zeeuws territoriaal water en de wielingenkwestie in historisch perspectief 132 1 2. De lijn AB is de bissectrice van de hoek die gevormd wordt door de basis lijnen. 11. Een methode om territoriaal water te verdelen, ook wel de equidistantie- methode genoemd. voltallig - werd het verdrag verworpen. Van Karnebeek trok de consequenties en trad af. „Waarschijnlijk is de verwer ping van het verdrag juist geweest", zo zegt Van der Klaauw; „de economische offers die van Nederland werden ge vraagd, waren te groot". De Wielingenkwestie kwam in bespre kingen in de jaren dertig weer ter spra ke. Men stelde voor - zoals reeds voor dien - de Wielingen volgens de dalweg te verdelen. Tot een overeenkomst is het echter nooit gekomen- Nadere beschouwing. Een nadere beschouwing van de histo rie van de Wielingenkwestie maakt dui delijk dat het nimmer gelukt is een scheiding te trekken tussen de territo riale wateren van beide nabuurstaten. Steeds werd een reservering gemaakt en de oplossing van dit geschil gedu rende 1 50 jaar steeds weer uitgesteld. Nu in de jaren tachtig hebben de om standigheden zich drastisch gewijzigd. Door de ramp met de Mount Louis is nog duidelijker aangetoond dat bekend moet zijn door wie en waar rechtsmacht kan worden uitgeoefend. Tezamen met de noodzaak te komen tot afbakening van de territoriale wateren in de Scheldemond, komt ook de pro blematiek met betrekking tot de be- loodsing ter sprake. Bekend is dat in de besproken wateren de loodsdienst door zowel Belgische als Nederlandse lood sen wordt uitgevoerd. Het is voor een gezonde opbouw van de Nederlandse loodsdienst noodzakelijk om te komen tot herverdeling van de loodsprestaties over alle trajecten. Beide landen wensen een uitbreiding van drie naar 12 zeemijlen, waardoor het omstreden zeegebied veel groter is geworden (afb. 1 2). Uitgaande van een 12-mijls territoir kan men de hier gete kende basislijnen aanhouden. Hierdoor ontstaat een verdeling volgens de bis sectrice AB. Mogelijk is echter dat men van een minder theoretische benade ring uitgaat en/of geeft men deze basis lijnen een andere richting. De aanspraken van Nederland op histo rische gronden zijn nauwelijks nog van belang, omdat de Wielingen bewesten Zeebrugge nog slechts een tweede rangs vaarwater is en de scheepvaart aldaar de vaart door het Scheur ver kiest. Van deze aanspraak op een histo risch recht is, gedurende het reeds 1 50 jaar bestaande geschil, nog geen ge bruik gemaakt. Literatuur Beekman, Dr. A. A.: Nederlands of Belgisch? 's-Gra- venhage 1919. Brugmans, Prof. Dr. H.: De Wielingen, Rechten en Belangen, Amsterdam 1920. Colenbrander, Dr. H. T.: Het Scheldevraagstuk. Econ. Stat. berichten 1918. Gittenberger, F.: Zeeland in oude kaarten, Bus.um 1983. Gottschalk, Dr. M. K. E.: Historische Geografie van Westelijk Zeeuws-Vlaanderen, deel I en II, 2e druk, Dieren 1 983. Hoon de, Mr. H.: Bescheiden ter opheldering van het vraagstuk van de Wielingen, Gent 1 926. Hullu de. Dr. J.: Zeeuws Vlaanderen door histore en volksaard Noord Nederlands gebied. 's-Gravenha- ge 1919. Klaauw van der, Dr. C. A.: Politieke betrekkingen tussen Nederland en België 1919-1939, Leiden 1953. Mussert, Ir. J. C.: Richtlijnen voor een Nederlands- Belgische overeenkomst, z.j. Ramaer, Ir. J. C.: Het verdrag met België een ramp voor het vaderland. 's-Gravenhage 1925. Roos, D.: De concurrentiestrijd tussen de Neder landse en Belgische loodsdiensten 1839-1939, Zeeuws Tijdschrift 1983 No. 5. Segers, P.: Onze onderhandelingen met Nederland, Antwerpen 1 930. Smit, Mr. Dr. C.: De Scheldekwestie, Rotterdam 1966. Smit, Dr. C.: De buitenlandse politiek van Neder land,'s-Gravenhage 1945. Sneller, Prof. Dr.Z. W.: Walcheren in de 1 5de eeuw, Utrecht 1916. Tex, den, Jhr. Mr. R. W. J.: Het vraagstuk der Wie lingen en het verdrag met België, Haarlem 1926. Tirion, Isaak: Tegenwoordige Staat, Beschrijving van Zeeland, Amsterdam 1751. Vessem van, Mr. A. J.: Hollando-Belgische Allic ntie politiek. Utrecht 1928. Vlam, Dra. A. W.: De veranderingen in de mond van de Westerschelde, Archief Zeeuwsch Genootschap 1941/42. Ontwerp van wet: Vaststelling van de grenzen van de territoriale wateren met de Memorie van De- lichting, zitting 1 982-1 983-1 984, No. 1 7654 Encyclopedie van Zeeland deel III. Rijksarchief Middelburg; Zelandia lllustrata. Gemeentearchief Vlissingen.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 14