OVER HET TOT STAND KOMEN VAN HET DELTA BOEK: „De Nederlandse delta, een compromis tussen milieu en techniek in de strijd tegen het water" 1982 R. Peelen en P. Van Dooren Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Delta Instituut voor Hydrobio/ogisch Onderzoek (DIHO) te Yerseke en het 25-jarig bestaan van de Deltadienst van Rijkswa terstaat te 's-Gravenhage e.a. én het 50-jarig bestaan van hetpopulair-wetenschappe- Hjk maandblad „Natuur en Techniek" te Maastricht werd het boek „De Nederlandse Delta uitgegeven. Een unieke gebeurtenis waarbij onderzoeksinstituten en instanties van verschillende departementen en provincies samenwerkten om een boek over Zuidwest-Nederland tot stand te brengen. Bovendien een wonder dat men een uit gever vond, die dit risico op zich wilde nemen. Hoe het idee in 1976 geboren werd. In het zonnige Monaco ontmoette de heer Dr. E. K. Duursma, toen reeds be noemd als directeur van het DIHO, de heer Dr. T. A. H. de Jong van het tijd schrift Natuur en Techniek in het Musée Oceanographique aldaar. Zij spraken over het publiceren van populair weten schappelijke verhandelingen. Ook kwam de mogelijkheid ter sprake een gedenkboekje uit te geven van onge veer 100 pagina's i.v.m. het 25-jarig bestaan in 1 982 van het DIHO. De heer De Jong had wel belangstelling voor zo'n uitgave. De heer Duursma kwam in Nederland en besprak zijn plannen om het gedenk boekje uit te geven met de Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen (KNAW), waaronder het DI HO ressorteert. De KNAW bezit een eigen publiciteitsorgaan de North Hol land Publicing Company, een dochter onderneming van Elsevier. Het lag voor de hand, dat men daar eerst zijn licht zou gaan opsteken. Langzamerhand werd duidelijk welke omvang het in middels tot „boek" uitgegroeide ge denkboek ging aannemen. Inmiddels was een eerste bijeenkomst van 23 potentiële auteurs gehouden in het DIHO te Yerseke op 7 december 1 977. In het voorlopige schema dat de heer Duursma opgesteld had, werden wijzigingen aangebracht, de werktitel „De veranderende Delta wateren" werd gehandhaafd. Men sprak af om er een populair-wetenschappelijk boek van te maken en de taken werden verdeeld. Het project groeide tot 300 pagina's. Om het boek tegen een redelijke prijs in de boekhandel te kunnen brengen werd door Elsevier de volgende eis gesteld: 2 ton optafel. Er werden een tiental in ons soort werk geïnteresseerde instanties en bedrijven aangeschreven, die het boek bijvoorbeeld als relatie-geschenk zouden kunnen aankopen als ze deze uitgave financieel wilden steunen. Al leen de provinciesZuid-Holland enZee- land reageerden positief voor een ga rantiesubsidie, en het Prins Bernhard fonds stuurde formulieren, maar wij maakten geen kans. De anderen rea geerden niet, waaruit mocht worden opgemaakt dat ze geen belangstelling hadden. Aan de gevraagde voorwaarde van Elsevier konden wij dus niet vol doen. Inmiddels werd opnieuw contact opgenomen met de heer Ing. J. M. Mar tens, hoofdredacteur van Natuur en Techniek in Maastricht. In mei 1978 hadden wij al 29 auteurs. Voor hoofdstuk I werd een eerste dead line afgesproken. De stukken moesten op 1 mei 1 979, met een uitloop tot 1 5 september 1979, ingeleverd zijn. De beide gepensioneerde heren Dr. K. F. Vaas, oud-directeur van het DIHO en Ir. H. A. Ferguson, voormalig hoofd van de Deltadienst, hadden wat de manuscrip ten betreft op dat ogenblik al een goede voorzet gegeven. Natuur en techniek. Natuur en Techniek vierde in 1 982 zijn 50-jarig bestaan waarbij het dit boek als zijn eigen jubileumboek wilde be schouwen. Er werd echter eveneens een voorwaarde gesteld: een verplichte garantieafname van minimaal 5.000 boeken. Weer moest er ijverig gezocht worden naar belangstellenden voor het boek. Ditmaal moest het mogelijk zijn aangezien er voor het geld dat men schonk een prachtig boek zou worde verkregen. Inmiddels was er al contact opgenomen met onze directe collega's van de Deltadienst van Rijkswaterstaat. Deze dienst jubileerde weliswaar in 1981, een jaar eerder dan het DIHO maar zag wel iets in de levering van eer aantal essentiële hoofdstukken. Aan de medewerkers van de Deltadienst werd door het hoofd Ir. H. Engel toestemming gegeven om gedeeltelijk in diensttijd medewerking te verlenen aan het boek. Het was dan ook logisch om deze Dienst als potentiële afnemer te benaderen. De Deltadienst verklaarde zich bereid om 1 600 exemplaren van het boek af te nemen en de Provincie Zeeland wilde 800 exemplaren. Het Delta Instituut Het panorama van Walcheren „Zelandiae Descriptio" van Antoon van den Wijngaerde in 1550.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 24