mededelingen 8 Gezicht op Veere. Observatorium. AANWINSTEN ZELANDIA ILLUSTRATA 1984 Na de aanschaf van de serie aquarellen betreffende de inundatie van Walcheren in 1983 moest bij de aankopen in 1984 de pas wat worden ingehouden. Toch was het mogelijk een aantal waardevolle tekeningen en prenten te verwerven, waarvan wij er enige afbeelden op bijgaande pagina. De meest bijzondere aanwinst is een gezicht op de Grote Kerk te Veere. Het betreft een copie vanj. Rade maker (begin 18e eeuw) van een schilderij vanj an van der Heyden uit 1682, dat zich thans in het Staatsmuseum te Karlsruhe bevindt. Het belang van deze plaat ligt vooral in de afbeelding van de kerk in de toestand vóór de brand van 1686. Een bijzondere aanwinst was ook de oorspronkelijke te kening voor de gravure van het observatorium vanj an de Munck aan het Molenwater te Middelburg (zie Archief 1982, pag. 75). De tekening is veel fijner dan de gravure en is ook groter. Een aardige bijzonderheid is dat de koperplaat van de gravure nog in een familiearchief aan wezig is. „Natuur-topografie" zou men kunnen noemen de afbeel ding van de Abeelboom waaraan de buurtschap „De Groote Abeele" zijn naam ontleent. De tekening kon worden geïdentificeerd als werk van de schilder Thomas Gaal. Zo zijn er steeds verrassingen in het aanbod van veilin gen, antiquariaten en particulieren. Al deze aanwinsten waren mogelijk door de vrijgevigheid van de leden, die met hun extra bijdrage boven de contributie ruim f4000,- opbrachten en de Begunstigers, wier jaarlijkse donatie ook de f4000,- nadert. Wij bevelen de extra bijdrage voor dit jaar gaarne aan bij de leden. Op deze wijze kan ook het beleid met betrekking tot de Verzamelingen van het Ge nootschap gestalte krijgen. Abeelboom.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 40