ugblik en perspektief 55 band met de Rijks Pedagogische Aca- emie te Middelburg, die een soortge- :jk projekt verzorgde. De uitkomsten ervan zijn nog niet echt geïntegreerd in et onderwijsprogramma van de CPA. tegelijkertijd heeft het driejarige pro- 3kt (1979-1982) zijn sporen achterge- ten: er is veel materiaal verzameld, el- 9 studentengroep wordt - bijv. via een oartetemaweek - gekonfronteerd met e problematiek. Veel is te danken aan de inzet van docent C. Stronks, die op- ad als projektleider. a enig experimenteren in de OK kreeg :en expressieweek, verzorgd door ei- en docenten (soms met enige hulp van jiten), vaste voet in het programma, e nadruk ligt vooral op poppenspel en ermen van drama. Door een aparte -eek hiervoor vrij te maken kunnen zakken als tekenen, handvaardigheid, taal en muziek duidelijker een geza menlijke bijdrage leveren; en de stu dentes kunnen zich enige tijd koncen- treren op een gekozen vorm, die echt uitgewerkt wordt. Daarnaast kenden we andere aspekten. Met groot enthousiasme hebben de do centen sinds 1978 aan honderden kur- sisten les gegeven om het certificaat Applicatie Cursuste verkrijgen; een vol ledige bevoegdheid voor de komende basisschool. Dat gebeurde aan de Kee tenstraat op woensdagmiddag tussen 14.00 en 18.00 uur; in de straten om het gebouw was er schier parkeerruimte te kort. De docenten wisten bij voorbaat dat er in die kursus van 120 uren slechts wat aangestipt kon worden. Dat was ook de ervaring van de kursisten (voor 90% of meer dames). Tóch heeft een grote meerderheid de „AC" als stimule rend ervaren; wat dikwijls ook in de scholen bleek! Tevens werd begonnen met kursussen IVB Integratie Voorbereidende Bij scholing, d.w.z. kleuterschool en lagere school worden straks basisschool). Een team van 8 docenten volgde een om standige voorscholing in Amsterdam. We hebben voor 4 moeizaam bij elkaar gezochte groepen die kursus verzorgd: om a.s. basisscholen te leren school werkplannen te ontwikkelen en te beschrijven. Door vrijwel het hele land heen bleek deze groots opgezette ope ratie een fiasco. Omdat de randvoor waarden ontbraken. Omdat de hele op zet te zeer bureau-onderwijskundig was. En toch: de docenten bewaren aan die enkele kursussen goede herinnerin gen; de meeste kursisten eveneens. In 1985 bereidden een aantal docenten zich voor op de kursussen zorgverbre ding/leesonderwijs en informatica in de basisschool. De nieuwste „speerpun ten" in het ministerieel onderwijsbeleid. De laatste jaren zijn andere faktoren be lemmerend geworden. Welke docenten zullen nog een plaats hebben in een vol groeide PABO? Waaraan werkje eigen lijk? Het studentental daalde zo ex treem dat het voortbestaan van een zelfstandige CPA te Middelburg danig op de tocht kwam te staan. 15 studen ten voor het eerste jaar PABO (1 augus tus 1984) was geen bemoediging. Om redelijk als akademie te funktioneren heb je over vier leerjaren 250-300 stu denten nodig De neergang zette al eerder in. Dit leid de tot een onderzoek naar mogelijkhe den van samengaan met de RPA. Voor beide partijen staat vast dat dit alleen kan via een konstruktie waarin duidelijk herkenbaar opgeleid blijft worden voor enerzijds christelijk, anderzijds open baar basisonderwijs. Nog ingewikkelder werd het toen mi nister Deetman herfst 1983 de nota Schaalvergroting Taakverdeling en Concentratie in het Hoger Beroeps On derwijs publiceerde. Voor Zeeland lijkt maar één oplossing mogelijk: aaneen sluiting van alle opleidingen. Op dit mo ment participeert de CPA ook in dat fu sie-overleg. Gelukkig zijn er ook zonniger vooruit zichten: het studentental zal in de na bije toekomst fors moeten groeien om in de vervangingsbehoefte te kunnen voorzien. Identiteit: de grondslag Het initiatief tot stichting van een Chris telijke Kweekschool voor Zeeland werd genomen in een „vergadering van Schoolbesturen en Onderwijzers aan bij den Schoolraad aangesloten scholen" van distrikt XII van deze Schoolraad, gehouden op 14 augustus 1907 (vakan tiewerk!). Mr. P. Dieleman, zeker geen onbekende in Zeeland (zie zijn „por tret"), roept als gedelegeerde van de Schoolraad een kommissie ter voorbe reiding bijeen, die voor het eerst verga dert in december 1907. Er zijn 8 mensen aanwezig, onder wie 2 (hervormde) predikanten. Enkele uitge nodigden moeten verstek laten gaan en er wordt nog gezocht naar kommissie leden uit de omgeving van Groede en Zierikzee. De oprichting moet ook een Zeeuwse zaak zijn. Belangrijker lijkt aanvankelijk de kerke-

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 17