Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Bijlage behorende bij Zeeuws Tijdschrift nr. 4. Kousteensedijk 7 4331 JE Middelburg Telefoon 01180-30347 Postgirono. 2830145 Amrobankno. 47.70.40.837 EXCURSIE NAAR GENT OP 28 SEPTEMBER 1985 Gent heeft niet alleen een roemrijk verleden, het is nog steeds een grote stad met ongeveer 350.000 inwoners en de tweede zeehaven van België. Gent is ook een universiteitsstad en een stad voor kunst en cultuur. Voor een excursie van één dag zullen wij ons moeten beperken, in dit geval tot het oudste deel van de stad, de "Kuip van Gent" De heenreis naar Gent zal gaan langs de linkeroever van het Kanaal Gent-Terneuzen. Men krijgt dan een goede indruk van Gent als zeehaven. In de "Kuip van Gent" verlaten wij de autobus aan de voet van het Belfort Hier, aan de samenvloeiing van de Schelde en de Leye (Gent-Ganda bete kent monding), stichtte omstreeks 630 de H. Amandus de St.Baafsabdij. In de 9e eeuw vestigden zich daar kooplieden. In de 10e eeuw dreef men handel met Engeland, waar men wol kocht, die verwerkt werd in de Gentse lakennijverheid. In de 13e eeuw was Gent een der belangrijkste steden van het Middel eeuwse West-Europa. In die tijd had Gent een verbinding naar de Noord zee via het Lievekanaal naar Damme, dat toen nog aan het Zwin lag. Toen het Zwin in de 15e eeuw verzandde, gaf Keizer Karei V toestemming om een kanaal te graven naar de Braakman. In de 17e eeuw kwam, voor kleine schepen, het kanaal Gent-Brugge-Oostende tot stand. Onder Koning Willem I werd het kanaal Terneuzen-Gent gegraven, dat thans de toegangs poort is van Gent voor oceaanschepen tot ongeveer 70.000 ton. In de Middeleeuwen werd door huwelijk en veroveringen het Graafschap Vlaanderen gevormd. De Hertogen van Bourgondië brachten van 138^ tot l1f77 een groot aantal vorstendommen onder hun scepter. Daarvan werden allengs Vlaanderen en Brabant van groot belang. In 1^77 veroverde Frankrijk het Hertogdom Bourgondië. Brabant en Vlaanderen bleven echter "boergondisch" leven. Gent en Brugge waren machtige, welvarende steden geworden. Dit kwam tot uiting in de pracht en praal van het Hof. Men leefde als een Bourgondiër Aan die glorietijd herinnert het oude stadscentrum de "Kuip van Gent" met ondermeer de St. Baafskathedraal, het Belfort, de Graslei (de toen malige zeehaven van Gent) met de prachtige oude gildehuizen. In het midden van de 14e eeuw had Gent 60.000 inwoners, Brugge 40.000 en Ant werpen 16.000. Ondanks moeilijkheden in de tijd van de Reformatie bleef Gent een be langrijke stad, waar in 1576 de Pacificatie van Gent werd gesloten tussen de Noordelijke en de Zuidelijke Nederlanden, die tezamen de Zeventien Provinciën vormden. Als gevolg van de vrede van Munster in 1648 werd de Sasservaart naar de Braakman afgesloten, waardoor Gent de verbinding met de zee verloor. Begin 19e eeuw werd Gent door de opkomst van de katoenindustrie het belangrijkste textielcentrum van België. Daarbij speelde een belangrijke rol de totstandkoming van het Kanaal Gent-Terneuzen onder Koning Willem I Thans is Gent weer een belangrijke havenstad.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 43