het arsenaal te veere 146 ligt het bekende werk van deze Italiaan se architect wel wat vroeger. Donato di Boni Pellizuoli was afkomstig uit Berga mo en oefende in onze streken het be roep uit van vestingbouwkundig inge nieur. Bekend van hem zijn het ontwerp voor de eerste omwalling van Antwer pen in 1 542, uitgevoerd volgens het Nieuw-ltaliaans systeem met stenen bastions. In 1 547 maakt hij een nieuw ontwerp voor het fort Rammekens. Hier herkennen we nog in de monumentale toegangspoort het Italiaans Maniëris me. Het Arsenaal in Veere vertoont geen typische renaissance stijlkenmerken, maar toch spreekt uit het ontwerp van de voorgevel de meesterhand. De op meting van A. J. M. Mulder is de meest betrouwbare bron. Dit is ook de enige waarop de grote toegangsdeuren ex centrisch zijn weergegeven. Uit deze tekening meten we een breedte over twee gevels, boven de 1,50 m hoge plint, van 1 8,84 m en dit is precies 60 Rijnlandse voet (1 Rijnlandse Roede 3,768 m 12 voet). De vrije hoogte van de ruimte achter de twee grote toe gangsdeuren bedraagt één roede. F. A. van Maanen geeft in 1851 ook een ver diepingshoogte aan van 3,77 m. De hoogte van de toegangsdeur is ander half maal de breedte, waaruit volgt dat na aftrek van de halve cirkel een zuiver vierkant overblijft. Nemen we nu de hoogte van de zijgevel tot aan de dakrand en de breedte van één topgevel, dan verhouden deze ma ten zich volgens de Gulden Snede. Dit is een rechthoek waarbij de twee zijden zich verhouden als 1 1,618. De dak- 14. De Stadsschuur te Middelburg anno 1900. Foto R.D.M.Z. lijn zelf blijkt de diagonaal te zijn van een staande gulden snede-rechthoek met een hellingshoek van 58°. Ter illus tratie staat het ontwerp van deze voor gevel op afb. 13 schematisch weerge geven. Dit gebouw was een variatie op een standaardtype, in dit geval 2-schepig uitgevoerd. In de direkte omgeving stond een vergelijkbaar gebouw: het Gasthuis aan de Warwijcksestraat, ge bouwd na 1 572 en nog aanwezig in de Franse Tijd. De buitenwerkse maten waren, voor zover we dit kunnen meten uit het Franse kaartmateriaal, 1 3 x 46 m. Het staat afgebeeld in Smallegan- ge's Cronijk tussen p. 582 en 583. In Middelburg staat nog een gebouw dat grote overeenkomst vertoont met het Arsenaal van Veere: de Stads schuur (afb. 1 4). De stichtingsdatum is niet bekend, maar ligt waarschijnlijk rond 1 600. In tegenstelling tot het Ar senaal, dat volledig in natuursteen was opgetrokken, is dit gebouw uitgevoerd in baksteen met enkele banden en een plint van natuursteen. De buitenwerkse maten zijn: 11 x 27 m. De constructie is geheel volgens hetzelfde principe. In een van de hoeken bevindt zich nog een sterk uitgesleten wenteltrap uit de bouwtijd, vergelijkbaar met die op de tekening uit 1 828 van het Arsenaal. De Stadsschuur is rond 1900 gerestau reerd. Om een indruk te krijgen van de maat van het Arsenaal, zien we dat de lengte, nog afgezien van het Rondeel, ander half maal zo groot is als de lengte van de Stadsschuur. Tenslotte het Rondeel. A. J. M. Mulder geeft in zijn tekening van de zijgevel een brede strook baksteen aan op de plaats waar de achtergevel aansluit. Hierdoor weten we dat men voor deze achterge vel gebruik heeft gemaakt van de mid deleeuwse stadsmuur. Dit wordt nog eens bevestigd in de uitgewerkte teke ning van een provisorische opgraving die in 1 981 op dit Bastion is uitgevoerd (afb. 1 5). In deze tekening zijn het mid deleeuwse werk in zwart en de funde ringen van het Arsenaal in kruisarcering aangegeven. Ter oriëntatie zijn ook de twee woningen uit de jaren dertig weer gegeven en bovendien het nog be- 1 5. Opgraving op het v.m. Oranje Bastion te Vee - re, 1 980-1 981Zwart: middeleeuwse stads muur, waltoren en Rondeel; kruisarcering: funderingen Arsenaal. Opm. S. F. Koole; te: H. Verwey. staande brandspuithuisje. De stippellij, geeft aan waar het overige muurwer van het Arsenaal te vinden is en d;; streep-puntlijn geeft een idee van de ligging van de zeedijk en de aansluiting op de stadsmuur.Toevallig werd bij de ze opgraving een muurtoren gevonden gelegen op een hoek in de middeleeuw se muur. De buitenwerkse middellijn van deze toren bedraagt 6,20 m. Dit i in ieder geval een voorganger van he' Rondeel. Ermerins geeft aan dat Veere o.l.v. Wol ferd lil met de ommuring is begonne aan de landzijde, maar dat de werk zaamheden o.a. op aandrang van ds stad Middelburg in 1358 gestaakt moesten worden. Vervolgens gaat Hen drik II verder met de ommuring rond 1 379. De kleine waltoren kan gebouwd zijn in de eeuw tussen 1 380 en 1480, wat ook geldt voor de stadsmuur op de ze plaats. Het grote Rondeel is van late datum. Bij de bouw van het Rondeel is de waltoren misschien afgebroken, maar het is ook mogelijk dat op deze plaats een nieuw poortje is aangelegd, dat toegang gaf tot de houten koren molen op de zeedijk. Op een detail uit het bekende Panorama van Wal cheren, getekend door Antoon van Wijngaerde omstreeks 1560, zien we

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 28