GOMMERT ABRAHAM DE KOK (1924-1985) Gommert Abraham de Kok werd te Goes geboren op 9 mei 1 924. Zijn vader was employé op het gasbedrijf aldaar. Na de lagere school volgde Gommert ULO-on- derwijs (diploma A), 1936-1940. Ver volgens was hij administratief werk zaam op een accountantskantoor en la ter op het kantoor van de Dienst der Do meinen te Goes. Zo nu en dan schreef hij voor het christelijk dagblad „DeZeeuw". Zijn liefde voor de muziek was een fami lietrek. Hij bekwaamde zich op het kerk orgel onder leiding van Adriaan Kouse maker en behaalde het getuigschrift van de Nederlandse Organistenvereniging. Hij verving Kousemaker bij diensten in de Maria Magdalenakerk te Goes. Zijn journalistieke loopbaan begon hij in 1 947 als verslaggever van de Provincia le Zeeuwse Courant. De Kok volgde col leges aan het Instituut voor persweten schappen verbonden aan de zevendefa- culteit van de Gemeente-universiteit te Amsterdam. In 1 955 volgde zijn benoe ming tot adjunct-hoofdredacteur van de PZC. Hoofdredacteur werd hij in 1961. Naast zijn hoofdredactionele arbeid (waaronderdezo bekende „Kantlijn") le verde hij alleen of in samenwerking met anderen gedenkschriften van allerlei aard. In 1959 (metM. C. Verburg):,, Wie gaat mee naar V/issingen varen" (ge denkboek zilveren jubileum N.V. Haven van Vlissingen). „Het virtuut van de Mei" (gedenkschrift 75 jaar Nederlandsche Heidemaatschappij) in 1 963.„Vannabij en verre" (twintig jaar Zeeuwse land bouw 1945-1965) volgde in 1965. „Eén van ons" (ter nagedachtenis van Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot), 1 965. „Middelburgin beeldspraak"(samen met L. W. de Bree en M. P. de Bruin, t.g.v. 750 jaar stadsrecht Middelburg) in 1967. Breed opgezet leverde hij het hoofdaandeel aan het gedenkboek hon derd jaar geschiedenis van de Kon. Mij. „De Schelde": „De Koninklijke Weg", 1975. Regelmatig leverde hij zijn aandeel aan fotoboeken: Ontworsteld land" (samen met M. C. Verburg), 1960. „Middel burg", c. 1964. „Kenterend getij" (met M. P. de Bruin en M. C. Verburg), 1 970. In deze fotoboeken had de fotograaf Wim Riemens een zeer belangrijk aan deel. Over Zeeland en de Zeeuwen schreef De Kok de werken„Kent UZeelandookzó?, 1 9612e druk 1 964, en „Sporen in de slik", 1973. Laatstgenoemd werk bevat opstellen die maatgevend zijn voor de kwaliteit van het werk van De Kok. Zijn redacteurschap van het Zeeuws Tijdschrift (1954-1972) begeleidde hij met doorwrochte artikelen zoals de bij drage over het Zeeuwse volkslied (1 956), waarin de combinatie van ken nis van politieke achtergronden en die van muziek en volkslied opvallen. Zijn stem werd gehoord in de Zeeuwse Culturele Raad (lidmaatschap 1953- 1 971maar ook daarbuiten, als lid van de Omroepraad, in de Raad van Beheer van het ANP, in het college van hoofdre dacteuren van de Gemeenschappelijke Persdienst en als voorzitter van het Ne derlands Genootschap van Hoofdredac teuren en lid van het International Press Institute. Zijn vertrek naar Den Haag in 1978 als hoofdredacteur van de Sijthoff-bladen (Haagsche Courant, Rotterdamsch Nieuwsblad en Goudsche Courant) gaf hem nog grotere landelijke bekendheid. Zijn commentaren in de Haagsche Cou rant waren voor vele lezers maatgevend (De Kok omschreef eens zijn positie als het „nobele amb van Stadsomroeper de zer Residentie"). Op de band opgenomen door het Zeeuws Documentatiecentrum is zijn le zing te Oostburg in 1 980 met als onder werp: „Zijn er nog Zeeuwen?". Zijn overlijden op 28 december 1 985 in het Gasthuis te Middelburg maakte een eind aan een zeer werkzaam leven.

Zeeuws Tijdschrift | 1986 | | pagina 24