OVER BOEKEN Hen Bollen en Jantien Kuiper-Abee: Vorsteling om Walcheren 1939- 945. Uitgeverij Terra, Zutphen 1985. rijs f 49,-. H. van Dijk en anderen: Walcheren nder vuur en water 1939-1945. Den oer Uitgevers, Middelburg 1984. Prijs 28,50. an de twee hier te bespreken boeken, ie beide de lotgevallen van het eiland Walcheren gedurende de tweede we- eldoorlog tot onderwerp hebben, is Worsteling om Walcheren" in de eerste laats een geschiedschrijving in woor- en, terwijl in „Walcheren onder vuur en rater" het beeldmateriaal de boventoon oert. Beide boeken vullen elkaar in ze- ere zin dan ook aan. Vlet „Worsteling om Walcheren" chreef de journalist Hen Bollen een zeer sesbare geschiedenis van Walcheren edurende de oorlogsjaren. Het is een elangrijke verdienste van dit boek dat iet de direct betrokkenen, de bewoners an het keer op keer zwaar getroffen eiland, veelvuldig aan het woord laat. liertoe werden, voornamelijk door Jan- en Kuiper-Abee, bijna honderd inter- iews afgenomen. Uit deze interviews an uit dagboeken en rapporten putte de schrijver de vele citaten die de histori- iche feiten in het boek een extra dimen- :ie verschaffen. Hoe reageerden de mensen op de extreme omstandighe den? Hoe verwerkten zij de grote en klei ne tegenslagen die de oorlog voor hen in netto had? Wat hield hen op de been? Het zijn vragen die ongetwijfeld opko men bij de lezer die de verschrikkingen jan de oorlog slechts kent van horen eggen of uit de boeken, vragen die juist door het persoonlijk relaas van hen die het meemaakten beantwoord kunnen worden. Het zijn ook de citaten die de meest aan grijpende bladzijden opleveren. Zo is het apport dat brandweercommandant A. J. W. Mathijssen opstelde naar aanlei ding van de ramp die Middelburg op 17 mei 1940 trof, in al zijn soberheid schokkend voor ieder die zich de platte grond en de gebouwen van het vooroor- ogse Middelburg, al is het maar uit oude foto's, enigszins voor de geest kan ha len. Van uur tot uur beschrijft Mathijssen in korte bewoordingen de omvang van de vele in de binnenstad uitgebroken branden, de plaatsen waar men ze be strijdt en de moeite die men heeft bij de heersende lage waterstand en onder de voortdurende bombardementen het blussingswerk te verrichten. Men krijgt bij het lezen grote bewondering voor de prestaties van de Middelburgse brand weer, die na enige tijd gelukkig verster king kreeg van de korpsen uit de omlig gende gemeenten. Grote indruk maakt ook hetgeen is op genomen aangaande de vernietiging van de Westkappelse zeedijk, een actie waarbij het dorp en zijn bewoners zwaar getroffen werden. Ook hier zijn het juist de notities van direct betrokkenen, men sen die hielpen bij het ruimen van het puin en bij het bergen der vele doden, die de lezer een indruk geven van de om vang van de tragedie die zich op 3 okto ber 1944 aan Westkapelle voltrok. Andere getuigenissen verhalen van de ontberingen als gevolg van de evacua ties die grote delen van de Walcherse bevolking troffen, van de vele bombar dementen die met name Vlissingen teis terden, van lijdelijk en gewapend verzet en tenslotte ook van de op veel plaatsen eerst na felle gevechten bereikte bevrij ding. Naast deze „ooggetuigeverslagen" geeft „Worsteling om Walcheren" een grote hoeveelheid feitelijke informatie, die de leesbaarheid van het geheel ech ter slechts hoogst zelden nadelig beïn vloedt. Het boek telt vijf hoofdstukken, waarin achtereenvolgens de strijd in de meidagen van 1 940, de bezettingsjaren, de inundaties door de geallieerde bom bardementen in oktober 1 944, de be vrijding van het eiland begin november 1 944 en de eerste stappen op weg naar herstel en wederopbouw worden be handeld. „Worsteling om Walcheren" is een zeer lezenswaardig boek, waarvan de inhoud via een tweetal goede registers gelukkig ook toegankelijk is gemaakt voor wie snel iets wil kunnen opzoeken. Het il lustratiemateriaal heeft duidelijk niet de eerste prioriteit gekregen, die was voor de tekst. Toch is een aantal interessante, zij het soms wel wat klein afgedrukte, fo to's opgenomen. Voor wie meer illustraties wil is er, zoals gezegd, „Walcheren onder vuur en water". Dit boek werd samengesteld door de documentatiegroep „Walche ren 1 939-1 945" (die ook medewerking verleende aan de totstandkoming van het hierboven besproken boek). Zoals de samenstellers in de inleiding al schrij ven, is de tekst uiterst beknopt gehou den: korte stukjes begeleiden de foto's en andere illustraties. Hoewel men in de zelfde inleiding zegt een beeld te willen geven van „alles wat zich hier in de oor logsjaren heeft afgespeeld", ligt de na druk zeer duidelijk op de militaire activi teiten. Veel aandacht wordt geschonken aan de gevechtshandelingen, met infor matie over de precieze legereenheden, vliegtuigtypen, bewapening en dergelij ke. Daarnaast zijn krantekoppen en -ar tikelen, aanplakbiljetten en andere do cumenten gereproduceerd. Vele van de afgedrukte foto's worden hier voor het eerst gepubliceerd en met name daarin schuilt het belang van deze uitgave. P.D.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 41