VOORLICHTINGSDIENST PROVINCIE ZEELAND meekijken in de zeeuwse „overheidskeuken" 5 vraag stellen of dat beleid verduidelij king nodig heeft. De voorlichter - die rechtstreeks onder gedeputeerde staten of de griffier moet ressorteren opdat hij niet verstrikt raakt in allerlei ambtelijke gezagsverhoudingen - moet aan vele ei sen voldoen: hij moet de techniek van het werk beheersen, het werk journalis tiek kunnen aanpakken, kennis hebben van druktechnieken, zorgen voor een goede documentatie, goede betrekkin gen onderhouden met de andere dien sten enz. Begin 1966 Met de aanstelling door gedeputeerde staten (per 1 september 1 966) van een voorlichtingsambtenaardeed de provin ciale voorlichting officieel haar intrede. De voorlichter werd ondergebracht bij het bureau ontwikkeling Zeeland op de provinciale griffie (4e afdeling). Deze situatie heeft geduurd tot begin ja nuari 1 980 toen gedeputeerde staten besloten tot de verzelfstandiging van het bureau voorlichting. Zij weken daar bij af van de uitgebrachte ambtelijke ad viezen. In de ambtelijke top bleek de ontwikkeling in het denken over het we zen en het specifieke karakter van voor lichting nog niet zo vergevorderd te zijn dat men daaruit op organisatorisch ter rein de noodzakelijke consequenties durfde te trekken. Toen het bureau zelf standig werd kwam het in de hiërarchi sche en organisatorische zin direct on der de griffier te staan. Voor de inhoud van het werk werd het bureau recht streeks verantwoordelijk aan gedepu teerde staten. Het college besloot tege lijkertijd dat het bureauhoofd alle verga deringen van gedeputeerde staten zou bijwonen en voorts dat hij de beschik king zou krijgen over alle voor het colle ge bestemde stukken. Sterke uitbreiding In de loop van de jaren heeft het taken pakket van de provinciale voorlichting zich sterk uitgebreid - zoals het aantal taken en werkzaamheden van de provin cie sterk is toegenomen. Gewezen kan hierbij worden op de veel grotere be moeienissen van het provinciaal bestuur - op grond van rijkswetten of als gevolg van eigen initiatieven - op terreinen als de ruimtelijke ordening, het milieu, het onderwijs, de economie, de brede wel zijnssector, inclusief de kunsten en de volksgezondheid enz. Min of meer parallel hiermee blijkt de behoefte van de burgers (individueel en in groepsverband) aan informatie sterk te zijn gegroeid. Dat is een ontwikkeling die zich overal heeft voorgedaan en die - na de democratiseringsgolf uit de ja ren zestig en zeventig - nu wel wat af zwakt: steeds meer klinkt zelfs de vraag of de (overheids)informatie niet enige dosering behoeft omdat blijkt dat steeds meer mensen vinden dat zij met infor matie (die voor hen blijkbaar niet nodig of niet relevant is) worden overvoerd. In totaal 14 afleveringen van dit blad zijn verschenen. Indirect en direct Voor het doorgeven van overheidsinfor matie zijn de publiciteitsmedia van es sentiële betekenis, ook in Zeeland. Er is daarnaast in de loop van de jaren een ze kere verschuiving opgetreden in de rich ting van het geven van rechtstreekse in formatie. Het een hoeft het ander niet uit te sluiten, mits aan de rol die de publici teitsmedia spelen (en dienen te spelen) in ons democratische bestel de volle waarde wordt toegekend. Hierbij komen o.a. begrippen aan de orde als „recht op vrije nieuwsgaring", „erkenning van het primeurrecht" e.d. Het gaat op ditterrein om het erkennen van eikaars eigen ver- No 3. SEPT. 1945 Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland. In de algeloopen periode, zijn in de Snelcommissie Walcheren en in de Agrarische advies Commissie be langrijke besprekingen gevoerd omtrent het herstel van Walcheren. Een voorloopig plan voor de hoofdwegen is thans vastgesteld. Eén der voornaamste punten uit dit plan is een recht- slreeksche verbinding van Nieuwland met Viissingen. Uiteraard zal door de betrokken Rijksinstantie nog definitief over het trace moeten worden beslist. Voor de voorbereiding van de ruilverkaveling is hel echter noodig thans reeds een bepaald tracé als uitgangspunt aan te nemen Bij hel vaststellen van het provinciale net van hoofd wegen op Walcheren, is het van belang te vermelden, dat hierbij is uitbegaan van drie principes- 1°. Er bestaat voor dit wegennet geen behoefte aan auto snelwegen. 2°- Het is gewenscht zooveel mogelijk hel oude Iracé van de wegen te volgen. 