SENTENTIEN MIDDELBÜlÖ, de zeeuwse episode uit het leven van jan catoen 150 van president en rechteren DER STAD exer.ceek.ende de crimineele juris dictie ote* set platte land ya's zeeland bewestenschelde, FRANCIS MEIXENS, JAN CATOEN, ■EN MODESTUS VAN DE PERRE. Gcpronunciecrd en geexccutcerd binnen middelburc, den io September 1802. vi sittlj I .Te middelburg, gedrukt by J. C. ALTORFFER, F STADSDRUKKER. barsten, vond plaats in de nacht van 16 op 17 maart 1802. Jan bevond zich met zijn kornuiten Fran cis Mertens, Modestus van de Perre, Jan van Luik en Pieter Adriaansen Cherlé in de omgeving van Kapelle- Wemeldinge. De vorige nacht waren ze namelijk aan de zeedijk achter Wemeldinge geweest, om daar te wachten op Pierre Battu en Zwarte Toon, die met een schuit zouden komen, met de bedoeling gezamenlijk naar Tho- len over te steken. Het was de opzet daar een boerderij dicht aan de zeedijk te over vallen. Maar Pierre Battu en Zwarte Toon waren om één of andere reden niet op komen dagen, zodat de tocht niet door kon gaan. Het is aannemelijk dat het plan voor de nacht van 16 op 17 maart pas ontstond na het niet doorgaan van de tocht naar Tholen. De keus viel op de boerderij van Willem van Dijke in Teken burg, in de buurt waarvan ze zich die dag waarschijnlijk hadden verscholen. Teken burg was gelegen op enkele kilometers oostelijk van Kapelle aan de rand van de moeren. De weg vanaf Kapelle splitste zich hier in een weg naar Wemeldinge en één naar Yerseke. Ook bij Willem van Dijke weer de gebrui kelijke manier om binnen te komen: de deur van de aan de woning vastgebouw- de bakkeet werd met een boomstam, die uit de dam van de boerderij werd ge haald, open geramd, zodat de mannen broeders als het ware met de deur in huis vielen. Willem van Dijke was door de her rie al gealarmeerd en in de keet aanwezig om zich te weer te stellen. Hij zag zich genoodzaakt om zich terug te trekken in het achter de keet gelegen vertrek en deed zijn uiterste best de tussendeur dicht te houden. Jan Catoen hield er meestal niet van om veel tijd te verliezen; enkele schoten dwars door de deur zorg den er voor dat dit verzet snel gebroken werd. Willem van Dijke werd hierbij trou wens op twee plaatsen aan zijn arm ge wond. Toch was dit op zich nog geen aan leiding zich maar over te geven, want: "Gemelde Willem van Dijke, met eenigen der zelve bende daarop aan het worstelen geraakt zijnde, door hen eindelijk is over mand, - naar buiten gesleept, en na dat door een der voorszeide bende de door hen medegebragte kaarsen waaren aan- gestooken, door eenigen van hen aan handen en voeten is gebonden, - gelijk mede vervolgens deszelfs vrouw en kin deren gebonden zijn, en wel met touwen gesneeden van het in den voorigen nagt uit het 's Landshuisje achter Wemeldin- gen gestoolen kluwen, hier vooren ver meldt, het gene door hen expresselijk tot het binden van voernoemden landman Willem van Dijke, deszelfs vrouw en kin deren was medegebragt. Dat de gevangene en gepresenteerde met zijne complicen vervolgens het geheele huis hebben doorzogt, de kisten en kasten geopend en daaruit alles geroofd en gestoolen dat hun aanstond: bestaande het gestoolene in eenige contante pen ningen, voorts een aantal goude en zilve- re kleinodiën, eene aanzienlijke parthij kleederen en linnen, alsmede eenige eet waren. Dat zij vervolgens het aldus ge roofde in zakken aan gedagten Willem van Dijke toebehoorende, hebben gepak'. en eindelijk het zelve nog in dien nagt onder eikanderen verdeeld in een boom gaard tusschen Capelle en Bieselingen Arrestatie De buit was verdeeld en ieder ging voor lopig weer zijns weegs. Modestus van de Perre spoedde zich direct de volgende dag naar Zierikzee, waar hij zijn broer Phi lip van de Perre bij de zilversmid Fredrik Cats en nog een andere zilversmid een deel van de aan hem toebedeelde siera den liet verkopen. Hij ontving hiervoor tussen de 10 en 11 rijksdaalders. De juiste toedracht is niet bekend, maar omdat één van de Zierikzeese helers een

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 32