over het tot stand komen van het delta boek 22 schappelijke geïllustreerde boeken ko zen wij er twee die het best beant woordden aan onze ideeën: in het „Meyendel" boek voerde men onder zoekingen uit in het duingebied van 's- Gravenhage (een infiltratiegebied voor drinkwater) en in „de Waddenzee" be sprak men de Waddenzee van Neder land, Duitsland en Denemarken. Gekozen werd voor een tweekoloms- druk, geen voetnoten onder de tekst en het standaardformaat. Het doel was een populair-wetenschappelijk, rijk geïllu streerde verhandeling samen te stellen over milieuveranderingen in de Delta van Zuid-West Nederland, zoals deze door de Deltawerken zijn veroorzaakt. Overwogen werd om een Nederlandse en een Engelse uitgave te publiceren. Eventueel konden ook voorlichtings aspecten in het Deltaboek worden op genomen. Per hoofdstukje werd een hoofdauteur gevraagd, die met deteksten van mede auteurs een hoofdstukje samenstelde. Zo werden ondermeer aparte hoofd stukken samengesteld over planten en dieren van de open estuaria (de uit gangstoestand) en over flora en fauna van de gesloten estuaria (de eindtoe stand). Uiteindelijk zouden in een laat stadium, nog net voor het maken van de layout, deze twee hoofdstukken in el kaar gepast worden, zodat de lezer per groep organismen de twee fasen achter elkaar kon lezen, wat hem veelvuldig bladeren bespaart. Op 8 februari 1980 werd een apart hoofdstuk over de techniek toege voegd, waarbij o.a. de grote werksche pen en de constructie van de storm vloedkering in de Oosterschelde een plaats krijgen. Dit hoofdstuk werd ver zorgd door de Deltadienst van Rijkswa terstaat en omvat 60 kolommen druk. Bij een verhouding van 1 'A deel illustra ties tegenover 1 deel tekst (het mini mum dat de illustratie-redacteur nog kon accepteren) leverde dat bijna 68 pagina's op. Daardoor werd het boek nog dikker. Er werd door de heer Duursma einde loos veel gecorrigeerd in allerlei stadia tot de ozalid-fase toe, wat resulteerde in het schrappen van ca. 100 kolom men. Het merkwaardige van uitgevers is, dat zij bij voorkeur 's avonds bellen. De heren Duursma en Peelen brachten in een halfjaar dan ook ongeveer 300 uur'savondsaan detelefoon door. Des alniettemin zijn wij in Maastricht bij „Natuur en Techniek" altijd bijzonder gastvrij ontvangen. Drs. L. A. de Kok van Natuur en Tech niek was vanaf 1 982 voor de tekstre dactie de contactpersoon geworden, wat wederzijds prettig gewerkt heeft. Tijdens het ontstaan van het boek zijn er ook medewerkers overleden. Op 21 april 1 982 ontviel ons de heer J. F. de Veen. Hij was specialist op het gebied van jonge platvis en detrek daarvan. Op 27 april 1 980 ging onze oud-directeur Dr. K. F. Vaas van het DIHO heen. Zijn specialiteit lag bij de vissen van het estuarium en met name de schol e.a. platvissen. Het is hen helaas niet ver gund geweest het eindprodukt in han den te mogen houden. Bij Natuur en Techniek was er in 1 981 nog een boek tussendoor gekomen en dat gaf ons boek enige tijd vertraging met in de laatste fase de nodige stress op de productiestaf. Uiteindelijk kreeg ons boek zijn definitieve vorm: Ten ge leide door H.K.H. Prinses Juliana. Voorwoord door de samenstellers Dr. E. K. Duursma, Ir. H. Engel en Ing.Th. J. M. Martens. Geschiedenis. De Geologie van het Del tagebied, Het Deltagebied in de preh: storie. Mens en land sedert de jaarte ling, De mens en het Landschap, De mens en het milieu, Dijken tegen het water, De ramp Het Deltaplan. Kusten- en oeververde diging, Voorbereidend onderzoek, af sluitingen in de praktijk, Oosterschelde open of dicht? Werkschepen van fo: maat. Ecologie en Milieu. Ecologie, Van open naar dicht, Golven, stromingen en sedl menten. Bodemprocessen. Flora en Fauna. Leven in en op de bo dem, De grens van land en water, Stof fen in water en sediment, Plankton, Vis sen van de Deltawateren, Vogelleven in de Delta. Het optreden van de mens. Schelpdier cultuur en visserij. Recreatie in het Del tagebied, malaria en muggenplagen. Beheer en toekomst. Beheer en milieu, de toekomst van de Oosterschelde, De Grevelingen: zout of zoet? Het Zoom meer. Epiloog. Registers. Illustraties Natuur en Techniek stelde vanaf sep tember 1980 een illustratieredacteur aan, die ook de illustratieresearch op Jorri Duursma overhandigt H.K.H. Prinses Juliana het Deltaboek.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 28