DE VAL VAN ANTWERPEN: EEN DIEPTEPUNT IN DE TACHTIGJARIGE OORLOG Jan van Dam me Dit jaar wordt de vat van Antwerpen herdacht. Precies 400 jaar geleden slaagde Farnese er in de parel van de Schelde op de Staatsen te veroveren. Een strategisch meesterstukje, dat in heel Europa bewondering wekte. Vooral de effectieve blokkade van de Schelde speelde een hoofdrol in de succesvolle belegering. Voor de rebelse Lage Landen betekende de val van de Scheldestad een gevoelig verlies. Vooral omdat de Spaanse koning Filips II de confrontatie zocht met Engeland en Frankrijk konden de opstandige gewesten zich staande houden. Voor Antwerpen zelf had de terugkeer onder de Spaanse hoede dramatische gevolgen. Een grootscheepse uittocht van de „nijvere" bevolking en een blokkade van de Schelde zorgden dat Antwerpen niet langer als de eerste handelsstad van Noordwest-Europa mocht worden aangemerkt. Zowel voor de latere Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden als de stad zelf betekende „de va!" een belangrijk breekpunt in de Tachtigjarige Oorlog. In de nacht van 4 op 5 april 1 585 maakt een drijvende bom bijna een eind aan de tot dan succesvolle Spaanse omsinge ling van Antwerpen. Het met kruit gela den schip „De Hoop" ontplofte bij de door de belegeraars aangelegde barri cade over de Schelde. Na de enorme ex plosie wist zelfs even legeraanvoerder Farnese het oosten niet uit het westen: „Farnese was ondertusschen degene die na deze schrikkelyke ontploffing de eerste oprees en den meesten moed be toonde. Hy trok en zwaaide zyn rapier, als of er vyanden voor handen waren, en begaf zich in alleryl naer den oever. Daer deed zich een deerlyk en droevig schouwspel op." De Hollands-Zeeuwse Zeemacht profi teerde niet van de bres en de Spaanse verwarring om Antwerpen te ontzetten. De belegeraars hervonden zich, met het gevolg dat de trotse handelsstad zich op 1 7 augustus overgaf. De capitulatie ging niet met explosies gepaard. Maar de val van Antwerpen maakte interna tionaal meer indruk dan de knal van twee maanden eerder. De rebelse Lage Landen leken rijp voor een totale onder werping aan de in 1581 afgezworen Spaanse koning. En hoewel het daar niet van gekomen is: de verovering van Antwerpen bleek achteraf wel de beze geling van de definitieve scheiding tus sen Noord en Zuid, van de scheuring van het Nederlandse taalgebied. De Scheldestad herdenkt dit jaar de val. Of het vierde eeuwfeest aanleiding mag en zal zijn voor grootscheepse feeste lijkheden is de vraag. De triomf van Al- lessandro Farnese, hertog van Parma - en daarom dikwijls ook Parma ge noemd - torpedeerde niet alleen het Groot-Nederlandse ideaal van Willem van Oranje, maar zorgde er ook voordat Amsterdam de rol van hoofdstad van Noordwest-Europa van Antwerpen kon overnemen. Misschien is het verval van de bloeiende metropool erger voorge steld dan het in werkelijkheid is ge weest. Dat neemt echter niet weg dat de Antwerpse handel meer dan twee eeu wen lang gefnuikt zou worden door de sluiting van de Schelde. Met de Vrede van Munster in 1 648 zagen de Staatse onderhandelaars zelfs kans de sluiting in het verdrag op te laten nemen, zoda de wurging van de stad nog een legaa tintje kreeg ook. Het zou tot diep in de 1 9e eeuw duren voor de stad weer de kans kreeg haar vleugels uit te slaan. Antwerpen onoverwinnelijk? Toen Parma in juli 1 584 zijn tenten b Antwerpen opsloeg, wees niets op de verstrekkende gevolgen. De Schelde stad verkeerde nog volledig in de roes van de „Gouden 1 6e eeuw". Antwerpen in die tijd was niet enkel het econo misch centrum van de Nederlanden maar ook de grootste internationale markt ten noorden en ten westen van de Alpen en het gewichtigste financiële centrum van Europa. De stad moest in staat worden geacht de oorlog tegen het machtige Spaanse rijk, die deels ui vrijheidsprincipes (haec libertatis ergo) deels uit godsdienstige motieven (haec Alexander Farnese, hertog van Parma (1 545-1 592).

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 16