aar wezig is. Op de vier hoeken stonden Io nische zuilen, compleet met kapitee Later zijn ook deze afgezaagd. Het Arsenaalcomplex staat net zo wee gegeven als op de kaart uit 1 811Deze situatie kan verband houden met ee verbouwingsplan, want in werkelijk heid bezat het Arsenaal twee evenwijd ge kappen, terwijl het halfcirkelvormig Rondeel een open binnenplaats had. B de engelse aanval in 1 809 was dit com plex ernstig beschadigd, maar het is kort daarop weer in oude staat her steld l6). Ter vervanging van het oude buskruit magazijn in het Rondeel, werd in 1812. een nieuw „Magasin a Poudre" ge bouwd en hiervan is de tekening be waard gebleven (afb. 6). F. A. van Maa nen merkt in 1851 omtrent dit „bom vrije kruidmagazijn" op, dat het er bin nen zo bijzonder droog is In de gevel waren openingen aangebracht waar langs alleen ventilatielucht kon passé ren. Het gebouw is blijven staan totda Veere bij Koninklijk Besluit van 24 no vember1861 als vesting werd opgehe ven. Het landschap rondom Veere De grote kaart uit 1812 (afb. 4) geef niet alleen een tijdsbeeld van het land schap rondom devesting in dat jaar. We zien hier ook een nauwkeurige weerga ve van een oude onregelmatige verka velingsvorm, die pas in het midden van de 20e eeuw zou verdwijnen. Het doe van deze kartering was echter niet geo grafisch, maar vestingbouwkundig. De schaal is 1:1000, terwijl de mees:

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 22