het arsenaal te veere 145 1 2 Tekening van de „Batardeau Nord", Maintenay, 1813. A.R.A. iekening zal in de eerste plaats bedoeld ijn geweest voor het gebruik en de in- ichting van het gebouw. De woningen van de Magazijnmeester en de Conducteur, volgens de schrijver an de Tegenwoordige Staat gebouwd in 1637, zijn in 1854 opgemeten door de kapitein Eerstaanwezend Ingenieur F. A. van Maanen. Hij was degene die in 851 de laatste plannen gemaakt heeft 'oor een herziening van de vestingwer ken. In de toelichtende tekst op deze plannen geeft hij een korte geschiede nis van Veere en ook een beschrijving van alle tot de vesting behorende bouwwerken. Over het Arsenaal wordt opgemerkt dat dit een sterk en in goede staat(!) verkerend gebouw is, doch niet „bomvrij". De Magazijnmeesters- en Conducteurswoning noemt hij beide een geschikt woonhuis. Hier staan ook de maten vermeld van de lange Affuit- loods, die aan de westkant tegen de ringmuur aangebouwd was. Volgens Ermerins is deze Affuitloods gebouwd in 1785, aanvankelijk bestaande uit drie even lange vleugels, die rondom het Rondeel tegen de ringmuur aange bouwd waren. Na de beschieting van 1809 zijn de oostelijke en noordelijke vleugel afgebroken. Het kleine gebouwtje tegenover de brug over de haven, is het enige onder deel van het Arsenaalcomplex dat nu nog bovengronds aanwezig is. Het diende reeds in de FranseTijd als loods voor de brandspuit. De totale aanleg van het Arsenaalcomplex met de ver schillende gebouwen die in het voor gaande de revue gepasseerd zijn, vin den we duidelijk weergegeven op het Franse kaartmateriaal, bijvoorbeeld op de tekening van de „Batardeau Nord" uit 1 81 3. Net als de meeste ontwerpen uit de Franse periode, is ook dit plan on dertekend door „Ie Capitaine du Genie en Chef", Maintenay. Behalve de bouw tekening van de Stenen Beer is hierop te zien hoe het Arsenaalcomplex is gesi tueerd op het Bastion (afb. 12). Deze tekening is ook van belang omdat te zien is hoe het vroegere Oranje Bolwerk in westelijke richting is vergroot. Verder staat het nieuwe kruithuis aangegeven met de letter O. Sinds het verlies van de toren aan het noorderhoofd in 1630, werd het buskruit opgeslagen in twee overwelfde kelders op de binnenplaats van het Rondeel. Voor ditzelfde doel werd in 1812 een nieuw „Magasin a Poudre" gebouwd. Ook hiervan is een bouwtekening bewaard gebleven, maar het gebouw zelf is na de opheffing van de vesting Veere voor sloop van de hand gedaan. Ermerins geeft aan dat de twee bestek ken voor het Arsenaal in 1 565 in Brus sel werden vastgesteld. Hij noemt niet de naam van meester Donaes. Toch hoeft Frederiks met zijn veronderstel ling nog geen ongelijkte hebben, alleen 1 3. Voorgevel volgens de verhouding van de Gul den Snede. Tek. H. Verwey.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 27