over het tot stand komen van het deltaboek 25 anderend milieu. Zij waren georgani- se .rd in de ZuiderZee commissie en de- den een later bekend geworden onder zoek. Z W. Nederland is ingewikkelder met al zij eilanden en daardoor verschillende sir iingen. Daarom wordt er voor het bi .logisch onderzoek het permanente D :ta Insituut van de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen in Amsterdam opgericht en later de hoofdafdeling van de Deltadienst van de Rijkswaterstaat: Milieu en Inrichting. Deze afdeling adviseert en naast ander onderzoek wordt er ook gemonitord. In de loop van de jaren was de kwaliteit van het Rijnwater sterk achteruitge gaan. Dit was één van de redenen om de a'sluiting van de Oosterschelde op- mauw te bezien. Dit resulteert in een si .izencomplex van enorme grootte ge fundeerd op een moeilijke ondergrond. Kot is het laatste en grootste werk van het Deltaplan. In het door vele mede werkers van het Delta Instituut en Del tadienst en anderen geschreven Delta- boek wordt niet één visie op een pro bleem gegeven maar verschillende a pecten vanuit verschillende stand- ponten. Dit is documentatie en visie te gelijkertijd. Hij sprak namens het Delta I stituut, de Deltadienst (beide 25 jaar), Natuur en Techniek (50 jaar) en namens c werkgroep Themajaar „Water '82". arvolgens gaf hij Jorri Duursma het boek „De Nederlandse Delta", die het officieel overhandigde aan H.K.H. Prin ses Juliana. Na het ingekeken te heb- t on, begaf de Prinses zich naar de foto- t ntoonstelling, ontworpen door P. Van Dooren van Natuur en Techniek, in de benedenfoyer. Zij kreeg daar uitleg van Roland Littooy, 12 jaar, uit Ulvenhout, d:e daarvoor speciaal drie dagen werd opgeleid bij Natuur en Techniek. Hier- o ee heeft men willen uitdrukken hoe de jonge generatie de oudere vertelt. Via de uitgestalde Zelandiae Descriptio kwam de Prinses bij de inmiddels zicht bare reuzentaart. Het Balkan orkest etnica" speelde het Zeeuwse Voiks- :d. De Prinses haalde vervolgens de handel over, waarna de pijler onder ap in aus op zijn plaats zakte. De taart werd roeteen aangesneden en ieder kreeg n deel. Daarbij liet men zich de cock- il „Franse Trap" goed smaken. H.K.H. inses Juliana vertrok om 1 6.00 uur, weer per helicopter, naar Soestdijk. Na nog een uur kwamen de publieke festi viteiten tot een eind. Er zou nog een feestavond voor het DIHO en haar gas ten volgen, en drie open dagen met ruim 2000 bezoekers, gedurende wel ke twee beelden werden onthuld in de tuin. Rest de Uitgever nog om dit 511 pagi na's dikke boek, fraai gebonden, kwijt te zien raken. Na een langzame start in november kwam tegen St. Nicolaas en Kerstmis een duidelijke afname, zodat na de jaarwisseling ongeveer 8.000 exemplaren verkocht waren, een onge hoord resultaat voor zo'n boek. Op 1 maart was de stand al 9.500 exempla ren, zodat besloten werd tot een tweede druk van 6.000 exemplaren. Persoon lijk hadden wij nooit durven hopen dat een dergelijk boek in deze tijd zo'n vlucht zou nemen, maar het is fijn voor allen, die er zo hard aan mee hebben gewerkt. Het heeft een goede versprei ding gekregen en zal naar wij hopen, nog meer bekendheid krijgen onder de bevolking van Nederland, België en daarbuiten. Samenvatting van de critieken In de Zeeuwse pers (de PZC, de Vlissin- ger, de Bevelander, het Nieuwsblad voor de Bevelanden en de Stem) werd de bijeenkomst in Middelburg versla gen en volgde een bespreking van het Deltaboek met lovende woorden over de inhoud en de vormgeving. In de lan delijke pers werd er aandacht besteed door de NRC, Volkskrant, het Neder lands Dagblad, het Brabants Nieuws blad en Panda. Ook in het buitenland werd aandacht besteed aan het gebeuren door de Ga zet van Antwerpen, de Standaard en nog andere kranten. De Belgische TV schonk in het programma Horizon aan dacht aan de verschijning van het Del taboek. Voorzover ons bekend is, gin gen de volgende periodieken op het verschijnen van het Delta Boek en de feestelijkheden daaromheen in: Visserij nieuws. Vakblad voor Biologen, met een zeer lovende kritiek van prof. H. F. Linskens en het Zee-aquarium met een goede kritiek en enige kritische opmer kingen, die dankbaar gebruikt werden bij de voorbereidingen van de tweede druk in april 1983. De nieuwe druk is juli-augustus 1 983 gereed gekomen en 6.000 exemplaren groot. De Nederlandse uitgave van de eerste druk van 10.000 exemplaren is bijna geheel uitverkocht, de tweede druk van 6.000 exemplaren ligt voor de verzen ding gereed. Van de Engelse uitgave van 5.000 stuks zijn er ruim 1.000 ver kocht. Dankbetuiging De auteurs zijn veel dank verschuldigd aan Dr. E. K. Duursma, directeur van het DIHO en tevens eindredacteur van het Deltaboek voor zijn correcties en sug gesties evenals aan de heer Dr. P. H. Nienhuis. De heer Drs. J. P. Al van de Deltadienst nam de tekst kritisch door. Het typewerk werd verzorgd door me vrouw M. E. W. Smit-van Veen. Allen hartelijk dank. Het protestantse kerkinterieur Prof. dr. C. A. van Swigchem spreekt te Goes in een VUSA-cur- sus (Vrije Universiteit en Samen werking) over het protestantse kerkinterieur op vrijdag 18 en 1 5 maart 1 985 in „de Prins van Oran je", Nieuwstraat 14. Aanvang 1 9.45 uur. Kosten f 25,-. De cursus wordt gevolgd door een excursie op 1 6 maart naar de kerken van Ka- pelle en Kloetinge. Aanmelden VUSA-Centrum, Post bus 7161, 1007 MC Amsterdam, of telefoon 020-5482674.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 31