TRIBAL GOD ..OR HISTORY? The hypothesis of a special creation of the English gentleman is here examined, and a serious objection to this fascinating doctrine is candidly mentioned In the previous chapters I have endeavoured to show how to an unprejudiced foreign observer the over de reniers 168 Gustaaf Johannes Petrus Renier (Vlissingen 25 sep tember 1892-Twickenham 4 september 1962). Foto 1 959. „De zaken van de geest moeten hun ei gen plaats behouden; intelligentie is een ondergeschikte (een sociale zonde); ka rakter heeft de ereplaats. Theorie is hin derlijk en te wantrouwen." „De Noord-Nederlandse Natie" Gedurende de 2e wereldoorlog schreef Renier op uitnodiging van de Nederland se regering „The Dutch Nation". Het ver scheen in 1 944 en werd in 1 948 in het Nederlands vertaald onder de titel: „De Noord-Nederlandse Natie". Het is nog steeds een uiterst leesbaar boek, geba seerd op schrijvers' collectie van 17e- eeuwse pamfletten en zijn onderzoekin gen in de archieven in Den Haag. In dit werk illustreert hij de achtergronden die hij wil weergeven en zijn bedoelingen daarachter o.a. via regentenportretten, zo wijdt hij 17 pagina's aan Vader Cats. Onmiddellijk na het verschijnen werd hem door enige Nederlandse vrienden verweten, dat hij aan een onbeduidend mens de voorkeur had gegeven boven bijvoorbeeld Johan de Witt of Van Beu- ningen of zelfs zijn stadgenoot Michiel Adriaansz. Zijn antwoord: „Deze man nen waren evenwel uitzonderingen en een natie, of zelfs een klasse of kaste, kan niet in haar uitzonderlijke figuren worden getypeerd. Ik heb Jacob Cats gekozen, omdat hij gewoon was en mo dern." En verder: „Diens productiviteit was ontzettend. Cats, een man die naar zichzelf keek, zichzelf trachtte te begrij pen, maar steeds in verhouding tot de wereld waarin hij zich bevond. Hij stelde veel te veel belang in zichzelf om zijn be weegredenen te verbloemen. Niet met goedkeuring, maar met de neutraliteit van een belangstellend toeschouwer, ploos hij zijn ziel uit elkaar. We kennen de gewone man Cats, niet alleen omdat hij modern is, en dus ons gelijk, en voor ons begrijpelijk en doorzichtig, we ken nen hem ook, nog beter misschien, om dat hij, door dezelfde schrijfmanie als Pepys gedreven, ervoor gezorgd heeft dat we over materiaal in overvloed kun nen beschikken. In hem wordt dus de Noord-Nederlandse regent op de leven digste wijs aan ons voorgesteld." Uit: „The English: are they human?" Een tweede figuur, naast Cats, die tot Ie ven gebracht wordt door de auteur is de burgemeestersdochter Agatha Wel- houck, een onvergetelijk hoofdstuk, da; door iedereen gelezen zou moeten wor den die denkt dat de strijd om vrouwe nemancipatie in het verleden in ons land beperkt is gebleven tot Belle van Zuylen en Betje Wolff. Renier startte deze Delft se „story" als college-onderwerp en dit soort materiaal was typisch voor de ma nier waarop hij zijn studenten trachtte in te wijden tot begrip van het leven in de 1 7e-eeuwse burgerlijke steden; een be grip dat zij nodig hadden wilden ze ver volgens iets snappen van de ingewikkel de politieke verhoudingen. In een enkele zin weet hij iemand voo! ogen te zetten: zo de raadspensionaris Van dfe Spiegel. „Deze was, met zijn hel der verstand, een typische Zeeuw; ook met zijn besef dat we niet alleen ver- When Britain first at Heaven's command, Arose from out the azure main.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 16