steden, regionale ontwikkelingen en beleid; aen beschouwing toegespitst op de provincie zeeland en de gemeente middelburg 163 rende groei van de Italiaancse Mezzo- giorno, ondanks de aanleg van prachtige autosnelwegen naar Noord-ltalië, is hiervan een treffend voorbeeld. Uit een recent door het NEI uitgevoerd onderzoek naar Technologische ver nieuwing en Regionale ontwikkeling in Nederland blijkt dat Zeeland behoort tot de regio's met een minder dan gemid deld innovatieprofiel. Dit betekent dat de vooruitzichten op economische groei door de vestiging van technologisch hoogwaardige activiteiten in Zeeland niet al te gunstig zijn, behoudens een enkele uitzondering, zoals een verdere ontwikkeling van hoogwaardige chemi sche activiteiten in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Zeeland schaart zich daarbij tussen regio's die alle gelegen zijn op enige afstand van de Randstad. De geconstateerde toename van de be reikbaarheid van Zeeland lijkt vooral van belang voor de ontwikkeling van het toerisme in deze regio. Het heeft ertoe geleid dat Zeeland steeds meer gaat fun geren als achtertuin van grote stedelijke concentraties in Nederland, Duitsland en België. De verhoging van de bereikbaarheid heeft het Zeeuwse toeristische marktge bied sterk vergroot, hetgeen o.a. wordt geïllustreerd door de zeer grote aantal len Duitse en Belgische toeristen die Zeeland bezoeken. De tendens naar steeds meer vrije tijd maakt het waar schijnlijk dat de omvang van het markt gebied nog verder zal toenemen, vooral wat betreft het dag- en weekendtoeris- me vanuit Nederland, Duitsland en Bel gië. Het beleid van de gemeente Middel burg Naar aanleiding van het voorgaande kan worden geconcludeerd dat de toekom stige economische groei in Zeeland voornamelijk zal moeten worden geba seerd op een verdere stijging van het toerisme. Behalve voor dag- en verblijfs- toerisme lijkt Zeeland en met name de gemeente Middelburg ook uitermate geschikt voor het aantrekken van het steeds belangrijker wordende vergader en congrestoerisme. De gemeente Middelburg blijkt zich bij zonder goede bewust te zijn van deze potentiële groeimogelijkheden gezien de inhoud van de recent gepubliceerde nota omtrent het voorgenomen Toeris tisch en Recreatief beleid. In deze nota worden de zogenaamde actiepunten in drie prioriteiten onderscheiden. Tot de eerste prioriteit behoren onder andere: - het stimuleren van het vergader-en congrestoerisme; - het uitbreiden van de hotelaccom modatie; - het verbeteren van de campingac commodatie; - het intensiveren van de promotie. Wat dit laatste punt betreft wordt in de nota onder het navolgende opgemerkt: „De promotie van Middelburg als toeris tische attractie dient zich enerzijds te richten op bestaande en nieuwe mark ten buiten Zeeland en anderzijds op toe risten die zich in Zeeland bevinden. Voor beide doelgroepen is een verschillende aanpak noodzakelijk. De promotie van Middelburg wordt verricht door het VVV en door het bureau Voorlichting van de gemeente. Het verdient aanbeveling dat de samenwerking tussen VVV en ge meente wordt geconcretiseerd in een projectgroep die de aanpak voor de pro motie formuleert in een promotieplan voor de eerstkomende jaren. Structure ring en planning van de promotie kan zo tot stand worden gebracht. De promotie van Middelburg buiten de provincie op de nationale en internationale markt dient via inbreng in de activiteiten van het Zeeuws en het Nationaal Bureau voor Toerisme tot stand gebracht te worden. Daarbij moet bedacht worden dat de promotie van Zeeland (met als on derdeel daarvan Middelburg), gelet op het feit dat nagenoeg elk bezoek aan Zeeland ook gepaard gaat met een be zoek aan Middelburg, op zich voldoende is. De promotie van Middelburg binnen de provincie, gericht op hier verblijven de toeristen, is een primaire taak voor de VVV. Verdere verruiming van de mogelijkhe den tot het voeren van de promotie en acquisitie dient tot stand gebracht te worden door het versterken van de VVV. Daartoe is het nodig dat de actie voor het winnen van nieuwe donateurs zijn vruchten afwerpt. In ieder geval mag van het bedrijfsleven verwacht worden dat men zich bij de VVV aansluit." De feitelijke groei van het toerisme in Zeeland en Middelburg wordt voor een belangrijk deel bepaald door de capaci teit van het aanbod van toeristische infhrastructuur. Een te sterke uitbrei ding hiervan bergt het gevaar in zich dat de kwaliteit van het milieu te sterk wordt aangetast. Het verdient daarom aanbe veling dat in het kader van het toeris tisch beleid de afweging tussen econo mie en milieu niet al te zeer in het nadeel van het milieu uitvalt. Indien dit wel het geval is wordt de kwaliteit van een van de belangrijkste determinanten van de welvaart in Zeeland aangetast. De nade lige gevolgen voor inkomen en werkge legenheid zullen dan ook zeker niet uit blijven. Zoals al eerder is aangeduid is Middel burg mede door het gevoerde beleid een uitermate aantrekkelijke woongemeen- te. Dit vormt een zeer belangrijk gege ven in een tijd dat een steeds groter deel van de bevolking de woonplaatskeuze baseert op de kwaliteit van het woonmi- lieu. In deze zin kan men stellen dat Mid delburg zijn tijd ver vooruit is geweest en nog steeds is. Dit is een groot compli ment voor het in Middelburg gevoerde beleid, waarvoor u meneer de burge meester zo'n lange tijd de verantwoor delijkheid heeft gedragen. Tenslotte wil ik nog wijzen op het feit dat u ook een actieve rol heeft gespeeld in het kader van de samenwerking tussen de provin cie Zeeland en de Erasmus Universiteit Rotterdam. De Erasmus Universiteit heeft deze samenwerking altijd op hoge prijs gesteld. Naar ik heb vernomen beij vert u zich nu ook om een samenwer kingsverband tussen Zeeland en de Rijksuniversiteit van Gent tot stand te brengen. Dit bevorderen van samenwer king tussen regio's die ruimtelijk-econo misch gezien zo nauw met elkaar ver bonden zijn verdient grote waardering en verdere navolging.

Zeeuws Tijdschrift | 1985 | | pagina 5