over boeken 112 ting van de middeleeuwse, na de Her vorming door de Protestanten overge nomen gebouwen heel andere eisen en leverde zij ook heel andere ruimten op dan de inrichting van speciaal voor de Protestantse eredienst gebouwde ker ken. Na deze inleiding volgen allereerst twee hoofdstukken waarin de oorsprong en de voornaamste kenmerken van het Protestantse geloof en de verschillende stromingen binnen het Protestantisme worden behandeld. Van hier wordt de lezer dan via een bespreking van het specifieke karakter van de Protestantse eredienst het kerkgebouw binnenge voerd, waarvan achtereenvolgens de ruimte, de inrichting, de versieringen en de wijzigingen gedurende de verschil lende perioden ter sprake komen. De tweede helft van het boek is geheel ge wijd aan de behandeling van letterlijk alle onderdelen en aspecten van het Protestantse kerkinterieur. Het geheel wordt besloten met een uitgebreide bi bliografie en een tweetal registers, één Hoedekenskerke, Herv. kerk; plattegrond. In de plattegrond van dit kerkgebouw, oorspronkelijk het koor van de voor het overige thans verdwenen laat middeleeuwse parochiekerk, zijn ondermeer aan gegeven: het bankenplan met preekstoel en doop hek; in stippellijnen: het klankbord boven de preek stoel en de orgelgalerij boven de achterste banken. op personen en zaken en één op plaats namen, die het boek ook als naslagwerk zeer bruikbaar maken. Behalve als een doorlopend verhaal, zoals hierboven geschetst, is het boek ook anders te lezen: men kan er snel in formatie over een bepaald aspect in op slaan. Elke rechterbladzijde geeft na melijk een min of meer op zichzelf staande tekst over een apart onder werp, terwijl onderaan de pagina wordt verwezen naar andere plaatsen in het boek waar het betreffende onderwerp meer zijdelings ter sprake komt. Door dat de linkerbladzijde steeds het bij de ernaast afgedrukte tekst behorende beeldmateriaal laat zien, wordt de le zer/kijker veel heen en weer bladeren bespaard. Op deze manier zijn bijna honderdvijftig hoofdstukjes ontstaan met uiteenlopende onderwerpen als: „Mis en avondmaal", „De Doopsgezin den", „Het zitten tijdens de dienst", „Kerkvorm en bankenplan", „De kerk als wandelplaats", „De dooptuin", „Het trouwen in de kerk" en „Het tiengebo- denbord". Deze buitengewoon doorwrochte inde ling dwingt bewondering af voor de prestatie van de schrijver, die zijn tek sten steeds op de maat van een bladzij de moest toesnijden, maar vooral ook voor het werk van degene die de lay-out verzorgde en die moest woekeren met de ruimte. De laatste heeft, bij zoveel in formatie in woord en beeld (een kleine vijfhonderd foto's en ongeveer half zo veel tekeningen), de indruk van een wat overvol boek niet altijd kunnen vermij den. Het zij hem vergeven, omdat men er op deze manier in geslaagd is het boek relatief betaalbaar te houden. Im mers, niet alleen door de enorme hoe veelheid, maar met name ook door de kwaliteit van het gebodene krijgt de ko pervan dit boek waar voor zijn geld. Het geheel ziet er verzorgd uit. De foto's, al le zwart-wit, zijn over het algemeen goed afgedrukt en ondersteunen het betoog op schitterende wijze. De teke ningen zijn ondanks het soms kleine formaat zeer duidelijk. De onderschrif ten bij de illustraties zijn veelal kort, maar instructief. De tekst tenslotte is een ware schatkamer. Hier voorbeelden te noemen van de vaak verrassende ver banden die worden gelegd, van de scherpe observaties en van de vele ver helderende citaten uit oude teksten, is onbegonnen werk. Elke lezer zal in it boek veel nieuws vinden. Naast kun t- historische informatie krijgt hij een ge degen overzicht van de geschiede is van het Protestantisme in al zijn vertek- kingen en min of meer terloops word n ook de met geloof en kerk verband hc - dende, meer algemeen-historische on - wikkelingen aangeroerd. De beslissing van de auteurs hun onder zoek omstreeks 1 900 te laten eindigen, is mijns inziens een verstandige g:- weest. De 20e-eeuwse ontwikkeling: n rond het Protestantse kerkinterieur vei - schillen sterk van al wat eraan voor af ging. Deze ontwikkelingen, die voor w.;t betreft de oude kerken ten nauwste sa menhangen met de begrippen mom mentenzorg en restauratie en die voorts een weerspiegeling zijn van ingrijper gewijzigde liturgische inzichten, ve> dienen een apart standaardwerk d;- evenals de geschiedenis van de 20 eeuwse kerkelijke architectuur nog g schreven moet worden. Wat „Een huis voor het Woord" wél levert, is een enoi me hoeveelheid materiaal waarmee a len die bij kerkrestauraties betrokken zijn vanaf nu hun voordeel kunnen doen. Hopelijk draagt het boek zo m alleen bij tot een dieper inzicht in c'e ontwikkeling van het Protestantse kerk interieur, maar ook tot grote voorzie! tigheid en een zorgvuldige afweging bij voorgenomen wijzigingen in de inricf ting van onze Protestantse kerken. P.D.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 30