het arsenaal te veere 142 5. Foto van het Arsenaal in 1 885, genomen vanaf de stadhuistoren. R.A.Z. uitmaakte van de middeleeuwse ves tingmuur. In de stukken uit 1 565 wordt gesproken van ...„mitsgaders den stereken thoren die daer achter tegens responderen sa/"... Links vooraan zien we nog twee woningen, waarvan één voor de magazijnmeester bestemd was. Tot 1795 was dit de woning van de „Stapelier van Zeeland". Over de persoon J. A. Frederiks is in dit tijdschrift reeds een artikel verschenen. Hij was in zijn tijd werkzaam als archi tect en aannemer in restauratiewerken in Middelburg. Bekende werken van hem zijn de reconstructie van de Klove niersdoelen en het terugbrengen van drie van de vier vleugels van de kloos tergang in het Abdijcomplex. Overtuigd van de waarde van het Arse naal als voorbeeld van 1 6e eeuwse mili taire bouwkunst, heeft hij op eigen ini- 4. Plattegrond benedenverdieping. Opmeting A. J. M. Mulder, 1881. Archief R.D.M.Z. tiatief dit gebouw opgemeten en op te kening vastgelegd (afb. 2). Drie teke ningen van zijn hand, alle op schaal 1 1 00: de plattegrond, een zijaanzicht en de voorgevel, vinden we terug in de Topografische Atlas van het Zeeuwsch Genootschap, deZelandia lllustrata, die nu is ondergebracht bij het Rijksarchief in Middelburg (R.A.Z.). Maar hij was niet de enige die dit gebouw heeft op gemeten. Hiervoor zagen we al dat de Rijksadviseurs hadden aangekondigd, dit gebouw „in teekening te laten bren gen" en dat heeft geleid tot de opdracht aan A. J. M. Mulder, die als Rijksarchi tect verbonden was aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Hij heeft in 1881 zowel de Grote Kerk als het Arse naal opgemeten. In het archief van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist bevinden zich drie calques, waarop staan weergegeven: de voorge vel van het Arsenaal op schaal 1 50 (afb. 3) en verder op schaal 1 100, de zijgevel, de langs- en dwarsdoorsnede en de plattegronden van de begane grond (afb. 4) en de eerste verdieping. Op de geveltekeningen zijn ook de na- tuursteenlagen aangegeven. De opmeting van Frederiks is iets een voudiger en ook de onderlinge verschil len maken duidelijk dat Frederiks niet de tekeningen van Mulder heeft geco- pieerd. Vlak voor de sloop in 1 885 zijn er ook foto-opnamen gemaakt van dit gebou wencomplex. In verschillende archie ven vinden we een serie van drie foto' één vanaf de toren van het stadhu s (afb. 5), één vanaf de overkant van de haven (geeft hetzelfde weer als te teke ning van J. de Quack) en dan is er nog één genomen vanaf de wallen, zodat hierop het Rondeel het duidelijkst te zien is (afb. 6). Victor de Stuers heeft een bijzondere band met Veere ontwikkeld. Op gege ven moment koopt hij zelf de Schots; Huizen om deze voor de slopershame te behoeden. Tijdens zijn bezoek aan het stadje in 1 874 heeft hij een vlucht ge opmeting gemaakt van het Arse naal, gedateerd 30 Dec. '74 (afb. 7 Deze tekening is op schaal 1 200. B het Rondeel is ook de rondgaande gale- 6. Foto van het Arsenaal in 1 885, genomen vanaf de omwalling. R.A.Z.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 24