het verhaal van een glider-piloot Bernard Black (jan. 1944). In midden-Engeland woont een man die regelmatig wordt geplaagd door wat hij de „Schouwenkoorts" noemt. Net als malaria in vroegertijden is de ziekte sluimerend - altijd aanwe zig. Op onverwachte momenten steekt zij de kop op en laat zich fel gelden. De incubatietijd van deze koorts duurde van 1 8 september tot 1 5 de cember 1944, de periode van zijn onvrijwillig verblijf op Schouwen. „Schouwen, island in a troubled sea" (Schouwen, eiland in een zee van moeilijkheden) is de titel van het boek dat deze man, Bernard Black, aan het schrijven is. Door het boekje „Zeeland in de oor log, 1 940-1 945" kwam ik met hem in contact. Half maart stuurde hij me het eerste deel van zijn werk toe en gaf me toestemming een samenvat ting te schrijven voor het Zeeuws Tijdschrift. Ik ging aldus te werk: nadat ik het manuscript enkele malen had door gelezen, vertelde ik de inhoud na, op mijn manier, met mijn woorden. Ik moest samenvatten, dus weglaten. Ik hanteerde een uiteraard subjectie ve zeef. U mist dus zeer zeker een aantal interessante details. Ik raad u daarom aan om, als het boek wordt uitgegeven, het zelf te lezen. Het eer ste deel is veelbelovend: het is boeiend, aangrijpend, menselijk. En het is geschreven door een beschou wend, zeer bescheiden man, een echte Brit. Bernard Black (1 922) begon als zes tienjarige jongen een opleiding als beroepsmilitair. Hij wilde kapel meester worden bij de „Royal Artille ry Mounted Band". Door het uitbre ken van de oorlog, in september 1939, kwam hieraan een voortijdig einde. Bernard solliciteerde bij de lucht macht, werd aangenomen en kwam na enige tijd terecht bij het „Glider Pilot Regiment". Na een algemene vliegeniersopleiding werd hij gespe cialiseerd als gliderpiloot. In september 1944 maakte hij deel uit van de grote operatie „Market Garden". Maar op weg naar Arnhem was hij gedwongen een noodlanding te maken, op Schouwen. Hij heeft er bijna drie maanden ondergedoken gezeten. Als krijgsgevangene be landde hij tenslotte in het grote kamp „Stalag Luft 1", aan de Oost zee. Na de oorlog besloot hij onderwijzer te worden. Hij interesseerde zich vooral voor moeilijk opvoedbare en intellectueel zwakke kinderen. In een „sabbatical year" (studieverlof van een jaar, in 1 969) specialiseerde hij zich in opvoeding en onderwijs van en aan het gehandicapte kind. In 1 982 werd hij gepensioneerd. En hij kreeg tijd voor het schrijven van zijn boek over Schouwen. De titel gaat vergezeld van een citaat uit Hamlet (derde bedrijf, eerste sce ne), dat ik u niet mag onthouden: „Whether 'tis nobler in the mind to suffer the slings and arrows of outra geous fortune, or to take arms against a sea of troubles, and by op posing end them?" De vertaling van Bert Voeten luidt: „Of't edeler in de geest is, pijl en slin ger van het moordzuchtig toeval te verdragen, of, muitend, aan een zee van moeilijkheden, een eind te ma ken?" Bernard Black heeft nog steeds veel goede contacten in Zeeland. Groepsfoto (1 943): Bernard Black staande 2e van links.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 28