„uw hulp is daartoe nodig" 76 „dat in de versiering de herkomst tot uiting zou kunnen worden gebracht". Leidse winkelier een offerte aan Burge meester en Wethouders van Leiden worden gedaan voor een servies, te fa briceren door de N.V. Kristal-, Glas- en Aardewerkfabriek „De Sphinx" voor heen Petrus Regout Co. te Maastricht. Deze offerte spreekt van: 144 kop- en schotels, 20 theepotten, 1 2 suikerpot ten, 12 melkkannetjes, 8 koffiekannen, 60 ontbijtborden, 8 broodmanden, 1 6 botervlootjes, 1 6 zuurschaaltjes en 8 vleesschotels ter waarde van f 677,14. Op 23 september 1 947 wordt toestem ming gevraagd aan de Directeur van het Rijksbureau voor Ceramische produc ten te 's-Gravenhage om een aankoop vergunning voor een verdere uitbrei ding van de hierboven vermelde offer te: „Onzerzijds wordt een aanvulling van de in de offerte genoemde aantallen noodzakelijk geacht, te weten een uit breiding van het aantal koppen en schotels tot 200 stuks. In totaal zal met de aanschaffing van het servies derhal ve een bedrag van f 1 031,72 gemoeid zijn." De betrokken directeur geeft uiteinde lijk een machtiging voor de aankoop van 1 44 koppen en schotels en 60 ont bijtborden. De overige artikelen mogen reeds zonder vergunning worden afge leverd. Grotere aantallen kan hij, van wege de schaarste, nog niet toewijzen. Het servies wordt vervolgens besteld en de Leidse gemeenteraad aanvaardt de schenking formeel. In februari 1948 is het servies gereed. Burgemeester en Wethouders van Lei den schrijven naar Vlissingen: „Wij zullen het ten zeerste op prijs stel len de vertegenwoordiging van de be volking der gemeente Vlissingen, die met de aanbieding van het geschenk aan onze gemeente is belast, ten Stad- huize te mogen ontvangen op dinsdag 24 februari a.s., des voormiddags om 1 1 uur." In de Vlissingse delegatie, die op 24 fe bruari naar Leiden gaat, zitten: mr. B. Kolff, burgemeester; L. P. van Oorschot, wethouder van Sociale Zaken; W. Pop- pe, wethouder van Onderwijs; M. A. van Popering, wethouder van Openbare Werken; dr. G. Sissingh, voorzitter van Nederlands Volksherstel, afdeling Zee land; K. van Everdingen, voorzitter Ne derlands Volksherstel, afdeling Vlissin gen; Th. J. Andriessen en F. van Sab- ben, respectievelijk secretaris-pen ningmeester en lid van die afdeling. Ook de gemeentesecretaris, A. de Be gaat mee. Het servies is nog steeds in het Leidse stadhuis aanwezig! 5. Slot Na de oorlog zijn er tussen vele ge meenten speciale banden, waarvan die tussen Vlissingen en Leiden er een i: ontstaan. In dit verband moet tevens vermeld worden dat Vlissingen ook steun kreeg van bijvoorbeeld de ge meente Leidschendam. Domburg wer geholpen door Voorschoten. Dit artikel heeft tot doel in het kader va de viering van de bevrijding in 198' een facet van de hulpverleningsactiv teiten van vlak na de bevrijding, weer in herinnering terug te roepen. Aantekening Bij het schrijven van dit artikel dient de medewe king van de heerC. H. J. Peters, gemeentearchivar van Vlissingen, niet onvermeld te blijven.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 38