een boeiend leven 90 waarna daarop in de gevangenis zich gruwelijke tonelen afspeelden, waarbij vele Japanners door Indonesiërs wer den geëxecuteerd". De weinige blanke mannen wachtten des nachts de over vallen af met een mitrailleur op de wa randa. De Ambonese KNIL-militairen liepen piket en kregen korte tijd vrijdom van 't Engelse hoofdkwartier om oprui ming te houden onder de pemoeda's. Dat deden ze, doch het werd te gek. Het SEAC (South Eastern Asian Command)- commando voor Ned.-lndië was op de dag van de Japanse capitulatie uit Amerikaanse handen overgegaan naar de Engelsen en Lord Mountbatten werd opperbevelhebber. De Engelsen zou den vier weken om Soerabaja vechten en leden daar eigenlijk, ondanks de ont ruiming, een nederlaag. In sommige kampen werd ondertussen door „natio nalisten" gemoord. Toen men tenslotte Batavia en Bandoeng wat „schoon" ge kregen had, was daarmee ook niet meer bereikt, want de verbindingen waren niet veilig. Bij de inmiddels gelande ba taljons moest zich een Zeeuws bevin den, vernam Teunis. Hij op zoek. Bij de schildwacht gekomen, vroeg hij waar hij de commandant kon vinden. „Das, bie dat Pezemkotje", wees de man. Tenslotte - het was toen al oktober - arriveerde de luitenant-gouverneur-ge neraal, Dr. H. J. van Mook, en zocht met twee koffers in de hand een onderko men, in het vroegere paleis. Teunis, die er nog altijd drie soort uni formen op na hield (Nederlands, Ameri kaans en Engels) was inmiddels contact gaan onderhouden met de geallieerde troepenmacht. Hij publiceerde in „Stars and Stripes" en wist zich via Engelse connecties te nestelen bij het radiosta tion van Djakarta. Dat was eerst in be slag genomen door de (direct doorSoe- karno uitgeroepen) Republiek, maar de Engelsen hadden voor de eigen verbin dingen met hun troepen dit medium no dig en men ging fifty-fifty doen. Er was wel een postkantoor in de stad, maar post kwam er niet. Mededelingen uit Nederland arriveerden per toevallige koerier. Een zusje van Teunis, die door het Ministerie van Koloniën was uitge zonden als kwartiermaakster voor vrij gelaten en terug te voeren kampbewo ners, wist haar broer op te sporen en zo doende kwam hij op de hoogte van de situatie thuis. Voor de radiouitzendin gen vertaalde hij de Engelse berichtge ving uit Singapore in 't Nederlands; hij wist een voorraadje Nederlandse gram mofoonplaten op te sporen, zodat Louis Davids werd gedraaid naast Vera Lynn. Er vormde zich een clubje radiojongens. Bert Garthoff b.v. zat er ook en Mannus Franken, de filmer kwam er bij. Een en ander trok de aandacht van Mook die hen uitnodigde voor een gesprek. Deze ontdekte een groepje jongelui met wie discussie en uitwisseling van informatie mogelijk bleek. Tevens bleek hij te we ten van een van de laatste ondergrond se activiteiten van Teunis in Nederland inzake een op Ned.-lndië gericht blaad je: „De Opdracht". Een initiatief van Leidse en Utrechtse indologen die, toen Duitsland de oorlog begon te verliezen, aandacht probeerden te vragen voor In- dië. Stelling; de Jappen eruit, herstel van oorlogsschade, ons zo snel moge lijk overbodig maken en Indië in Rijks verband zelfstandigheid geven. Wisten wij, aldus Teunis, dat de revolutie Soe- karno's vorm zou krijgen! P. J. Koets was ook terug van de Birma-spoorlijn en het gevolg was een zeer nauwe sa menwerking met deze en met de luit. G. G. zelve en een soort woordvoerder schap in geschrift en via Radio Batavia. „Een functie, naar de uitspraak van Ri- nus Ferdinandusse", concludeert de RVD- en p.r.man, „naar Zeeuwse aard, in het tweede échelon, maar wel van es sentie. Dr. Posthumus moest toezicht op ons houden, maar die had er niet te veel idee van". De Stuw-groep mentali teit zal in dit voorlichten en communi catie bedrijven doorgeklonken hebben, zodat op een gegeven moment een of andere kritische opmerking t.a.v. het Haagse beleid minister Jonkman ter ore werd gebracht, die de luit-G.G. meldde bedoelde uitlating hoogst ongewenstte achten en gelastte de betrokken ambte naar te berispen. Maanden later werd hij bij Van Mook geroepen, die hem de briefte lezen gaf. Daarmee was het inci dent gesloten. (Anders doe je het mis schien nooit meer, zei de G.G.) Van Mook stuurde Teunis later met 't oog op de politionele acties naar de Ver. Staten om de Amerikaanse pers beter voor te lichten, zeg bewerken. De Ame rikanen met hun Monroe-leer zagen het met de Nederlanders in Indonesië niet New York, 1 948: een weinig succesvolle poging d2 Amerikaanse pers begrip bij te brengen voor het Nederlandse standpunt. zitten. De Verenigde Naties zaten toen nog in Flushing Meadows. Hij was er een jaar, doch er viel uitermate moeilijk te werken en de Nederlandse kamerle den die er kersvers als waarnemer bij d VN gestationeerd waren, droegen we: nig tot zijn motivatie bij. Een collega daarentegen alsde journalistVon Ballu seek was een steunpilaar. Er was wel een rechtstreekse telegrafische verbin ding met Batavia. Teksten moesten eerst gezien worden door Slotemaker de Bruine Jr.; vervolgens gingen ze naai Van Kleffens in New York. Dat beteken de, in Amerikaanse persopvattingen vertaald, achter de feiten aanlopen en nogmaals er was op die wijze geen goed werk te leveren. Ergo terug naar Bata via. Wel woonde Teunis daarna nog de Ronde Tafelconferentie in Nederland bij, doch in februari '50 kwam er een aanbod hoofdredacteur van „De Loco motief" te worden. Dat nam hij aan; eer der was hij getrouwd met een meisje dat hij in Nederland al kende en dat hem ook als secretaresse kwam bijstaan. Er was een kind geboren - later werden het er drie - de zoons nu medicus en boekhandelaar, de dochter woont in San Fransisco. „De Locomotief" was het grote dagblad voor Midden-Java en van oudsher een

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 8