„uw hulp is daartoe nodig" 75 „Ons ziekenhuis moddert nog steeds net vuilnisbakken, die niet te krijgen zijn. Nu vernamen wij, dat U deze in massa voor Uw stad hebt aangeschaft. Zouden wij ook niet in aanmerking kun- r en komen om enkele hiervan te kun nen koopen? Liefst ontvingen we eerst één exemplaar op proef met opgaaf der kosten." De directeur van de Reiniging in Leiden schrijft aan het Leidse College „dat de bij mijn dienst aanwezige uniforme vuiI- i isemmers doorlopend genummerd ijn, zodat bezwaarlijk enige exempla ren naar andere gemeenten kunnen worden gezonden. Bovendien zijn deze mmers voorzien van de naam der ge meente." Vanuit Leiden wordt vervol- ens negatief gereageerd, h het kader van de acties om Walche- ien weer te beplanten, organiseert het 1 omité „Leiden helpt Vlissingen" een bomenactie. Deze actie, die tussen 14 en 19 april 1947 wordt gehouden, heeft als prijzen ondermeer 15 twee daagse reisjes voor twee personen per utobus naar Vlissingen. De colleges van Burgemeester en Wet- ouders onderhouden eveneens nauwe contacten. In april 1 947 nodigen Burgemeester en Vethouders van Vlissingen hun Leidse ollega's uit voor een bezoek op 1 4 ap- il 1947: Wij wachten U dantegen het einde van e morgen op het stadhuis aan de Hout- ade en hopen dat U en de wethouders <ns het genoegen zullen willen doen dien dag onze gasten te zijn. Wij had den ons voorgesteld, dat wij U in den lamiddag de stad zouden laten zien, ladat de Directeur der Gemeentewer ken U een korte uiteenzetting zal heb ben gegeven van het uitbreidings- en herbouwplan. Indien het weer niet te uw is, zouden wij voorts met een mo- orbootje een bezoek kunnen brengen an de herstelde dijkgaten van Ramme- ens en de Nolle." In 1 948 nog, nodigt burgemeester Kolff iet College uit Leiden uit om een com plex van 261 montagewoningen te ko men bezichtigen, alsmede enkele stra- en, die hun uiteindelijke vorm hebben terug)gekregen. Met het voortschrijdend herstel van Ne derland en Vlissingen in het bijzonder, verminderen de contacten. De contac ten zijn tot vandaag wel blijven bestaan. Nog steeds brengt het college van Bur gemeester en Wethouders van Vlissin gen een bezoek aan Leiden, om het jaar daarna Burgemeester en Wethouders van Leiden in Vlissingen te ontvangen. 4. Een geschenk van Vlissingen aan Leiden De bevolking van Vlissingen wilde reeds in juli 1 946 de gemeente Leiden als dank voor alle hulp, een geschenk aanbieden. In dat kader schrijven Bur gemeester en Wethouders van Leiden in augustus 1946 aan de heer K. van Everdingen te Vlissingen: „Wat betreft Uw vraag, welk geschenk het meest welkom zou zijn, kunnen wij U berichten, dat de inrichting van ons nieuwe stadhuis (het eeuwenoude Leidse stadhuis was in 1 929 geheel af gebrand, M.Z.), dat tegen het einde van 1 940, voordat het nog geheel gereed was, overhaast in gebruik moest wor den genomen, dientengevolge verschil lende leemten vertoont, welke vaak pijnlijk worden gevoeld. Zoo ontbreekt een servies. „Wij hebben ons voorgesteld, dat in de versiering van het servies de herkomst daarvan tot uiting zou kunnen worden gebracht, bijv. door het aanbrengen van de wapens der beide gemeenten of iets dergelijks, waardoorde bijzondere con nectie met Vlissingen te Leiden in de herinnering zou blijven." In Vlissingen stemt men met deze sug gestie in. Maar de uitwerking daarvan geeft in de schaarsteperiode vlak na de oorlog veel problemen. Eerst blijkt geen van de desbetreffende fabrieken al in staat om het gewenste servies te fabri ceren. Ook een brief van de burgemees ter van Leiden aan zijn collega van Maastricht om te bemiddelen, levert niets op. Maar in augustus 1947 kan dan toch door de bemiddeling van een

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 37