david henri gallandat (1732-1782) één van onze „grote zeeuwen" 27 se Kerk te Vlissingen. Later onderhoudt Gallandat contacten met Betje Wolff zelf die vooral op filo sofisch gebied (Rousseau) liggen, maar ook haar persoonlijke gezondheid en haar relatie tot ds. Wolff betreffen. Uit deze correspondentie blijkt dat hij een trouw Hugenoot was en dat hij ten aanzien van de gebeurtenissen in Be- Le's leven in 1 759 tolerant en van be grip was. In de tweede helft van maart 1760 is Gallandat in Vlissingen teruggekeerd. Op 26 april 1 760 heeft hij toestemming m in de stad Vlissingen te praktiseren. De briefwisseling met Laurens Bekker houdt op (9 november 1760). i haar correspondentie met Gallandat geeft Betje meermalen de wenk niet Laurens en liever ook niet Jan op de hoogte te stellen van de inhoud van haar brieven. Op 1 5 augustus 1 761 volgt voor Gal landat de benoeming tot lector voor anatomie, chirurgie en verloskunde en de examens der scheepschirurgijns staan onder zijn supervisie. De studie in Parijs zal Gallandat niet bij zonder zwaar gevallen zijn. Het Frans /as zijn moedertaal. Bij zijn leermees ters vond hij waardering en zij gaven em certificaten daarvan mee naarZee- !and. Dr. A. Guison heeft ze in extenso opgenomen (Revue med. de la Suisse, 29 september 1913, blz. 677-678). an Raphaël Bienvenue Sabatier kreeg hij anatomie en leerde hij opereren, certificaat 1 3 maart 1 700). André Le- ret maakte hem wegwijs in de verlos kunst. Andere grote leermeesters bij wie hij college liep waren Astruc en A. Petit. Guisan (blz. 682) wijst op de veelzijdig heid van Gallandat en noemt de gebie den van wetenschap die zijn belang stelling hadden. te natuurlijke historie, geneeskunde, chirurgie, verloskunde en hygiëne. Maar ook de geschiedenis der ziekten boeide hem. Wat het eerste vak betreft, heeft Gal landat zich op zijn reizen naar Guinea bezig gehouden met een studie van de olifant, wiens ivoor in de 1 8e eeuw een belangrijk handelsartikel was. (Verh. oor het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen IX, blz. 351,1 782). Hij vertelt dat deze dieren soms aan een in gewandsziekte lijden, waarvan hij de oorzaak in de moerasachtige streek vermoedt. De dieren genezen zichzelf door het eten van de vruchten van een bepaalde boom. Als de negers dezelfde vruchten eten, krijgen ze diarrhée. De negers geven niet om het ivoor maar wel om het beenmerg en de uitwerpse len van de olifant. Van het beenmerg maken ze een preparaat tegen longaan doeningen en rheuma. Van de excre menten maken ze sigaren die ze roken als voorbehoedsmiddel tegen moeras koortsen en om zich te beschermen te gen muskieten. Gallandat raadt vooral hen, die zich met geneeskunde bezig houden aan de ge neesmethoden van de inheemse bevol king te onderzoeken. Bijvoorbeeld in „Bericht omtrent het goed gevolg der operatie van het emphysema cellulosa" (1 765); Gallandat concludeert dat deze behandeling uitstekend is om chroni sche ziekten te bestrijden, die hun oor sprong vinden in het cellulaire weefsel, verder in geval van ischias, rheuma, van anemie, slapte e.a. Volgens Gallandat bestaat het succes van de behandeling daarin dat de „circulatie van het bloed" wordt geactiveerd wat ook de uitschei ding prikkelt en doet toenemen. Het blijkt intussen nergens uit dat Gal landat de methode zelf zou hebben toe gepast. Guisan (t.a.p. 688) acht de methode hi storisch interessant omdat het gaat om een voorfase van het moderne injecte ren. Gallandat's oom had kennelijk zo'n goede naam in Vlissingen dat het stads bestuur besloot Gallandat toe te laten tot de uitoefening van de geneeskunst in Vlissingen op grond van de Franse certificaten (26 april 1761) en op 15 augustus 1761 werd hij benoemd tot lector in de anatomie, chirurgie en obstetrie en werd hij bevoegd geacht scheepschirurgie te doceren en te exa mineren. Het lectoraat vervulde hij aan het door hem gestichte instituut. In 1764 werd hij benoemd tot buitenge woon stadschirurg, welke bevoegdheid hij tot zijn dood heeft behouden. Zijn lessen begonnen op 26 november 1 761 en omvatten: ontleedkunde, ver loskunde, sectie op het lijk en fantoom (kunstvrouw) en afbeeldingen. In 1 764 kreeg hij de stadsverloskunde op zijn naam. De lessen van Gallandat werden met grote belangstelling gevolgd en hadden succes, zodat zijn voorbeeld in de ste den Zierikzee, Goes, Dordrecht, Deven ter, Delft e.a. werd gevolgd waardoor het niveau der verloskunde ook daar werd verhoogd. Behalve door zijn praktijk en zijn voor beeld bereikte Gallandat zijn collega's door zijn publicaties. Na enkele publi caties die nauw samenhangen met Gal- landats praktijk als chirurgijn te weten: „Natuurlijke Historie van de Olyphant" V.Z.G. 9, blz. 351, „De operatie van het emphysema cellu losa" (Holl. Mij. der Wetenschappen, 6e deel, 676-688 (1761) en de „Noodige onderrichtingen voor de slaafhandelaren" (1764) ontstaan de baanbrekende werken op het gebied der verloskunde. De richtlijnen voor slaafhandelaren, die in de V.Z.G. verschenen zijn, vertonen enkele kenmerkende trekken van de au teur o.a. wel zijn sterke drang tot het ge ven van onderwijs. Allereerst probeert Gallandat aan de .hand van een bijbelse uitspraak aan te tonen dat slavenhandel moreel toelaat baar en geenszins onchristelijk is. Hij gaat uit van de tweede zendbrief van Petrus (2e hoofdstuk, v. 19) „Van wie iemand overwonnen is, dien is hij ook tot een dienstknecht gemaakt." en ver der op grond van het werk van J. E. J. Capitein: „Staatkundig-Godgeleerd on- derzoekschrift over de slavernij, als niet strijdig tegen de Christelijke vrijheid." Gallandat voegt er zijn visie aan toe: a. door de slavenhandel wordt een groot aantal nuttige menschen in le ven gehouden; b. de slaven gaan in Amerika een beter leven tegemoet dan ze in hun ge boorteland hebben; c. voor hun moederland is de slaven handel nuttig omdat de misdadi gers voor goed worden afgevoerd; d. de negers zijn voor de landbouw in de Amerikaanse volksplantingen veel nuttiger dan de blanken. Daarna noemt Gallandat de plaatsen in ons land die bij de slavenhandel betrok ken zijn; voor de jaren 1 767 en 1 768,

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 33