over het totstandkomen van het deltaboek 24 Redactievergadering bij „Natuur en Techniek" te Maastricht. 87% van de uitgangstoestand geredu ceerd, maar behouden blijft het biotoop van veel planten en dieren en de schelp diercultures. Het is een der grootste en duurste milieubouwwerken tot nog toe ter wereld. De biologische rijkdommen die er in z.w. Nederland waren en ondanks de veranderingen nog steeds zijn in een fraaie landschappelijke omgeving, ma ken het bestuderen en behouden waard. De estuaria eens de gouden ran den van de zeeën, dreigen overal door urbanisatie en industrialisatie te veran deren in afvalwateren. Hier is in de Oos- terschelde getracht deze ontwikkeling om te draaien en zo het zich laat aanzien met goed succes. De mens is met vele draden aan de Na tuur verbonden, al is hij het zich niet al tijd bewust. Het verbreken van deze be trekkingen kan tot ernstige gevolgen leiden. Daarom is het belangrijk dat zo veel mogelijk van die Natuur in stand blijft om dat wat ons is toevertrouwd te behouden. Verstoringen in het milieu worden di rect gesignaleerd door de planten en dieren, die erin leven. Hun afwijkend gedrag heeft een signaalfunctie voor de beheerder bij calamiteiten. Het is een teken dat er iets aan de hand is. Daar door kunnen ongelukken worden voor komen. Al met al leven wij hier op aarde met planten en dieren om dat wat er is te be houden voor onszelf en ons nageslacht. Het is de opgave van de mens om in be wuste harmonie te leren leven met de natuur. Hoe het Deltaboek 20 okober 1982 werd aangeboden De aanbieding van het Deltaboek werd door H.K.H. Prinses Juliana georgani seerd, aangezien Zij tijdens Haar rege ringsperiode samen met Z.K.H. Prins Bernhard de ramp heeft meegemaakt. Tevens heeft in Haar regeringsperiode het herstel plaatsgevonden en zijn de Deltawerken begonnen. De Prins kon niet aanwezig zijn vanwege Zijn verblijf in het buitenland. Er werd een klank beeld met dezelfde titel als het boek ge maakt, gebaseerd op teksten en illu straties van het boek en samengesteld door Ron Konings. Door de grote in spanning van betrokkene, René Klein geld en Hans Francke is het toch nog op tijd klaargekomen. Wij hadden met de nodige spanning naar de datum van 20 oktober 1982 toegeleefd. Het was dan tenslotte zo ver. Gastheer was Prof. Mr. A. M. Don- ner, president van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Wetenschap pen, waar het Delta-Instituut een on derdeel van is. H.K.H. Prinses Juliana kwam per helicopter naar Middelburg en werd ontvangen door Dr. C. Boertien, Commissaris van de Koningin te Zee land, die vergezeld werd doorzijn echt genote en door de loco-burgemeester van Middelburg, de heer H. Gillesen. Om 11.30 uur kwam Zij aan in de Schouwburg en werd daar ontvangen door Prof. Donner en een klein gezel schap van totaal 16 personen. In het bovenrestaurant werd een lunch ge bruikt. Om 14.00 uur kwamen de gasten, on geveer 500 personen. Inmiddels was een reuzentaart (3.20 x 3.60 m) voor stellende Zeeland met in chocolade be kende gebouwen uit de provincie en ge maakt door de heer P. Haak en zijn staf onder stroken papier verborgen. In het cunet van de Oosterschelde lag in de Roompot het hefschip „Ostrea" met daarin geklemd de eerste pijler. Door een hendel overte halen zou Prinses Ju liana de pijler op zijn plaats op de bo dem kunnen laten zakken. Sakia Nieuwenhuize bood de Prinses een bouquet aan, waarna Zij naar Haa: plaats in de zaal ging. Tevoren hadden de gasten o.l.v. hostessen uit Den Haag hun plaats reeds gevonden. Het Balkan orkest „Letnica" zorgde voor de muzi kale omlijsting. De heer Duursma opende de bijeen komst en daarna vond de diapresenta tie: het klankbeeld „De Nederlandse Delta" plaats. Vervolgens hield Prof. Dr. D. J. Kuenen een rede over de omkade ring van het Deltaboek. Hij schetste de rol van de elementen om ons heen en de evolutie van het leven op- aarde, eerst in het water en later op het land. Oorspronkelijk is de mens het wa ter vijandig, maar er is een streven naar de grens van zijn mogelijkheden. Dit leidt al gauw tot op het water varen en later tot het bouwen van dijken tegen de zee. Er vinden stormvloeden plaats, die de dijken overspoelen zoals de Sint Eli sabethsvloed en de stormvloed van de Ramp in 1953. Deze ramp roept een reactie op bij de bevolking en het parle ment: het Deltaplan wordt geboren. Voor die tijd was de afdamming van de Zuiderzee ook een gewaagde onderne ming geweest. Biologen hebben toen al geleerd onderzoek te doen in een ver-

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 30