vijf jaar zeeuws cultuurbeleid 04 Kunstzinnige vorming. krijgen. Dat maakt overleg noodzakelijk tussen de provincie en de gemeenten, die samen de Zeeuwse Muziekschool en het ZIKV bekostigen. Evenals bij de SCZ is de centrale vraag of uitvoerend werk en ondersteuning door dezelfde instelling kunnen worden verzorgd. Halverwege de jaren zeventig heeft de Zeeuwse Culturele Raad al eens voorgesteld om de beide muziek scholen, het ZIKV en het Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel tot één Zeeuwse instelling voor kunstzinnige vorming om te smeden, van waaruit ook de kunstzinnige vorming in het onder wijs kan worden ondersteund. Nu wordt de Nederlandse Stichting voor Kunst zinnige Vorming in Amersfoort inge schakeld om - in overleg met de be trokken instellingen - een voorstel te doen voor de organisatie van de kunst zinnige vorming in de provincie. De instellingen wordt voorgesteld het uitvoerend werk en de ondersteuning niet van elkaar te scheiden, maar onder te brengen in één nieuw instituut, waar in muziekscholen, ZIKV en ZCA opgaan en dat door de provincie en de gemeen ten gezamenlijk wordt bekostigd. Een variant dus op het eerdere voorstel van de Zeeuwse Culturele Raad en eigenlijk ook op het plan voor de SCZ. Ook in dit voorstel zou de provincie de ondersteu ning bekostigen en de gemeente het uitvoerend werk. Op het financiële aspect hoeft het dit keer niet te stran den; de provincie zorgt ervoor dat de gemeenten voor de hogere lasten een compensatie-uitkering van het rijk ont vangen. Dit keer breekt het dan ook niet op defi- nanciën, maar op wat anders. Het ZIKV en het ZCA voelen wel voor het plan, zijn er zelfs enthousiast over, maar bin nen de muziekscholen is er nogal wat weerstand. Vooral de docenten hebben moeite met eventuele samenwerking van hun instelling - die zij als een gede gen opleiding beschouwen - met de kunstzinnige vorming op beeldend en dramatisch gebied, waar het lossertoe- gaat. De angst om mogelijk wat zeg genschap te verliezen over het eigen in stituut, speelt ook een rol. Tegen deze achtergrond besluit de pro vincie, niet verder naar koppeling van uitvoerend werk en ondersteuning te streven, maar de laatste afzonderlijk te organiseren en te financieren. De pro vincie laat de muziekscholen en het ZIKV over aan de gemeenten. Samenwerken of niet? Het terugtrekken van de provincie blijkt als consequentie te hebben dat enkele gemeenten zich afvragen of zij de be staande samenwerking moeten voort zetten, dan wel een eigen muziekschool of instelling voor kunstzinnige vorming zullen oprichten. Voor de Zeeuwse Muziekschool loopt het redelijk goed af. Na enkele jaren van overleg gaan alle betrokken gemeente besturen akkoord met een nieuwe ge meenschappelijke regeling. De door zettende bezuinigingen hebben wel tot gevolg, dat een geleidelijke verminde ring van de subsidie in die regeling wordt ingebouwd. Vlissingen, dat de oprichting van een eigen muziekschool ernstig heeft overwogen, laat in de re geling opnemen dat een gemeente niet gebonden is aan het leerplan van de school, maar zelf richting kan geven aan de muzikale vorming ter plaatse. Bijvoorbeeld door meer aandachtte ge ven aan de muzikale vorming in het on derwijs. Ook de Terneuzense Muziekschool heeft hinder van de bezuinigingen, maar blijft wat hij is. Het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming loopt meer kleerscheuren op- Deze instelling heeft afdelingen i Hulst,Terneuzen, Oostburg, Goes, Mc; - delburg, Vlissingen, Tholen en - een heel kleintje - in Zierikzee. Deze afde lingen hebben enige zelfstandigheid, maar zijn ook afhankelijk van de centra le direktie en administratie in Middel burg. Sommige hebben daar moeite mee. Begrijpelijk in het Zeeuwse! Ondanks de becijferingen dat het ui teenvallen van het instituut in kleine eenheden nadelen heeft, kiezen enk ie gemeenten voor eigen oplossingen. Goes en - later - Tholen besluiten hun afdelingen aan te haken bij het Regio naal Educatief Centrum voor Volwas seneneducatie De Bevelanden-Tholer Vlissingen kiest voor een eigen creativi teitscentrum en benoemt daarvoor een coördinator. Terneuzen overweegt ai vele jaren om de plaatselijke afdeling onder te brengen bij de Terneuzense Muziekschool, maar aarzelt over hoe er wanneer dat moet gebeuren. Zierikzee haakt als laatste ook af. Uiteindelijk kiezen Hulst, Oostburg en

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 22