in schagen en zijn „achtergronden" 97 Kcordsiraat, jpsmburg iiSStiSHIl De Noordstraat te Domburg met links: de winkel van de Van Schagens. van de Lange Delft Ze vertegenwoordig den voor mij de Regententijd - collega 's van deze gevels kon en kan men nog in enkele andere Zeeuwse steden vinden. De stichters en bewoners moeten leden zijn geweest van het 18e-eeuwse kapi taal, dat stond ze op het voorhoofd ge schreven en gemakshalve noem ik het dan ook maar de Regentenstijl. Met ver wijzing naar de hierbij horende illustra tiefs), die deze aristo's beter dan welke omschrijving ook recht doen kunnen. En, hoe demokratisch ik, ais jongetje uit een rozerood nest, ook was - het is nooit bij me opgekomen, om deze demonstra ties van macht en pracht iets van de ver schuldigde eerbied te onthouden. Inder daad, hier hadden twee ouderwetse po tentaten den gemenen man eens duide lijk gezegd, waar het op stond! Dat be gon al dadelijk met een hoge stoep - je boog er het hoofd voor. Stijl is óók wat, het was dan toch maar het Middelburg der voorvaderen en karakter viel hier ze ker niet te ontkennen. Diverse verhalen van mijn goede Grootvader van Schagen illustreerden mijn respect - ondanks alle schaduwzijden, waar de man waarach tig ook wel van wist. Het is niet juist, zoals we tegenwoordig, bijna zonder het te beseffen, enkel maar kwaad weten van die Regententijd. Zijn we - nu de toeschouwer zich wei eens afvraagt: „wordt er nog geregeerd- zoveel knapper, zoveel nobeler in onze metho den geworden? Loopt de ontwikkeling veeleer niet van kinderlijk naar ordinair? Maar laten we niet afdwalen - mijn beeld van die goede oude tijd, waar de toenmalige „Provinciale" een centrale plaats had, wat zegt me dat? Domburg heeft in het leven van Van Schagen geen minder grote rol ge speeld. De familie vertrekt in 1 907 naar deze badplaats. Het is ook het jaar. zoals hijzelf zegt, dat op de HBS de schoolopstellen begonnen en dat hem via de Domburgse leesportefeuille in kennis bracht met de Gids, Groot Ne derland e.d. Het is de leraar Nederlands - sedert 1911 bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland - W. 0. Swaving geweest, die hem de weg heeft gewezen in het land der lette ren. Swaving liet de jonge Van Schagen op de bibliotheek een verlucht hand schrift zien: „een indrukwekkende con frontatie, zoals die je in het leven wel eens plotseling en definitief een verrij king kunnen toewerpen, welke niet meer verloren gaan kan". Swaving was zichtbaar content, dat hij dit cadeau- voor-het-leven had kunnen meegeven. Zie, en dit nu, misschien zuiverder dan iets anders, heeft me een idee gegeven van wat eigenlijk een bibliotheek als de onze hier voor functie heeft - ik vergelijk

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 15