terugblik en perspektief 64 En, soms - langzamerhand groeiend - in het gekozen (óf „vanzelfsprekend") christelijk onderwijs het verlangen om mee te werken met Hem die sprak „laat de kinderen tot Mij komen, en verhin dert ze niet". Huisvesting en outillage Toen de Christelijke Kweekschool voor Zeeland in 1910 met haar lessen begon, beschikte ze nog niet over een eigen ge bouw. Er werd een school aan De Wal gehuurd tegen f 250,- 's jaars. Inmid dels speurde het bestuur naar eigen ak- kommodatie. Een huis in de Brakstraat kopen? Op een terrein aan het Hofplein bouwen? Er wordt zelfs aan Vlissingen gedacht. Onverwacht kwam het aan bod van het Bestuur der Godshuizen ,,'t voormalig Weeshuisop de Herengracht te verkoopen voor f 13.000,-. Aan dit gebouw zullen heel wat verbouwingen te verrichten zijn, door dhr. Vertregt ge raamd op f 7.000,-". (De verbouw kosten bleken het dubbele van de schatting te worden.) „Dit gebouw" had nog meer illustere bestemmingen gekend: tussen 1812 en 1845 diende het als „gekkenhuis": waar eertijds de gymzaal van de kweek inge richt zou worden, waren 100 jaar eerder de „isoleercellen" te vinden. Begin 1911 kon men een voor die tijd riant gebouw betrekken, leder is zéér tevreden. Naast dit hoofdgebouw, al leen buitenom te bereiken, was „het waschhuis" gelegen. Dat diende in later jaren als fietsenberging beneden, als handenarbeidruimte boven. Het had inderdaad iets „riants": met na me als je hoog gezeten in het natuur- kundelokaal uitzicht had op de Lange Jan boven de oude daken van Middel burg, en op het zo vertrouwde Smijte- gelt-bruggetje. Een klingelend carillon, net weer in orde; of een afgehuurde or geldraaier aan de overkant van de gracht: uitkomst bij saaie lessen. Dat riante is aan de Keetenstraat verdwe nen. In het midden van de jaren vijftig is het gebouw versleten. Lekkages zijn in herfst en winter aan de orde van de dag. De tekenzaal is berucht: daar sneeuwt het zelfs binnen: en tocht! In de strenge winter van '62/'63 moet de school eni ge tijd gesloten worden: vlak voor het betrekken van de nieuwe huisvesting. Bovendien wordt het veel te klein om al le leerlingen onder te brengen. Aanvan kelijk wordt verbouw en aanbouw over wogen, maar de kosten van nieuwbouw elders liggen niet zoveel hoger (resp. f 350.000,- en f 500.000,-). De voor keur van het bestuur én de inspektievan het kweekschoolonderwijs gaat duide lijk uit naar de laatste mogelijkheid. Binnen een jaar is er een principe-toe zegging van het departement voor nieuwbouw, maar in plaats van 7 wor den er 6 theorie-lokalen toegestaan (1955). Het zou echter een gebed zonder end worden. Eerst per 1 mei 1963 kon men het gebouw naar ontwerp van Rothui zen en 't Hooft aan de Keetenstraat be trekken. (De kosten waren toen geste gen tot f 1.200.000,-). Bij de officiële opening op 1 november 1963 werd het gebouw „aangekleed". Een aantal bij dit artikel opgenomen fo to's laten er iets van zien. De leraren schenken een kunstsmeedwerk naar ontwerp van H. G. J. de Meij (oud-leer ling, tekenleraar, onderdirekteur van de OK). Het stelt de wonderbare visvangst voor: „Ik zal u vissers van mensen ma ken." Het wordt sedert jaren ook als embleem van de akademie gebruikt. Daarna is er heel wat veranderd in het gebouw. Dat was mogelijk door de ja ren van groei en bloei én door het zuini ge beheer van de laatste penningmees ters, die op instigatie van J. Visser (on derdirekteur PA) bestemmingsreserves opbouwden. Het was ook nodig omdat het onderwijs veranderde: een uitge breid machine- en apparatenpark werd vanzelfsprekend: een offsetmachine in een speciale repro-ruimte, een admi nistratie-computer, dia- en overhead- projektoren (dus: verduisteringsmoge lijkheden!), cassetterecorders, enz. De jongste aanwinsten: in de 5 lokalen aan de bovengang een tv- en een videocir cuit waarvan intensief gebruik wordt gemaakt: een set micro-computers om de laatste onderwijs(on)mogelijkheden bij te benen. Er werd „geschoven" met lokalen en andere ruimten, er werd ver nieuwbouw gepleegd. Het resultaat is een goed geoutilleerd gebouw voor het PABO-onderwijs. Bronnen: Notulen van de bestuursvergaderingen en algeme ne ledenvergaderingen van de vereniging tussen 1907 en 1985, bewaard in twee schoolschriften (1907-1909 en 1909-1912), twee notulenboeken (1913-1929 en 1929-1947), twee ordners (1948- 1960 en 1960 tot heden) - de laatste ordner bevat tevens de afzonderlijke jaarverslagen sinds 1969/ '70. Daarnaast: incidenteel gebruik van deels bewaarde notulen van docentenvergaderingen. Voorts: Gedenkboek Christelijke Kweekschool 1910/19 t5; Middelburg, 1935. (onder redactie van G. Berghuijs, c.s.) 50 jaar Christelijke Kweekschool voor Zeeland; Groningen, 1963 (onder redactie van C. F. Fru- mau, c.s.) J. A. van Bennekom: De meester, de mammoet en Middelburg; herinneringen aan school, kamers de Zeeuwen; Kampen, 1973. Een afscheideen opdracht; verslag van het symposium in de Stadsschouwburg te Middel burg; 20 september 1978; eigen beheer CPA. H. F. G. Merks: Overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van de Opleidingsscholen voor Kleuterleidsters in Nederland; skriptie Keih. Leerg. Tilburg; 's-Hertogenbosch, 1969. Manuela du Bois-Reymond, c.s.; Onderwijzersie- ven; Nijmegen, 1981. Encyclopedie van Zeeland, I t/m III; Middelbu g, 1982-1984. Een wat uitgebreidere variant van dit artikel ver schijnt in het Jubileumboekje „75 jaar CPA voor Zeeland"; Middelburg, mei 1985. Een komplete versie zal vanaf september 1985 be schikbaar zijn via de CPA-bibliotheek en de Zeeu' - se Bibliotheek te Middelburg. Met dank aan de vele informatieverschaffers, van wie ik noem A. C. Abrahamse, J. S. van Strien en N Verboon.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 26