EUWS TIJDSCHRIFT JAARGANG 35 nummer 4 -1985 „NEDERLAND EN VLAANDEREN HEBBEN ELKAAR EN ANDEREN VEEL TE BIEDEN" Toespraak bij de opening op 27 juni van de fototentoonstelling Veerse Meer Dagen 1985 Veere Mr. J. P. Boersma Voor de tweede keer kan ik velen van u welkom heten bij de Veerse Meer Da gen. Vorig jaar werden deze geopend door minister Braks. Dit gaf het belang aan van het Veerse Meer voor de Neder landse watersport en recreatie. Toen is echter ook gewezen op het belang van dit water voor onze buren, de Belgen. Welkom ook heet ik de heer Vermeulen, kabinetschef van de Belgische ge meenschapsminister voor cultuur de heer Poma, die door dringende staats zaken verhinderd is naar Veere te ko men. Hierbij wil ik hem hartelijk danken voor zijn bereidheid deze dagen te ope nen. Naast het grote belang van de water sport en de recreatie op zich wordt ook het belang van de uitwisseling tussen Belgen en Nederlanders nog eens on derstreept. Hierover dadelijk nog meer. Allereerst wil ik, als voorzitter van het recreatieschap het Veerse Meer het be lang van deze Veerse Meer Dagen be nadrukken. Was vorig jaar het gereed komen van het eerste windsurfcentrum aanleiding met de Veerse Meer Dagen te starten, nu is het meer de bedoeling om jaarlijks dergelijke dagen te houden met als doel het Veerse Meer als zoda nig te promoten, maar ook de bezoe kers en de bewoners een aantal leuke dagen te presenteren, onderling con tacten te leggen en de mogelijkheden van het gebied beter te leren kennen. Om deze activiteiten beter te structure ren is onlangs opgericht de Stichting promotie Veerse Meer. Hierin werken het recreatieschap en de ondernemers rond het Veerse Meer samen. Dit is een prima zaak die ik graag ondersteun. Het is nauwelijks nodig in dit gezelschap de mogelijkheden van het Veerse Meer na der te etaleren. Velen zullen, ondanks dat ze dachten alles wel te weten, via deze Veerse Meer Dagen nog nieuwe mogelijkheden ont dekken. En dat is ook de bedoeling. Wat ons vooral bezighoudt is om de vele ac tiviteiten in en rond het meerzodanig te laten plaatsvinden dat ze elkaar zo wei nig mogelijk storen en dat een zo breed mogelijke groep er genoegen aan kan beleven. Via de Surfcentra proberen we de stor machtige ontwikkeling van plankzeilers in banen te houden. Dit zonder al te strikte reglementering, waar we overi gens in Nederland erg sterk in zijn. (Wat dit laatste betreft is enige Vlaamse in breng wel gunstig.) Ik wens de nieuwe stichting promotie Veerse Meer veel succes en ik hoop dat de Veerse Meer Dagen mogen uitgroeien tot een jaar lijks evenement van allure. Als gedeputeerde voor culturele zaken en voorzitter van de Belgisch-Neder landse Vereniging Zeeland wil ik hier nog eens met name wijzen op de moge lijkheden die deze dagen kunnen heb ben voor het uitwisselen van contacten tussen Belgen en Nederlanders. De provincie Zeeland voert ten aanzien van de culturele uitwisseling een actief beleid. In dit beleid worden met name goede contacten en gezamenlijke acti viteiten met de Belgische buurprovin cies Oost- en West-Vlaanderen van es sentieel belang geacht. Met deze twee provincies heeft Zeeland reeds een en kele jaren bestaande intentie .van sa menwerking afgesloten, welke heeft geleid tot een groot aantal activiteiten op het gebied van de culturele uitwisse ling. Overwogen wordt ook de contac ten met de provincie Antwerpen te ver sterken. De Belgisch-Nederlandse Vereniging speelt in dit beleid een belangrijke rol, die waarschijnlijk in de toekomst aan merkelijk zal worden uitgebreid. Tot voor kort beperkte de Belgisch-Neder landse Vereniging haar activiteiten vooral tot de cultuur-historische. Steeds meer groeit echter de behoefte om ook op andere terreinen de onder linge contacten te stimuleren. Gezien de betekenis van het Veerse Meer als surf-, zeil-, watersport- en dagrecrea tiegebied voor ook onze Belgische bu ren heeft de Belgisch-Nederlandse Ver eniging Zeeland niet lang na hoeven te denken over haar deelname aan de or ganisatie van de Veerse Meer Dagen. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid om op een terrein waar met name veelvul dig en spontaan contacten worden ge legd, namelijk de recreatie, de banden tussen Vlaanderen en Zeeland te ver sterken. Doordat een aantal recreatie ondernemers zich aangemeld hebben als lid van de Belgisch-Nederlandse Vereniging verwacht ik ook een aantal ontwikkelingen in deze richting. Daarnaast is ook het contact tussen en met het bedrijfsleven van groot belang. Bij internationale betrekkingen gaat het erom het vertrouwen van je partner te winnen, de moeite nemen om je in de cultuur van het andere volk in te leven. Gestimuleerd moet daarom ook worden dat steeds bredere lagen van de bevol king interesse krijgen in de cultuur van de andere bevolkingsgroepen. Bij uitwisseling moet je ook iets te bie den hebben. Nederland en Vlaanderen hebben elkaar en anderen veel te bie den. Wij hebben veel gemeenschappe lijk. Het is zeer de moeite waard dit ge meenschappelijke te zoeken en de ver schillen te waarderen.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 3