MECCANO mei '85 nhoud: vi jaar zeeuws cultuurbeleid 107 Li\' Ulimann, die op 23 juni 1 984 te Middelburg de Roosevelt Freedoms Award kreeg, werd tijdens het verblijf in >',e Zeeuwse hoofdstad ere-donatrice van filmtheater Meccano. Op de foto: Liv Ullmann in gesprek met Jan Koole, medewerker Meccano. Kunstzinnige Vorming en de daarvan afgesplitste afdelingen hebben daar nog sterker onder te leiden; de moge lijkheden voor kinderen en volwasse nen om kursussen beeldende vorming en ballet te vormen zijn binnen enkele jaren sterk ingekrompen. Daar staat tegenover dat door de aan wezigheid van het Zeeuws Steunpunt, de kunstzinnige vorming in het onder wijs eindelijk systematisch kan wordem gestimuleerd. Het aanbod op ditterrein is duidelijk verbreed en niet langer ver snipperd. Dat opent serieus perspectief op een verbetering van het kunstkli maat in de provincie op de lange ter mijn. Voorwaarde is dan wel, dat het onderwijs op de nieuwe mogelijkheden inspeelt en het provinciaal beleid op dit punt consequent wordt voortgezet. Het Zeeuws Steunpunt zal - financieel en in zijn beleid - voldoende ruimte moeten hebben om stimulerend en wervend op te treden. Het is wel de vraag of de ver strengeling van dit instituut met het be stuurlijk en ambtelijk apparaat van de provincie, die wervingskracht niet on nodig beperkt. Bij de ontwikkeling van de volwasse neneducatie in Nederland neemt Zee land de laatste jaren een voorhoede erug naar het begin': Jan Petiet (81) operateur, 'lammende jeugd', die vloog maar liefst vier keer in e brand. Pagina 4 en 5. orte berichten over het zomerprogramma, Electro n de Z.V.U. Pagina 6. asclsme, jodenvervolging en homosexualiteit zijn niet meer weg te denken elementen geworden in ns leven. In Meccano begin deze maand drie films: Jna Giornata Particolare', 'Die weisse Rose' en Charlotte'. In Electro: 'De IJssalon'. Pagina 7. Caos": Pirandello op meesterlijke wijze verfilmd! -.en samensmelting van 't verleden met het heden', 'agina 8 en 9. en bijzonder muziekproject! I Compani speelt tuziek van Nino Rota. ive-muziek bij een compilatie van Fellini-films. j ie vous salue Marie'. Met het bezoek van de paus j voor de deur, een zeer eigentijdse verfilming van I een stukje evangelie door Jean-Luc Godard. agina 10. 'epo Man. Pagina 11. alking Heads: 'Stop making sense' Aarzel niet, klap die stoel dicht en ga swingen i Pagina 12 en 13 Programmaoverzicht. Pagina 14, 15, 16, 17 en 19. vteccanootjes. Pagina 19, 20 en 21. I Vooruitblik, Filmtheater Electro. Pagina 22. plaats in. Dat is niet in het minstte dan ken aan het actieve beleid van de ge meenten van De Bevelanden, Goes voorop. De afdeling volwassenen educatie van het Zeeuws Steunpunt is zeer actief en inventief om ook elders goede voorwaarden te scheppen voor dit werk. Het is van groot belang, dat deze vorm van educatie zich in samen werking met, maar naast het - centraal geregelde - onderwijs kan ontwikke len; hij mag niet in het onderwijs verd wijnen. Vandaar dat de Zeeuwse Cultu rele Raad zich onlangs heeft verzet te gen een besluit van de Provinciale On derwijs Raad om de volwassenenedu catie geheel naar zich toe te trekken. De balans van vijf jaar cultuurbeleid in Zeeland is dus positief èn negatief, af hankelijk van welke kant men het be ziet. Helaas heeft de herschikking van taken en financiële middelen niet geleid tot meer financiële speelruimte op pro vinciaal niveau voor de toch al slecht bedeelde professionele kunsten. Inte gendeel, het budget op de provinciale begroting voor dat doel is alleen maar min of meer op peil gebleven, dankzij een aanzienlijk hogere bijdrage van het rijk. Van meer liefde voor de kunst is in de afgelopen jaren bij het provinciaal be stuur - althans bij een meerderheid er van - niets gebleken. Toch zou daarvan, en van het goede voorbeeld, een echte stimulans voor het culturele leven in Zeeland uitgaan. Misschien komt het daar nog eens van en werpen kunstzin nige vorming en volwasseneneducatie ook in die zin vrucht af.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 25