het brandbocht in de nieuwe kerk te middelburg 183 Het Middelburgse „brandbocht" Het „brandbocht" wordt in het woorden boek vermeld voor Middelburg als: bank voor het bestuur van de brandweer. Voor zover mij bekend is Middelburg de enige plaats waar van een „brandbocht" sprake was, en kwam het bocht aldaar alleen voor in de Nieuwe kerk. Op de hierbij afgebeelde plattegrond van die kerk uit 1 757 is het terug te vinden, na melijk in de linkerbovenhoek, tegen de westmuur, ten noorden van de westelij ke ingang. Wanneer we deze tekening met een loupe bestuderen, zien we dat er aan de noordkant van dit bocht een wen teltrap is getekend. En inderdaad, een negentiende eeuwse foto bevestigt ons dat het brandbocht tegen de westmuur verhoogd was aangebracht, als een lo ge. Het ruggeschot is verdeeld in vijf compartimenten. Smalle aan de zijkan ten en in het midden, en brede daartus sen. De smalle in een, voor zover waar neembaar, 1 8de eeuwse omlijsting, het in drieën verdeelde opschrift: „brand" „spuit" „meesters". De loge zelf heeft een vroeg 1 7de eeuws karakter. Het ziet vert. Vandaar luifels tegen de tocht en om stof en vuil op te vangen dat van de muur valt of door de ramen naar binnen stuift. Een ander nadeel is dat je er - al thans voor ons moderne besef - niet of maar zelden gemakkelijk in zit. Er is echter ook een ander type kerkin richting, waarbij de indeling met betim merde banken zich uitstrekt over de hele ruimte. Het mooiste voorbeeld in Zee land mij bekend, helaas niet meer be staand, is dat van de in 1 940 verbrande Waalse kerk aan de St. Pietersstraat te Middelburg. De plattegrond en het inte rieur, beide hier afgebeeld, geven een duidelijk idee van de wijze waarop de kerk met „bochten" was volgezet. In het buitenland is dit een bekend type van kerkinrichting. In Engeland wordt gesproken van box-pew. In Schotland komt een woord „bought" voor in de zelfde betekenis als de (of het) Zeeuwse bocht3). Voor sommige streken in Duits land wordt gemeld dat de protestantse kerkruimte al omstreeks 1600 volledig met dit soort van besloten banken was ingericht, waarbij iedere maatschappe lijke groep zijn eigen plek had in het patroon4). ochten in de N.H. Kerk te Grijpskerke. rouwenbanken in de N.H. kerk te Grijpskerke, aangebracht ter vervanging van stoelen en geplaatst op een uten plankier vanwege de koude van de zerkenvloer.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 31