1JF JAAR ZEEUWS CULTUURBELEID H. W. A. Koch Spreiding - democratisering - decentralisatie - kwaliteit, dat zijn - globaal - de opeen volgende slagwoorden die het cultuurbeleid van 1950 tot nu toe hebben bepaald en nog invloed op hebben. De eerste drie vormen een vrij logische trits. Cultuur - als ',t kan - bij de heie bevolking brengen, haar er zeggenschap over geven en tenslotte het beleid zo dicht mogelijk bij de burgers situeren. Dan volgt er een omslag die - evallig? - samenvalt met de breuk in de economie. Na enkele decennia waarin struc- ren nogal centraal staan, eist de inhoud weer de aandacht op. K waliteit wordt weer langrijk, met name in de kunst. En er ontstaat een tendens om de kunst weer terug te .rakken op de steden. zijn twee mogelijkheden om kunst en cultuur toegankelijk te maken voor een breder .■bliek. Een regelmatig en gevarieerd aanbod aan cultuur op zoveel mogelijk plaatsen de ene mogelijkheid. De andere is: serieuze aandacht voor cultuur in de opvoeding en et name in het onderwijs. De eerste mogelijkheid werkt op - betrekkelijk - korte termijn. De tweede op de lange rmijn, maar is - op den duur - waarschijnlijk effectiever. Het grootste deel van de azoekers van schouwburgen, musea, tentoonstellingen, enzovoorts houdt van kunst omdat het daarin is opgevoed. Thuis of op school. -et is overigens het beste, niet voor één van de twee mogelijkheden te kiezen. Zij unnen heel goed samengaan. Cultuurspreiding Cultuurspreiding was het optimische motto uit de jaren vijftig. De uitvinders van die term hadden waarschijnlijk de eerste mogelijkheid op het oog. Cultuur niet alleen in de grote steden, maar de provincie in, ook naar de dorpen. De oprichting van de Stichting Cultuur spreiding Zeeland (SCZ) is er het Zeeuwse antwoord op. Een aantal pu- 'ieksorganisaties, die theater- en mu- ekevenementen organiseren (Zeeuw se Volksuniversiteit, Nutsdepartemen- •:en, Algemene Kunstkringen, Jeugd en uziek Zeeland), bundelen zich en roe- :.en iets van een provinciale schouw- irgdirectie in het leven. Uniek in Ne derland. - zoals elders in het land - worden ook hier schouwburgen gebouwd of gemoderniseerd en verrijzen er culture le centra en dorpshuizen. Kortom, de organisatie en de gebouwen om overal in Zeeland theater, muziek, film en dans te brengen, zijn op den duur aanwezig. Uit dezelfde periode dateert de oprich ting van de muziekscholen. Eén voor Terneuzen en de Zeeuwse Muziek school voor de „rest" van Zeeland. Het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) wordt opgericht, dat vooral in de centrumplaatsen cursussen beeldende vorming en ballet gaat orga niseren; ook in heel Zeeland. Wat later begint het bibliotheekwerk zijn onstuimige groei. Vertoont de kaart van Zeeland in 1970 nog vele witte vlekken op dit terrein, aan het eind van de jaren zeventig heeft iedere plaats die zichzelf respecteert een bibliotheek; de bibliobus doet de rest. Het voert te ver om ook de beeldende kunst, de amateuristische kunstbeoefe ning, de musea, het vormings- en ont wikkelingswerk en het mediabeleid de revue te laten passeren. Dat is ook niet nodig. De grote lijnen van het provin ciaal cultuurbeleid in Zeeland laten zich goed beschrijven door het te houden bij podiumkunsten en de kunstzinnige vor ming. Ook de democratisering, die Zee land gelukkig ook niet geheel onge moeid laat, laat ik buiten beschouwing. Decentralisatie In het begin van de jaren zeventig reali seert de rijksoverheid zich, dat er in en kele decennia een veelheid aan organi saties is ontstaan op het gebied van het welzijn, en sommigen rekenen de cul tuur daar ook toe, die weinig overzich telijk is. Er worden zowel overlappingen als leemten in dat woud vermoed en de vele, verschillende regelingen, waar mee het geheel beheerst moet worden, blijken niet te voldoen. Evenmin bestaat er duidelijkheid over de verantwoorde lijkheid van de verschillende overheids lagen voor dit werk. Organisaties die èn door het rijk èn door de provincie èn door een aantal gemeenten worden ge subsidieerd, zijn geen uitzondering. Er komen dan ook plannen om over een breed terrein orde op zaken te stellen èn om taken van het rijk - met het daarbij behorende geld - over te hevelen naar

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 19