de bibliotheek: ontmoeting en dialoog 86 krant, radio en vooral televisie. Waar kunnen mensen elkaar nog ontspannen ontmoeten in een omgeving, die tot uit wisseling van gedachten inspireert, waar zij hun eigen gedachten kunnen vergelijken met en toetsen aan die van anderen? Ook die mogelijkheid wil de Zeeuwse Bibliotheek geven. Niet alleen voor koffiedrinkers, lunchgebruikers, recreanten en recreëerders in het res taurant, ook door bijvoorbeeld onder dak te bieden aan instellingen als de Open Universiteit en hetZeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. De bi bliotheek wil een trefpunt zijn voor mensen, die wetenschappelijk, maat schappelijk, literair en artistiek aan het werk zijn, een plaats ook waar muziek wordt gemaakt, waar tentoonstellingen bezocht en films bekeken kunnen wor den. En door over lands- en provincie grenzen heen studenten, onderzoekers, schrijvers en geleerden uit Oost en West een internationaal ontmoetings punt te bieden in het Roosevelt Study- center. Ik meen, dat die brede taakopvatting van de Zeeuwse Bibliotheek, die ik u wat uitvoerig geschetst heb, in dit open en vriendelijke gebouw bij uitstek tot haar recht zal komen. Het gebouw is nu een drietal maanden in gebruik. De aan tallen van bezoekers en van uitleningen en het gebruik dat van de verdere facili teiten van de bibliotheek gemaakt wordt, rechtvaardigen deze veronder stelling. Zeeland is een kleine en nog overzichtelijke provincie. Voor Zeeuw se verhoudingen is dit een grote biblio theek: 1 3.000 m2 en 1 60 werknemers. De bibliotheek staat er echter voor alle Zeeuwen en zij doet dat als centrum van een netwerk. In bibliotheekkringen zijn de discussies over netwerken wat ver flauwd. De Zeeuwse bijdrage aan die discussie heeft zich meer op praktisch dan op theoretisch vlak bewogen: hier is een netwerk tot stand gebracht. De Zeeuwse Bibliotheek is centrale biblio theek doordat zij functioneert als regio nale steunbibliotheek, als centrum voor het interbibliothecair leenverkeer en het inlichtingenwerk, als centrale voor transport en bibliobusdienst, als cen trale muziekbibliotheek, als centrum voor automatisering van uitleen, catalo gus en naar ik verwacht binnenkort ook administratieve boekverwerking en als centrale voor ondersteuning van het openbaar bibliotheekwerk in de gehele provincie. Het is bekend, dat ik deze technische centralisatie een grootgoed acht. Ik doe dat te meer omdat zij de mogelijkheden tot bestuurlijke decentralisatie ver groot. De moderne communicatietech nieken stellen ons in staat met steeds kleinere eenheden te werken. Daardoor wordt het mogelijk, dat plaatselijke bi bliotheken rechtstreeks en snel gebruik maken van de kennis en de collecties, die in grotere bibliotheken aanwezig zijn. Maar daarvoor is het niet langer nodig, dat zij ook organiek of bestuurlijk deel uitmaken van of ondergeschikt zijn aan een groter geheel. De bibliothecaris in een kleine bibliotheek en zijn bestuur zullen, door gebruik te maken van el ders gecentraliseerde voorzieningen met behoud van eigen identiteit het dienstbetoon aan hun lezers kunnen vergroten. Zij zullen ook zelf kunnen be palen in welke mate zij dat doen. Het is als met een elektriciteitsnetwerk: een gecentraliseerd systeem biedt slechts begrensde mogelijkheden tot expansie en verkleint de kans, storingen op te vangen. Onderlinge verbinding van krachtcentrales in een netwerk vormt een systeem van zelfstandige eenhe den, die echter op aanvraag aanvullend kunnen optreden en bij calamiteiten el kaar behulpzaam kunnen zijn. De betekenis van de Zeeuwse Biblio theek in het bijzonder voor de overige bibliotheken en voor de onderwijsin stellingen in de provincie is, dat zij kan functioneren als de grootste krachtcen trale in een netwerk van bibliotheken. Daarvoor zijn afspraken gemaakt, daar over vindt geregeld overleg plaats met die bibliotheken, terwijl er vergevorder de plannen bestaan, de bibliotheek, sa men met de Technische Bibliotheek Zeeland, een analoge rol te doen spelen in de bibliotheekvoorzieningen in het Zeeuwse hoger beroepsonderwijs. Een belangrijke bijdrage tot dit proces zal de on line-catalogus van de bibliotheek le veren. Als deze, zoals wij mogen ver wachten, binnen afzienbare tijd raad pleegbaar zal zijn in de Zeeuwse open bare bibliotheken, onderwijs- en over heidsinstellingen en in geïnteresseerde bedrijven, dan zal het bezit van alle bibliotheken in Zeeland in de gehele provincie voor ieder toegankelijk zijn. De Zeeuwse Bibliotheek profiteert op haar beurt van landelijke en internatio nale verbindingen en gemeenschappe lijke voorzieningen. Dat doet zij als re gionale steunbibliotheek, als weten schappelijke instelling en als instituut, waar onderzoek wordt verricht. Want al is de Zeeuwse Bibliotheek dan een gro te bibliotheek, ook zij heeft natuurlijk haar beperkingen. Beperkingen, die zich in hoofdzaak manifesteren in de omvang van de collecties. Daarom is het een goede zaak, dat de bibliotheek is opgenomen in het landelijke en interna tionale leen- en informatieverkeer en dat zij beschikt over de apparatuur en de deskundigheid, daarvan gebruik te maken en daardoor leemten in eigen collecties aan te vullen. Vanzelfspre kend is dit niet een éénrichtingsverkeer Bibliotheken en instellingen buiten de provincie weten onze bibliotheek heel goed te vinden. Voor bibliotheken geldt naar mijn me ning zeer zeker, dat hun kracht niet ligt in isolement maar in samenwerking. Isolement in de zin van afgesloten zijn of van het zich afsluiten van anderen, is onvruchtbaar. Wij hebben dit in deze provincie ondervonden. Zeeland was tot voor kort, zo'n dertig jaar geleden nog, een geïsoleerd gewest, een rijk van eilanden. Nu zien wij een ander beeld. Dammen, bruggen, wegen, grote wa terstaatkundige werken hebben de pro vincie voor een groot deel ontsloten. Ik zal niet beweren, dat alle gevolgen van die ontsluiting zegenrijk genoemd kun nen worden. Wel constateer ik, dat bij voorbeeld deze bibliotheek nooit ge bouwd zou zijn als die afzondering niet was doorbroken. Nogmaals: isolement is onvruchtbaar, zowel in ons persoonlijk leven als in maatschappelijk opzicht. Niemand heeft dat beter verwoord dan de 17e- eeuwse Engelse dichter en priester John Donne, in een beeld, dat met name ons Zeeuwen moet aanspreken: „Geen mens is een eiland, geheel op zichzelf; ieder mens is deel van het continent, is een deel van het vasteland. Europa

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 4