Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwseh Genootschap der Wetenschappen VERZAMELINGEN A gemene informatie. Een van de belangrijkste doelstellingen van het Genootschap is het instandhouden en Uitbreiden van wetenschappelijke verzame- li ïgen, inzonderheid in relatie tot Zeeland. De zorg voor de verzamelingen is opgedra gen aan de Commissie voor de Verzamelin gen bestaande uit hoofdconservator (tevens lid van het Dagelijks Bestuur van het Ge nootschap), conservatores, subconservato- res en de afgevaardigden voor de verzame- iiogen. De conservatores zijn belast met de registratie, acquisitie en publicatie van de v: rzamelingen, alsmede overleg met de be- lvrende instellingen. Voor informatie over de collecties, voor sc henkingen, erfstellingen of het attenderen op mogelijkheden tot aanwinsten kan men zich tot de conservator van de betreffende aldeling wenden. De conservatorschappen ziin alsvolgt bezet: Archeologische voorwerpen: conservator: Ir. J. A. Trimpe Burger, Balans 1.7, 4331 BL Middelburg, tel. 01180-23732. B /eken en handschriften: conservator: Drs. J. Kluiver, Lallemanstraat 18, Moor drecht, tel. 01827-3366. Geschiedkundige voorwerpen, kunst en kunstnij- irheid alsmede volks en volkenkundige voorwer pen: Drs.J. H. Kluiver, tevens hoofdconser vator, Gortstraat 46, 4331 LC Middel burg, tel. 01180-11278. Munten en penningen: Drs. C. J. F. Klaassen, conservator, Van Someren weg 44, 3062 RJ Rotterdam, tel. 010-147135 en 525135. listorisch-topografische Atlas Zelandia Illustra te!: conservator: Dr. P. Scherft, Tooren- vliedtwegje 8,4335 HE Middelburg, tel. 01180-13407. Fossiele botten: conservator: A. M. Dumon Tak, Abdij 9,4331 BK Middelburg, tel. 01180-33055; Subconservator: Drs. J. Borghouts,Juffersweg 10, 4421JB Ka- pelle, tel. 01102-2160. Schelpen: conservator: F. A. D. van Nieulan- de, Scheldepoortstraat 56, 4339 BN Nw. en St. Joosland; Subconservator: D. F. Hoeksema, Herberdsland 13,4337 CL Middelburg, tel. 01180-16532. Honorair conservatores zijn drs. P. J. van der Feen en dr. W. S. S. van der Feen-van Benthem Jutting. WERKGROEP MUZIEK In het kader van het Muziekjaar 1985 zul len in Middelburg drie orgelconcerten met werken van Johan Sebastiaan Bach ten ge hore worden gebracht. De concerten wor den uitgevoerd op: vrijdag 3 mei door Jos Verpoorten in de Lutherse Kerk vrijdag 17 mei door Bram Beekman in de Oostkerk vrijdag 31 mei door Leen de Broekert in de Oostkerk Aanvangstijden 20.00 uur. HERHAALDE MEDEDELING LEZINGENPROGRAMMA donderdag 9 mei Werkgroep Geologie: M. Nagel- kerke, Goes: „Mineralen", lezing en show. Abdij 11, Middelburg. Aanvang 20.00 uur. Mededeling De Algemene Ledenvergadering zal wor den gehouden op woensdag 12 juni op het nieuwe adres aan de Kousteensedijk. Aan vangstijd 19-30 uur. FOSSIELE SCHELPEN ZOEKEN EN VINDEN IN ZEELAND „Fossiele schelpen zoekenen vinden in Zeeland". Dat is de titel van de expositie die 2 februari jl. werd geopend in het Zeeuws Biologisch Museum. Als men de tentoonstelling rondloopt blijkt al snel dat de titel niets teveel belooft. Een paneel bij de ingang laat met een geo logische doorsnede zien waarom juist in Zeeland zoveel fossiele schelpen te vinden zijn. Diverse vitrines maken achtereenvol gens duidelijk wat een fossiele schelp is, hoe een fossiele schelp ontstaat, hoe een fossiele schelp van een recente soortge noot te onderscheiden is, waar men in Zee land het beste kan gaan zoeken, enz. enz. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de evolutie van een aantal groepen Glossus, Astarte en Arctica)\ er worden voorbeelden gegeven van soorten die uitgestorven zijn en van soorten die nog levend voorko men, in veel gevallen tegenwoordig met een veel noordelijker, of zuidelijker, ver spreidingsgebied dan vroeger. Een speciale plaats is ingeruimd voor twee Zeeuwse pioniers: dr. W. S. S. van der Feen-van Benthem Jutting en de heer C. Brakman. Een groot aantal Zeeuwse schelpen kan aan de hand van de expositie gedetermi neerd worden, maar uiteraard geeft het tentoongestelde materiaal een verre van volledig beeld van wat er op de Zeeuwse stranden kan aanspoelen. Een (vrijwel) volledig beeld geeft de Fossielenatlas, die mede om deze reden ruime aandacht krijgt in een van de vitrines in het centrum van de zaal. De belangrijkste reden van de cen trale plaats van de Fossielenatlas is echter dat het 50-jarig jubileum van de Neder landse Malacologische Vereniging en de daarmee verband houdende voltooiing van de Fossielenatlas in Basteria de directe aanleiding vormde tot het opzetten van de expositie. Vermeldenswaard zijn ook de vitrines met de ontsluiting van Nieuw-Namen (de eni ge ontsluiting in Nederland van mariene Plioceen-afzettingen), de biologie van weekdieren en voorbeelden van wat kust bewoners doen met schelpen en hun oor spronkelijke eigenaars. Een diaprojectie- kast geeft een doorlopende voorstelling en voor de kinderen( is er een electrospel en een „wroetbak". De expositie, georganiseerd door het Zeeuws Biologisch Museum en de Werk groep Geologie van het Koninklijk Zeeuwseh Genootschap der Wetenschap pen, zal te bezichtigen zijn tot ongeveer half januari 1986. Adres: Zeeuws Biolo gisch Museum, Duinvlietweg 6, 4356 ND Oostkapelle (in kasteel Westhove aan de weg Oostkapelle-Domburg). Openingstij den: 10.00-17.00 uur; tel. 01188-2620. In het museum zijn verkrijgbaar een kleu- renposter van de geologische tijdschaal, een lesbrief (voor kinderen) en een over zicht van literatuur en verenigingen. D. F. Hoeksema

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 39