vernuft en vlijt door een zogenaamde „steller", in de praktijk veelal de leraar, in een „antieke houding" gezet, die vervolgens moest worden nagetekend. Wanneer het mo del hier en daar weinig apollinische pro porties had, dan werden die gedeelten van het lichaam aan de hand van pleis termodellen op papier gezet. Naarvrou- welijk naakt werd niet getekend, omdat men moeilijkheden vreesde, en omge keerd mochten dames niet aanwezig zijn bij het tekenen naar (mannelijk) naakt model. In 1 786 waren het overigens nog alleen de leraren zelf die naar levend model te kenden. Er bestonden in dat jaar drie klassen „naar prent", twee klassen „naar pleister" en twee klassen bouwkunde, zodat er aan het einde van het schooljaar zeven prijzen werden uitgereikt. Hoe het bouwkundeonderwijs zich precies ver hield tot de overige lessen, is niet duide lijk; waarschijnlijk volgden de meeste bouwkundeleerlingen eerst enige tijd de algemene tekenlessen alvorens voor de architectuur te kiezen. Stadsarchitect Coenraad Kayser gaf van 1 778 tot 1791 één avond in de twee weken een „bere deneerde les" in de bouwkunde. Willem Schout, tot 1 795 „lesgevend meester op 't Architectuur-Collegie", vulde dit on derwijs aan met instructie in de „Bouw en Doorzichtkunde". Zoals al is opgemerkt, tekenden de lera ren veel van de oefenvoorbeelden zelf. Daarnaast werden echter ook prenten, tekeningen en gipsbeelden aangekocht ofwel door schenkingen verkregen. Zo schonk mr. Paulus Eduwaldus van de Perre achttien platen van academiebeel- den en kreeg men van de heer Van der Poort d'Oostcapelle zeven tekeningen van „originele Anticquen, op hunne plaats te Rome zelve geteekend". Aert Schouman, tekenaar en succesvol schil dervan kamerbehangsels, schoorsteen stukken en dergelijke, schonk als hono rair lid van de Middelburgse academie en als „kunstoeffenaar" die bij gelegen heid meetekende „naar het naakt Menschbeeld" 47 tekeningen van zijn hand'2). Van Jacob Bogerd ontving de academie in 1787 een schilderij van Meindert Hobbema. Andere schilderijen die werden geschonken waren een vroeg-1 6e-eeuws stuk getiteld „Salo- mo's offer" en een circa 1 570 door Joa chim Beuckelaervervaardigd markttafe- reel. Pieter Ackermans droeg in 1793 een pleisterbeeld bij, voorstellende „de Larische vorstin Artemise, verzamelen de in een urn de lijkasch van haar ge maal" i3). Het prijzenstelsel Om de ijver der leerlingen aan te wak keren werden er jaarlijks prijsvragen ge houden. De prijzen werden in mei of juni in een openbare vergadering uitge reikt"1). Naast de verschillende hoofd prijzen werden erookvaakzogenaamde „accessitprijzen", ter aanmoediging, uit gedeeld. De onderwerpen van de prijs vragen waren bijvoorbeeld: voor de hoogste klasse een staand academie beeld met de handen in de hoogte en houdende een touw, voor de tweede klasse een groot vrouwenhoofd en voor Manskop door J. L. Daman, 1789, rood krijt; vermoedelijk een tekening „naar gekleed model". Gemeentear- chief Middelburg. Foto les Lamain.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 17