3°. De wegen zullen zooveel mogelijk door de dorps- kommen syorden geleid. Deze drie grondbeginselen zijn als algèmeenc- rfc.lllijricii aanvaard. Het gevolg van het toepassen van deze grond beginselen is, dat de rechte wegen voor. zoover hel de hoofdwegen betreft, vrijwel geheel zijn vermeden, Ook de nieuw geprojecteerde weggedeelten vertoonen alle een soepel tracé. Ten aanzien van het ontwerpen van een nieuw land schap voor Walcheren, dat als gevolg van de ruilver kaveling waardoor grootere peiceeleu ontslaan een minder grillig karakter zal dragen, is besloten zooveel mogelijk de beplantingen langs de wegen, op de boeren erven cn indien dc boeren hiertoe willen medewerken, ook langs de perceelsscheidingen terug te krijgen. Ook voor dc buitenplaatsen zal getracht worden dc beplan tingen geheel hersteld te krijgen. Voor de beplantingen langs de wegen en de perceels scheidingen zal de meidoorn, die zoo n belangrijke factor was in het Walchersche landschap, niet geheel in zijn ouden luister kunnen worden hersteld. Gebleken is, dat de Meidoorn een broeinest is van voor den landbouw en de fruitteelt schadelijke insecten. De aanplantingen van Meidoorn zal daarom beperkt moeten worden lol de weidegebieden. Langs de wegen zal vooral de vviite en de zwarte Els weer in het landschap als hakhout lerug- keeren. Daar zooals gezegd, het nieuwe landschap van grootere verhoudingen zal zijn dan vroeger en dit gauw tot een tonigheid kan leiden, zal het noodzakelijk zijn, hier en daar enkele boschcomplexen in te voegen, terwijl ook aan beplanting van overboeken aandacht zal worden besteed. Ook is gedacht aan het aanbrengen van een z.g. manteling aan den voet van de duinen tusschen Vlissiugen en Westkapelle. De kreken, welke achter de dijkbreuken zijn ontstaan, zullen om zooveel mogelijk grond terug te winnen, worden gedicht met zand. Ten einde deze gronden echter voor den landbouw weer productief te maken, zal het nood zakelijk zijn het zand af te dekken inct een voldoende dikke laag klei. Of hiervoor voldoende klei ter beschik king zal zijn en of de kosten dit zullen toestaan, wordt nog nader onderzocht. Op twee plaatsen, t.w. Veere en Wesikapelle, zal wellicht een klein gedeelte van de kreken kunnen worden gehandhaafd als historisch rehet, ter wijl een gedeelte van de zwaar met zand overspoelde omliggende gronden vermoedelijk door aanplanting van bosch aan de houtvoorziening en tevens aan de recreatie dienstbaar zullen kunnen worden gemaakt De rest van de overspoelde gronden zal zoo mogeiijk moeten worden afgezand Omtrent de saneering van de landbouwbedrijven zal binnenkort door den Planologischen Dienst een voor loopig rapport worden uitgebracht. Zooals reeds eerder in de dagbladen is gepubliceerd, wordt in de gevallen, waarin door gebrek aan grond een aantal landbouwers voor herplaatsing in een bedrijf op Walcheren niet in aanmerking komt, een schadeloosstelling uitsluitend in geld, onjuist geacht. Bevorderd zal worden, in dergelijke gevallen voor de belanghebbenden elders een bedrijf te verkrijgen, cja' 'en minsle.gelijkwaardig zal zijn aan hun,, vroeger bedrijf in Walcheren. Daar gelrachl zal worden een evenlueele sanecring zoo veel mogelijk langs vrij willigen weg Ie laten ver- loopen, wordl verwacht dal in hel algemeen landbouwers van groote en middelgroole bedrijven naar bedrijven buiten Walcheren zullen afvloeien, waardoor voor de kleine bedrijven meer ruimte zal ontstaan. Rijkswaterstaat. Dienst droogmaking Walcheren. Verslag van de werkzaamheden aan de zeeweringen van Walcheren in de periode van 15 Augustus 1945 tot 15 September 1945. Het gat bij fort dc Nolle werd op 3 September j.l. om 2.08 uur gedicht, onder gebruikmaking van kleine betonnen pontons en een grooter schip, die in de geul tot zinken gebracht en door een drijvende kraan onder groote massa's klei bedolven werden. Achter de aldus verkregen dam wordt thans de zware zandkern van den nieuwen dijk aangebracht Het werk in Westkapelle is thans ondanks legen- slag tengevolge vau het slechte weer in het begin van deze verslagperiode zoover gevorderd, dat een geul van ongeveer 70 in breedte is overgebleven. Alvorens dc definitieve sluitdam gespoten kan worden zullen in deze geul waarschijnlijk enkele schepen eu pontons tot zinken gebracht moeten worden. Tengevolge van de ongunstige ligging van dit punt aan de open zee kan hier geen klei aangevoerd en verwerkt worden, zooals dil bij de Nolle is geschied. In Rammekens is thans een tweede groote perszuiger in bedrijf gesteld, waarmede de inlaagdijk van het oosten

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 11