OVER BOEKEN Dialect op Noord-Beveland, verza meld en gerangschikt door E. J. van den Broecke-de Man en L. Eikenhout, Krui- ningen, 1 984. f 35,-. Onder auspiciën van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek verscheen bij Drukkerij Van der Peyl b.v. het vierde regioboek van deze ver eniging, gewijd aan het dialect op Noord-Beveland of in vertrouwd Zeeuws: Peeland. Ook nu weer hebben de samenstellers het in de voorafgaan de regioboeken gevolgde systeem toe gepast van een indeling van het dialect materiaal naar de verschillende mense lijke levensgebieden, levensgewoonten en maatschappelijke groeperingen (zie hiervoor mijn bespreking van „Dialect in West Zeeuwsch-Vlaanderen" door E. J. van den Broecke-de Man in Nehalen- nia 31 (lente 1 979), pag. 5). Dat dit sys teem ook in dit boek tot gunstige resul taten geleid heeft, bewijzen bijvoor beeld de op pag. 67 e.v. opgenomen „saemenvattieng deu(r) M. Faas- se" :D'earemoeje van vroeher, het uit stekende verhaal van Jan de Looff: „Mart ouwe "(pag. 149-1 51en de rijke schat van woorden en uitdrukkingen, die de samenstellers in hun verschillen de rubrieken van allerlei terreinen des levens bijeengebracht hebben. Toch roept de verschijning van dit re gioboek enige vragen en wensen op in verband met de nog te verwachten pu- blikaties in de reeks streekmonogra- fieën van de ZVDO. In het voorwoord en de verantwoording van „Dialect op Noord-Beveland" (pag. 7) lezen wij na melijk dat „deskundige informanten op allerlei terreinen" mede hebben bijge dragen aan de totstandkoming van dit dialectboek. Wij kunnen uit de medede ling op pag. 8 afleiden, dat hierbij op het terrein van de dialectkunde vooral gedacht moet worden aan de heren Ad. de Regt en Mark Faasse, die beiden over hun streekdialect een akademisch werkstuk gepubliceerd hebben. In ver band hiermee is vooral van belang dat Faasse een onderzoek verrichtte „naar de veranderingen in het Noord-Beve- lands Dialect in de laatste 40 jaar". Daar overal in Zeeland gebleken is, dat sinds de oorlog en de watersnoodramp van 1953 onze streektalen spectaculaire veranderingen hebben ondergaan. waardoor „het gebruik van veel oude dialectwoorden en uitdrukkingen ...bezig is te verdwijnen" (zie voor woord - verantwoording, pag. 7), zou de informatie in dit boek ermee gebaat geweest zijn, indien door constante ver gelijking met het materiaal van De Regt en Faasse duidelijk was geworden wat er in de laatste decennia aan oorspron kelijk Noordbevelands dialectmateriaal verloren gegaan is. In verband hiermee een illustratie uit mijn eigen materiaal naar aanleiding van de op pag. 48 en 49 vermelde woorden voor „aardappels": aerepels en (keu)petoazen, respectieve lijk (zööjpetoazen. In 1952 deelde een informante te Kamperland mij mede, dat petoazen niet als „keurig" dialect werd beschouwd. Dat zou er toen al op duiden dat het een verdwijnend woord was. Moet ik daar nu uit opmaken, dat het in de hierboven vermelde samen stellingen nog slechts als taalrelict ver meld is of zijn de beide woorden ook an no 1 984 en 1 985 nog naast elkaar in gebruik? Ten aanzien van de uitspraak van ng voor een volgende d, s en t in woorden als an(g)d „hand", ongs „ons" en wan(g)te „want" wordt op pag. 1 3 mee gedeeld, dat jongere mensen deze ng niet meer uitspreken, behalve in m'n stonge „we stonden" (met verdwijning van d) en da's van ongs (dat is van ons). Vergelijking met het Noordbevelands taalgebruik in: C. Zwigtman, Zeeuw sche Boere-Kermis (Goes 1 81 7) en met Andries Verschuur, Klankleer van het Noord-Bevelandsch (Amsterdam 1902), pag. 153 leert ons echter, dat ook gedurende het grootste deel van de 1 9e eeuw de uitspraak met ngvoot den t (en volgens Zwigtman ook voor s) in belangrijke mate niet voorkwam. „Jon ger" en „ouder" zijn derhalve bij dialect gebruik labiele aanduidingen. Een tweede wens in verband met vol gende regioboeken is het weer opne men van de afkortingen voor dialectge bieden en plaatsnamen evenals in „Dia lect in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 2", pag 11, met daarbij zo mogelijk de nummers uit het „Systematisch en alfa betisch register" van Grootaers en Kloeke (Amsterdam/Antwerpen 1 962). En tot slot zij voor een eventuele her druk van dit regioboek van harte aanbe volen: consequent Zeeuwsche Vereeni ging voor Dialectonderzoek (verg. pag. 6, 7 en 8), de jaren dertig in plaats van „de dertiger jaren" (pag. 8) en spellings regels in plaats van „spelregels" (p 11). A. d. V. M. P. de Bruin. Driemaal is scheep: recht. 1 25 jaar bibliotheekwerk in Mid delburg. Middelburg, 1985. f 14,90. Onder bovenstaande titel heeft de blijk baar onuitputtelijke eindredacteur va dit tijdschrift een erg aardig boekje ge schreven over 125 jaar bibliotheekwei in Middelburg, welks verschijnen para lel liep met het openen van de nieuwe Zeeuwse Bibliotheek door H.M. de Ko ningin op 24 april j.l. In het „Ten gele: de" lezen we dat het boekje zich voor namelijk bepaald heeft bij het openbar:, bibliotheekwerk sedert de eeuwwisse ling en de geschiedenis van de Provin ciale Bibliotheek van Zeeland. De ge schiedenis van het totale Bibliotheek wezen in Zeeland, inbegrepen de com merciële bibliotheken bij boekhandels etc., moet nog worden geschreven. De oprichting van de procinciale Biblio theek in 1859 blijkt geen initiatief ge weest te zijn van GS, maar van het lie Mr. G. A. Fokker. Deze stugge man, o.a. kantonrechter. Tweede Kamerlid, voo: zitter van de ZLM en lange tijd lid van GS van Zeeland moet een begaafd itu n geweest zijn en stond bekend als een harde werker, die ook tal van publik. - tiesop het gebied der economische we tenschappen op zijn naam stelde. Een van zijn andere initiatieven betrof de oprichting van de eerste Nederlandse Spaarbank te Middelburg in 1848. Be de bibliotheek ging het weliswaar om een voor ieder toegankelijke collectie, ergo in die zin om een openbare biblio theek, doch niet naar het algemene, la ter aanvaarde begrip. Men zag van overheidszijde nog slechts een taak weggelegd voor een zuiver weten schappelijke, een studieboekerij. Een openbare bibliotheek met zo breed mo gelijke doelstelling werd overgelaten aan particulier initiatief (Nut, commer cie enz.). In dit verband treffen we in 1 894 in Middelburg aan het oprichten

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 26