het arsenaal te veere 143 ARSE.YAAL 8. Noordzijde van de haven te Veere, na de beschieting in 1 809. Gewassen tekening door J. H. Koekkoek, z.j. R.A.Z. Schets van de hand van Victor de Stuers, 30 december 1 874. Archief R.D.M.Z. op de eerste verdieping aangegeven. ■1 werkelijkheid lag dit Rondeel niet aaks, maar scheef ten opzichte van het rsenaal. Het kleine perspectiefje van e bouwmassa draagt het onderschrift: „Schets uit het geheugen". Het detail nksbovenin is van een moerbalk, op- elegd op een sleutelstuk en een kraag steen. i de Zelandia 111ustrata treffen we ook en aquarel aan van de hand van J. H. oekkoek. Deze tekenaar geeft een in ruk welke gevolgen de beschieting an de vesting Veere op 31 juli 1809 ehad heeft (afb. 8). De juiste weerga- e van de bebouwing blijkt uit een on- Jerlinge vergelijking van deze aquarel net de gravure van de gevels aan de iorte en Lange Noordzijde, verschenen n Smallegange'sCronijk uit 1 696 (afb. 9). De aquarel laat zien dat in 1 809 de stenen dakkapellen waren ingestort en dat het achterste gedeelte van het dak was verdwenen. Vergelijken we dit met de foto uit 1 885, dan komen we tot de conclusie dat dit Arsenaal is teruggebracht in de oor spronkelijke staat. Dit is een merkwaar dig gegeven, omdat de restauratieprak tijk pas aan het eind van de negentiende eeuw tot ontwikkeling komt. Wel is het zo dat in de jaren 1810-1813, toen Ne derland ingelijfd was bij het Franse Kei zerrijk, de interesse voor oude bebou wing een facet van overheidsbeleid werd. Volgens Parijs diende ook hier een begin gemaakt te worden met een landelijke inventarisatie. Toch moeten we bedenken dat herbouw na oorlogs schade een ander uitgangspunt kent dan de doorsnee restauratie. In dit geval ging het om een utilitair gebouw en dus hebben zuiver praktische en geen his torische argumenten de doorslag gege ven. M.a.w. het was ook toen goedko per om de bestaande kap te herstellen, dan een nieuwe meer „eigentijdse" con structie aan te brengen. Dat er wel over gediscussieerd is, kun nen we opmaken uit een tweetal teke ningen, aanwezig in het Algemeen Rijksarchief in Den Haag (ARA). Aller eerst kwam hier een ontwerp tevoor schijn met een „eigentijdse" visie op het Arsenaal, geinspireerd door het Franse Classicisme (afb. 10). De zijgevels zijn verhoogd tot de vloer van de tweede

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 25